fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svetové módne značky postupne končia s predajom pravých kožušín, Česi sa pridávajú

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia obľubujú pravú kožušinu stále menej. Mnohé iniciatívy vyzývajú výrobcov k tomu, aby s takouto výrobou skončili.

Aj na známych ľudí, ktorí nosia kožuchy, sa často znesie vlna kritiky. Dôvodom je najmä nehumánne zabíjanie zvierat kvôli oblečeniu. Takisto fakt, že v dnešnej dobe je mnoho iných alternatív na výrobu odevov. V tomto smere badať, že tlak verejnosti zmenil výrobné procesy.

Obľúbeným kúskom je golier z líšky. Zdroj: pixabay.com

Značky, ktoré skončili

Zohnať kožuch z pravej norky je čím ďalej ťažšie. Napríklad český Zoot síce predáva výrobky značky Kara, ale s vylúčením kožuchov a zimných búnd z pravých kožušín. Klesajúci záujem o tento typ odevov potvrdzuje Michal Mička, ktorý Karu vlani kúpil a priradil ju do svojho módneho portfólia k značke Pietro Filipi. „Zo všetkých kožuchov predáme len veľmi malé množstvo,“ uvádza majiteľ predajní Kara, ktorá väčšinu zo svojej ponuky dováža z Turecka a Indie – v Česku posledné desaťročie kožuchy nevyrába. Vyšší dopyt zaznamenávajú skôr bundy s kožušinovým doplnkom, napríklad golierom z líšky.

Šanca, že pravým kožušinám odzvoní natrvalo, sa približuje. Zdroj: bbc.co.uk

„Ide o to dávať zákazníkom, čo chcú. Ja osobne na kožušinách nič zlé nevidím, voči životnému prostrediu mi prídu iné veci ďaleko horšie,“ hovorí Mička. Zákazníci v súčasnosti dávajú prednosť imitáciám. „V poslednej dobe pozorujeme zvyšujúci sa záujem a vyhľadávanie produktov z umelej kožušiny, napríklad kožuch z umelej kože, vesta z umelej kože, a podobne,“ vyjadrila sa brand manažérka internetového vyhľadávača módy glam.sk Hana Zachová.

Prečítajte si tiež:
Viete, ktoré topánky by za žiadnu cenu nemali chýbať vo vašom botníku?

Niektoré módne reťazce sa dokonca od pravých kožušín úplne dištancujú. Ide napríklad o Zalando, H&M group, Inditex (kde sú zahrnuté značky Zara, Massimo Duti či Bershka) a ďalší obchodníci, ktorí sú súčasťou programu „bez pravých kožuchov“ Fur Free Alliance.

S predajom skončila aj značka Burberry. Zdroj: kultplus.com

Britská luxusná značka Burberry oznámila koniec predaja pravých kožušín minulý rok na jeseň po medializovanom škandále. Vyšlo najavo, že v roku 2017 spálila odevy a doplnky v hodnote 29 miliónov libier len kvôli tomu, aby jej produkty neklesali na cene. Z kožušín používali králiky, líšky, norky a medvedíka čistotného. „Ak chcú zostať významní v meniacom sa priemysle, nemajú na výber než prestať používať pravú kožu,“ uviedla nadácia Ľudia pre etické zaobchádzanie so zvieratami.

Podobne ako Burberry sa vyjadrili značky Victoria Beckham, Erdem, Stella McCartney, Gucci, Versace alebo Christopher Kane. Zákaz pravých kožušín na svojich prehliadkach oznámil aj londýnsky Fashion Week.

Zmeny v mnohých krajinách

V susednej Českej republike začal minulý rok platiť zákon, ktorý obmedzil existenciu fariem na chov zvierat len kvôli kožušinám. Podobne zakázali farmy aj Veľká Británia, Rakúsko, Chorvátsko, Belgicko či Nórsko, ktoré bývalo jedným z hlavných producentov kožušín. Výsledkom je to, že sa výroba i obchod s kožušinami presunuli na východ.

Prečítajte si tiež:
Nový latino song! Monika Bagárová a Jan Bendig predstavujú elektrizujúcu pieseň plnú exotického Thajska

Zdroj: idnes.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií