fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Gratulujeme, bratři Slováci! Jste zase víc na západě než my. Svetové médiá reagujú na víťazstvo Čaputovej v prvom kole

Máte tip? napíšte nám mailom

Víťazstvo Zuzany Čaputovej v sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta SR si všimli aj svetové médiá.

Právnička a občianska aktivistka získala viac ako 40 percent voličských hlasov. Do ďalšieho kola prezidentských volieb postúpil aj kandidát Smeru Maroš Šefčovič, ktorý o viac ako štyri percentuálne body odsunul na tretie miesto Štefana Harabina.

My vám ponúkame prehľad tých najzaujímavejších reakcií svetových médií na (nielen) aktuálne výsledky.

View this post on Instagram

Respekt 11/2019 Téma: Zázrak pod Tatrami? 🇸🇰 • Reportáž z předvolební tour slovenské prezidentské kandidátky Zuzany Čaputové • Erik Tabery: Proč se neznámá kandidátka stala lídrem voleb a co se od ní mohou Češi naučit • Policejní zátah, v němž se ocitli politici ANO • Německem se šíří touha po záchraně vymírajících živočichů skrze ohleduplnější zemědělství • Má si Evropa vzít zpět své bojovníky ve službách Islámského státu? • Souzený australský kardinál George Pell se stal zosobněním všech hříchů katolické církve • Rozhovor s ústavním právníkem Janem Kyselou o soudním rozuzlení zásahu na Úřadě vlády • Galerie hl. města Prahy se potýká s úbytkem návštěvníků a hledá vlastní tvář • Bratislavští Korben Dallas se na albu Bazén ponořili do nového zvuku • Do Evropy míří nová Tesla a zdejší automobilky slibují, že do dvou let nabídnou něco lepšího #respektcz #novyrespekt #magazine #illustration #cover

A post shared by Týdeník Respekt (@respektcz) on

„Slováci nám už druhýkrát ukázali, že sú schopní vyberať kandidátov, ktorých programom nie je nenávisť, hulvátstvo, buranstvo a lži. A k tomu im úprimne gratulujeme,” píše český Forum24.

„Slovensko znovu prekvapuje. Na jednu stranu je to zem, ktorej politické špičky sa stretávajú s mafiou.Kde polícia viac ako rok po vražde novinára nedokázala odhaliť vinníkov. Na druhej strane  si tam obyvatelia zvolili za prezidenta človeka, ktorý svojimi slušnými a proeurópskymi postojmi, vrátil Slovensku medzinárodnú dôstojnosť. Kiežby sme takého mali, počúvam od viacerých Čechov,” píše český Deník N.

„Nárast Čaputovej ako politickej sily ukazuje, ako výrazne sa po smrti Kuciaka a jeho partnerky zmenila slovenská politika,” píše britský Financial Times.

[ngg src=”galleries” ids=”12″ display=”basic_thumbnail”] 

„Voľba prozápadne orientovanej kandidátky, ktorá je naklonená Európskej únii aj NATO, by mala byť pozitívnou správou pre liberálnych voličov najmä vtedy, keď v okolitých krajinách vládnu populisti,“ píše americký The New York Times.

„Minuloročná februárová vražda Jána Kuciaka z Aktualít, a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, vyprovokovala časť verejnosti a zvýšila popularitu Čaputovej, ktorá má veľkú šancu stať za prezidentkou v časoch, keď v krajine dochádza k politickým demonštráciám,” píše britský Guardian.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií