fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku: Ako sa prejavujú?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na dovolenku sa každoročne tešia milióny ľudí. Niekedy sa ale stane, že namiesto vysnívaných pokojných chvíľ príde katastrofa. Poznáte syndrómy turistov, ktoré vedia zničiť dovolenku?

Syndrómy turistov – Parížsky syndróm

Parížsky syndróm je nepríjemná duševná porucha, ktorá môže postihnúť japonských turistov. Pri prvej návšteve Paríža bývajú veľmi sklamaní a utrpia šok. S čím tento syndróm súvisí, nikto presne nevie. Môže byť prepojený s popularizáciou a idealizáciou Paríža v japonskej kultúre. Po príchode do Paríža často zisťujú, že realita je iná, že romantické filmy ponúkajú na Paríž celkom iný pohľad.

France Paris GIF - Find & Share on GIPHY

Nie je to však iba problém Japoncov. Tento syndróm môže postihnúť akéhokoľvek turistu a niektorí dokonca skončia aj v nemocnici alebo rýchlo odcestujú domov. Dalo by sa to charakterizovať ako kultúrny šok, ktorý privedie ľudí až k tajuplnému ochoreniu. Človek prichádza o akési ilúzie, pretože vysnívané romantické mesto je plné bezdomovcov, zlodejov a tulákov. Niektorí Francúzi nemajú chuť hovoriť po anglicky, a tak frustrujú tých, ktorí nehovoria po francúzsky. Syndrómy turistov teda ovplyvňuje viacero faktorov.

Prečítajte si tiež:
Vylodenie v Normandii bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa na nej aj jednotky Československa

Stendhalov syndróm

Ďalším zaujímavým syndrómom je ten Stendhalov. Označuje sa aj ako florentský syndróm a hyperkulturémia. Môže to znieť neuveriteľne, ale zle vám príde z pohľadu na umelecké diela. Môže sa to stať napríklad v talianskej Florencii, kde si turista obzerá všetky tie úžasné obrazy alebo sochy. Tento jav dokázal už v 19. storočí popísať spisovať Stendhal. Stalo sa mu to pri odchode z kostola Santa Croce a mal pocit, akoby z neho unikal život. Ľudia s týmto syndrómom pociťujú príznaky ako zvýšenú tepovú frekvenciu, zvieravé pocity v hrudníku, sucho v ústach, strach zo smrti, pocit, že idú zvracať alebo omdlieť.

Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku! Ako sa prejavujú?
Pixabay.com

Jeruzalemský syndróm

Tento syndróm si nevyberá na základe viery – môže postretnúť kresťana, moslima, žida aj neveriaceho. Odvíja sa od počtu navštívených posvätných miest v Jeruzaleme a v jeho okolí. Čím viac ich navštívite, tým skôr sa vám môže stať, že sa budete považovať za biblickú postavu. Postihnutí jedinci začnú vykrikovať proroctvá, citovať verše z Biblie alebo sa správajú škandalózne. Najhoršie je, že môžu ohroziť svoje zdravie i zdravie iných ľudí. K nepríjemným prejavom patrí aj túžba nosiť bielu tuniku a niekoľkokrát denne sa sprchovať, aby si zachovali čistotu. Vtedy pomôže len hospitalizácia a následný odchod z Jeruzalema.

Prečítajte si tiež:
Kola nie je na pitie, ale na čistenie!
Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku! Ako sa prejavujú?
Pixabay.com

Dromománia

Niektorí ľudia nedokážu obsedieť doma v pokoji a neustále ich niekam ženie túžba po dobrodružstve. Ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom, sa musia stále pohybovať a sťahujú sa z mesta do mesta. Nie je to ten príjemná a prirodzená zvedavosť, kedy chceme spoznávať nové krajiny. Je to porucha, pri ktorej sa človek nedokáže ovládať a nezaujíma ho, či má dostatok peňazí na cestu, jedlo a ubytovanie. Správanie je iracionálne a prináša problémy v práci, s priateľmi alebo rodinou.

Season 1 Netflix GIF by Gilmore Girls  - Find & Share on GIPHY

Prečítajte si tiež:

TIPY na víkendovú turistiku na Slovensku: Poďte si užiť dokonalé jesenné výhľady

 

Stretli sa niekedy s niektorým z turistických syndrómov?

Zdroj: hnonline.sk  emefka.sk  korzar.sme.sk

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií