Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj včely si zaslúžia svoj sviatok, myslia si lídri OSN. 20. máj je Svetovým dňom včiel

V decembri 2017 o návrhu hlasovalo Valné zhromaždenie OSN v New Yorku. Za Svetový deň včiel boli všetky členské štáty organizácie, zvlášť možno spomenúť USA, Austráliu, Rusko či všetky štáty Európskej únie.

Minulý rok bol teda prvý ročník sviatku včiel. Návrh pochádzal zo Slovinska. Práve Slovinci zakázali používanie neonikotínoidov už v roku 2011 – stali sa tak prvou krajinou, ktorá zaviedla nejaké opatrenia v tejto oblasti. Európska únia dva roky na to zakázala používanie troch druhov neonikotínoidov. Do budúcna sa uvažuje o úplnom zákaze, uvádza sa na portáli euractiv.sk.

https://twitter.com/apimondia/status/1130359421903810566

Prečo 20. máj?

V tento deň sa narodil významný slovinský včelár Anton Janša, v 18. storočí bol pionierom moderných včelárskych techník v Slovinsku. Anton sa spolu so svojimi dvoma bratmi v roku 1766 vybral do Viedne. Jeho bratia sa venovali výtvarnému umeniu, Anton sa stal včelárom a zložil včelársku školu.

Rakúska panovníčka Mária Terézia v roku 1769 prejavila záujem o zlepšenie včelárstva. Dňa 6. apríla 1770 sa oficiálnym cisárskym dekrétom stal prvým cisárskym učiteľom včelárstva vo Viedni, píše teraz.sk.

https://www.instagram.com/p/BwFDGTKDDHJ/

Pri príležitosti Svetového dňa včiel publikujeme redakčný súhrn, prehľad našich článkov o včelách. Zároveň tak vyjadrujeme podporu iniciatívam, ktoré sú za záchranu včiel.

Masívny úhyn včiel

„Takýto masívny úhyn som nikdy nezažil,” povedal koncom marca Stanislav Graus, ktorý sa včelárstvu venuje už 30 rokov. Zo 40 včelstiev mu ostali 4, teda až 90 % uhynulo.

Písali sme o tom koncom marca.

Včela – chránený živočích?

V polovici apríla zase aktivisti z Púchova spisovali petíciu za to, aby sa včela dostala do zoznamu chránených živočíchov. V článku sa dočítate aj to, prečo tomu včelári nie sú úplne naklonení.

Zaujímavé je, že podobnú petíciu v Bavorsku podpísali takmer 2 milióny ľudí a text z petície sa dostal aj do legislatívy.

Najväčšia včela na svete je späť

Mysleli si, že vyhynula. Naposledy túto obrovskú včelu (je približne trikrát väčšia ako naše osy) videli v 80. rokoch minulého storočia. Teraz je späť: vedci ju objavili na indonézskom súostroví Severné Moluky v hniezde termitov, v strome, asi dva metre nad zemou. Vedci o nej veľa nevedia, nemá ani slovenské meno. Prečítajte si o tom tu.

Zaujímavosti zo včelej ríše

Koľko medu za celý svoj život vyprodukuje jedna včela, koľko kilometrov nalieta, ako a prečo včely tancujú, ako tieto opeľovače pomohli kriminalistom, prečo na seba človek nalákal 100 kilogramov včiel… a mnoho iného čítajte tu.

Ako spia včely?

Táto snímka spiacich včiel obletela celý svet.

Fotograf prezradil, že k foteniu včiel počas spánku pristupoval rovnakým spôsobom, ako pristupuje k akémukoľvek inému objektu, ktorý rád fotí: od divokej zveri, hadov až po bonsaje. „Udržiavam dostatočnú vzdialenosť a nerobím nič, čo by mohlo narušiť správanie fotografovaného objektu,” prezradil fotograf, ktorému sa podaril skutočne husárky kúsok. Nájdete ho tu.

V Mexiku aj Afrike chovajú bezžihadlové včely

Včely Melipona beecheii, ako sa tieto včely odborne nazývajú, začali chovať Mayovia na poloostrove Yukatán v  Mexiku. Na rozdiel od včely medonosnej, ktorá dokáže ročne nahromadiť desiatky kilogramov medu, sú mayské včely omnoho menej produktívne – viac ako kilogram medu od nich nečakajte.

No a prečo bezžihadlové? Síce žihadlo majú, no je také zakrpatené, že ho vôbec nevidno. Brániť sa môžu hryzadlami. Prečítajte si o tom tu.

https://www.instagram.com/p/BgGw52mBkxB/

Úle v obývačke

No a na záver ešte jedna zaujímavosť: spoločnosť BEEcosystem vytvorila systém nástenných úľov, ktoré si môžete zavesiť napríklad aj vo vašej obývačke. Vďaka tomu, že úle v tvare šesťuholníkov sú z priehľadného materiálu, včely možno pozorovať priamo v akcii a z pohodlia domova.

Tieto interiérové úle boli navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť, takže sa nemusíte báť, že by ste v pokoji obedovali a zrazu ste sa stali ich náhodnou obeťou. Nielenže môžete priamo z gauča sledovať, ako si včely robia svoju prácu, ale i z času na čas si dokonca vybrať propolis a osladiť si ním rovno čaj. Prečítajte si o tom v tomto článku.

Šťastný Deň včiel!

Zdroj: instagram.com/educatedearthling
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií