fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slováci robia dobré meno vo svete. Získali Európsku cenu za Najlepšiu inováciu vo vývoji 2018

Máte tip? napíšte nám mailom

Inteligentný algoritmus spoločnosti Sygic využíva superpočítač na výpočet trasy pre každého vodiča zvlášť a dokáže znížiť čas, ktorý strávite v zápche až o 30 percent.

Európska komisia nominovala riešenie od Sygicu na cenu za Najlepšiu inováciu vo vývoji 2018. Inteligentný algoritmus pre Kooperatívnu navigáciu využíva silu superpočítača ostravského centra IT4Innovations na výpočet optimálnej a individuálnej distribúcie áut v meste. Ten dokáže ušetriť až 30 % času v zápchach denne.

Pomôcť Sygicu získať toto ocenenie môžete aj vy. Online hlasovaním na stránkach Európskej komisie do 12. novembra.

„Náš algoritmus je ako žijúci organizmus. Dokáže koordinovať desiatky tisíce áut v reálnom čase podľa aktuálnej situácie na ceste,“ uviedol šéf projektu Radim Cmar zo Sygicu. „Zahŕňa všetky plánované, aj neočakávané udalosti na trase, ako uzávierky, nehody alebo nedostatočnú kapacitu danej cesty,“ dodal.

Algoritmus vznikol v rámci projektu Antarex, ktorý vzniká s podporou Európskej únie. Vďaka nej mohol Sygic vytvoriť základy revolučného produktu, ktorý má potenciál zmeniť dopravu v mestách po celom svete.

Zdroj: unsplash.com/Alexander Popov

„V súčasnosti už jednáme s viacerými mestami o nasadení skúšobnej prevádzky nášho riešenia,“ priblížil Cmar. Verí pritom, že má potenciál zvýšiť kvalitu života v mestách. „Vieme to dosiahnuť znížením času potrebného na prepravu a emisií,“ vysvetlil.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus v Českej republike: Nakazení sú traja ľudia

Sygic patrí medzi najväčších podporovateľov európskeho plánu vybudovať 300 smart miest do konca roku 2019. Vďaka unikátnym algoritmom, ktoré vyvíja v koordinácii s IT4Innovations, dokáže poskytnúť riešenia pre viacero problémov miest v Európe a vo svete.

Spoločnosť je jedným zo zakladajúcich členov iniciatívy Chcem Smart Mesto, ktorá pomáha mestám na Slovensku integrovať smart riešenia.

Radar pre inovácie (Innovation Radar) je iniciatívou Európskej komisie, ktorej cieľom je identifikovať projekty financované Európskou úniou s najväčším potenciálom. O 20 finalistoch rozhoduje hlas verejnosti.

Spoločnosť Sygic bola založená v Bratislave na Slovensku v roku 2004. Nachádza sa v rebríčku Fast 50 spoločnosti Deloitte a v roku 2011 bola zaradená aj do jej rebríčka Fast 500 EMEA. V roku 2009 spoločnosť Sygic vytvorila vôbec prvý komplexný navigačný systém pre zariadenia iPhone. Aplikáciu Sygic používa viac ako 150 miliónov jedinečných používateľov v systémoch iOS, Android a Windows, čo znamená, že je najrozšírenejšou navigačnou GPS aplikáciou na svete.

Tlačová správa

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií