Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SWAP rastlín vládne svetu: ľudia si začínajú okrem oblečenia vymieňať už aj odrezky izboviek

Hipsterčina alebo životný štýl? Izbové rastliny, prípadne izbovky alebo po česky pokojovky, sa v poslednom čase tešia mimoriadnej obľube. 

Pokračovanie pod reklamou

pokojovky ako Pokojovky

Dostali sa do nášho hľadáčika, keď o nich začali písať, hovoriť, fotiť ich či blogovať tri kamarátky. Trojlístok tvoria dve Češky a jedna Slovenka, ktoré spojila láska najmä k izbovým rastlinám, káve či dizajnu. Jedna je nadšená bylinkárka, miluje farmárske trhy, prírodu, ale neopovrhne ani uličkami mesta; druhá je skôr mestský typ, miluje cestovanie, marketing, workshopy a organizovanie všeličoho možného; tretia je takisto vášnivá cestovateľka, ale aj blogerka a nadšenkyňa zero waste štýlu a second handov.

Aneta Vachová, Rozi (Tereza) Přibylová Zuz Gašparovičová milujú izbovky a zapĺňajú si nimi byty. Obdivovali zelené concept store-y v zahraničí a po nejakom čase starania sa o rastliny, experimentoch, pokusoch a omyloch sa rozhodli venovať sa im naplno. Keďže niečo také v Prahe chýbalo, založili projekt Pokojovky.

Okrem toho, že izbové rastliny predávajú, snažia sa aj ďalej ľuďom podať to, čo vedia. Blogujú aj instagramujú celkom intenzívne.

https://www.instagram.com/p/Btfx3fzFiys/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Vydali aj knihu s názvom „Pokojovky a jak se o ně starat”, po ktorej prvom náklade sa len zaprášilo, a tak robili dotlač. Teraz si ju môžeme kúpiť už aj v mnohých kníhkupectvách a menších dizajnových obchodíkoch.

Pokračovanie pod reklamou

SWAP rastlín, v diári si zaznačte 17. máj

Síce Pokojovky fungujú prevažne v Česku, izbové rastliny predsa nájdeme aj u nás. Nemožno im však odoprieť to, že izbovkám pomohli a zviditeľnili ich i v našich končinách.

O SWAP-och sa síce intenzívne diskutuje, no doteraz to bolo v súvislosti s oblečením a ekologickým (aj ekonomickým) nakupovaním. SWAP v preklade znamená výmena, a teda ide o to, že ľudia prinesú oblečenie, ktoré už nenosia, a na oplátku si môžu zase niečo iné odniesť.

Teraz sa ale stretávame už aj so SWAP-ovaním rastlín, čo určite ocenia všetci milovníci a vyznávači domácej džungle v podobe množstva izboviek.

Zdroj: facebook.com/Nádvorie

Napríklad na trnavskom Nádvorí sa to bude diať 17. mája, takže určite si to nezabudnite zaznačiť – alebo rovno potvrďte účasť na Facebooku, aby vám to potom ráno pripomenul.

„Myšlienkou tohto SWAP-u je výmena izbových rastlín, prípadne ich odrezkov. Je to skvelá príležitosť rozšíriť si svoju zbierku rastlín, spoznať nových ľudí a užiť si krásne májové počasie. Funguje to jednoducho – koľko rastliniek prinesieš, toľko si môžeš zobrať (počet nie je obmedzený, môžeš priniesť pokojne iba jednu). Najskôr nám o každej rastlinke porozprávaš základné informácie, a potom bude pridaná do spoločného obehu, kde si ju nájde niekto, koho poteší a dobre sa o ňu postará. Na SWAP sa nosia iba zdravé rastlinky a odrezky!” píše sa v udalosti.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií