fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svitá slovenskej online pokrovej scéne na lepšie časy?

Online poker na Slovensku zažíva krušné časy. Zisťovali sme preto, či je v dohľadnej bode šanca na zlepšenie. 

Máte tip? napíšte nám mailom

V marci 2019 došlo k schváleniu nového zákona o hazarde. Ten zrušil monopol Tiposu na prevádzkovanie online kasína a zliberalizoval trh v oblasti prevádzkovania hazardných hier na internete. Veľa hráčov pokru čakalo s nádejou, že zmena sa pozitívne prejaví aj v oblasti online pokru. Tisíce hráčov však ostalo sklamaných, keďže jedným z prvých krokov bolo ukončenie ponuky online herní PokerStars a PartyPoker pre hráčov zo Slovenska.

Spolu so zmenou zákona o hazarde vznikol aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier. Ten má za úlohu okrem iného aj dozor nad nelegálnou ponukou zahraničných prevádzkovateľov hazardu, cez Zoznam zakázaných sídiel tzv. Blacklist, ktorý nájdete tu. Firmy, ktoré sa dostanú na tento zoznam, nemôžu po určitú dobu žiadať o oficiálnu slovenskú licenciu. Aj z toho dôvodu PokerStars a PartyPoker zrušili svoje pôsobenie na našom trhu a čakali na to, aké budú licenčné podmienky.

Slovenské licenčné podmienky nie sú aktuálne pre pokrové herne veľmi priaznivé, keďže neumožňujú hrať hráčom zo Slovenska proti hráčom zo zahraničia. Vzhľadom na veľkosť slovenského trhu a výšku licencie plus náročnosť procesu pri získavaní licencie a certifikácie herného prostredia, by prevádzkovanie online pokrovej herne čisto iba pre slovenských hráčov nebolo rentabilné.

Aj z toho dôvodu PokerStars opäť spustila ponuku aj pre slovenských hráčov. Dostala sa tým do zoznamu zakázaných ponúk. Môžeme teda predpokladať, že o oficiálnu licenciu na Slovensku minimálne v najbližšom období žiadať nebude.

Spustenie online kasín na Slovensku

O licenciu na prevádzkovanie online hazardných hier nakoniec prejavilo záujem 12 firiem. Všetky spoločnosti zaplatili za licenciu milióny eur. K samotnému spusteniu online kasín nakoniec došlo v januári 2020.

Svoje online kasína spustilo päť veľkých súkromných spoločností. Ich prehľad nájdete napríklad na stránke oficialnekasina.sk. Online poker so živými hráčmi však nemá v ponuke ani jedno z nich.

Ponuka súkromných online kasín so slovenskou licenciou je aktuálne zameraná primárne na hracie automaty, ruletu a blackjack.

Video poker ako alternatíva?

Pre vášnivých priaznivcov pokru za peniaze tak zostáva jediná možnosť. Hrať tzv. video poker. Viacerí hráči však tento typ hry považujú len za nedostatočnú verziu online pokru so živými hráčmi. Hrá sa totiž iba proti počítaču a aj to len v obmedzenom režime. 

Dnes takúto možnosť ponúka napríklad eTipos Kasíno. K dispozícii majú päť rôznych variant video pokru s možnosťou výhry až 80 tisíc eur. Pomerne nedávno zaradila video poker do svojej kasíno ponuky aj Fortuna.

Hoci je výber hier relatívne široký, princíp hry býva väčšinou rovnaký. Hráč sa snaží vytvoriť čo najsilnejšiu pokrovú ruku pomocou rozdaných kariet. Po výbere stávky a stlačení tlačidla rozdať, dostane prvých päť kariet. Následne hráč rozhoduje, ktoré karty si ponechá. Kľúčom pri rozhodovaní je v tomto prípade výplatná tabuľka. 

Hráč má možnosť ešte raz si vymeniť nevyhovujúce karty. Karty, ktoré mu zostanú po opätovnom stlačení tlačidla rozdať, sa porovnajú s výplatnou tabuľkou a na jej základe dostane hráč svoju odmenu. Varianty video pokru sa potom od seba líšia najmä tým, za aké kombinácie kariet dostáva hráč výhru, ako aj výškami jednotlivých výhier. 

Kedy si zahráme online poker proti živým hráčom oficiálne aj na Slovensku?

Bohužiaľ, v tomto smere nemáme dobré správy. V rámci nášho prieskumu sme kontaktovali všetkých aktuálnych prevádzkovateľov legálnych online kasín na Slovensku. Ich odpoveď nebola vôbec priaznivá. S výnimkou Niké a eTIPOS kasína, nemajú ostatné spoločnosti v pláne spúšťať online poker. 

Niké sa vyjadrilo, že v budúcnosti plánujú spustiť aj online poker, no ešte nevedia, kedy presne to bude. eTipos kasíno takúto možnosť malo, no od 4. februára 2020 zastavili prevádzkovanie pokru. Dôvodom odstávky má byť snaha o skvalitnenie pokrovej herne a teda zlepšenie herného zážitku. Kedy dôjde k opätovnému spusteniu však uviesť nevedeli.

Pre spustenie možnosti hrať poker proti ostatným hráčom však budú pravdepodobne potrebné legislatívne zmeny a úprava aktuálneho znenia zákona. Aktuálne však nie je vôbec jasné, či na to bude vôľa súčasných politikov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií