fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najčastejšou chorobu z povolania na Slovensku je syndróm karpálneho tunela. Je to nebezpečné?

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 21. mája (TASR) – Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia.

Spomedzi nich dominuje syndróm karpálneho tunela. Z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že choroby z povolania najviac postihujú ľudí medzi 50. až 59. rokom života.

Syndróm karpálneho tunela vzniká v dôsledku stlačenia stredového nervu v zápästí, o jeho príznakoch a liečbe sa môžete dočítať v tomto článku.

Evidujeme klesajúci trend

Ochorenie končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia sa vyskytlo u 147 zamestnancov, teda tvorilo 47,7 percenta zo všetkých hlásených chorôb z povolania. Okrem syndrómu karpálneho tunela, hláseného v 40 percentách prípadov, išlo o takzvaný tenisový lakeť (v 28 percentách prípadov) a poranenie ramena (v 23 percentách prípadov).

V roku 2018 zaznamenalo NCZI 308 prípadov novopriznaných chorôb z povolania (121 žien a 187 mužov). Oproti predchádzajúcemu roku je to o 46 prípadov menej. „Z dlhodobého hľadiska evidujeme klesajúci trend. V pozorovanom období od roku 2001 ide o druhý najnižší počet prípadov, menej ich bolo len v roku 2013,” spresnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Prečítajte si tiež:
Ing. Mária Ilavská: Produkcia slovenského mäsa je dnes minimálna, prišiel obrovský tlak na ceny
Zdroj: pixabay.com

Medzi 50. až 59. rokom života

Druhým najčastejším ochorením bolo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené prácou s vibrujúcimi nástrojmi. Vyskytlo sa 55 prípadov (18 percent). Treťou najčastejšou chorobou z povolania s celkovým počtom 28 prípadov (deväť percent) bola porucha sluchu z hluku. Vo výrazne nižšom počte sa vyskytovali prenosné infekčné a parazitárne choroby vrátane chorôb prenosných zo zvierat na ľudí, profesionálne choroby kože, silikóza pľúc a profesionálna bronchiálna astma.

Najvyšší počet chorôb z povolania bol v Košickom a Žilinskom kraji. Zdravotnícke zariadenia v Trnavskom a Nitrianskom kraji nenahlásili žiadnu chorobu z povolania. Tieto choroby najčastejšie postihli ľudí medzi 50. až 59. rokom života (47 percent). Po nich nasledovali 40- až 49-roční (32 percent) a 60- a viacroční (13,6 percenta).

Najviac chorôb z povolania v roku 2018 priznali kvalifikovaným pracovníkom a remeselníkom. Vyskytlo sa 108 prípadov, z nich najviac v hutníctve a strojárstve. Nasledovali operatéri a montéri strojov a zariadení (90 prípadov) a pomocní a nekvalifikovaní pracovníci s 55 prípadmi, najčastejšie v ťažbe, stavebníctve, výrobe a doprave.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií