fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku: Ako sa prejavujú?

Na dovolenku sa každoročne tešia milióny ľudí. Niekedy sa ale stane, že namiesto vysnívaných pokojných chvíľ príde katastrofa. Poznáte syndrómy turistov, ktoré vedia zničiť dovolenku?

Syndrómy turistov – Parížsky syndróm

Parížsky syndróm je nepríjemná duševná porucha, ktorá môže postihnúť japonských turistov. Pri prvej návšteve Paríža bývajú veľmi sklamaní a utrpia šok. S čím tento syndróm súvisí, nikto presne nevie. Môže byť prepojený s popularizáciou a idealizáciou Paríža v japonskej kultúre. Po príchode do Paríža často zisťujú, že realita je iná, že romantické filmy ponúkajú na Paríž celkom iný pohľad.

France Paris GIF - Find & Share on GIPHY

Nie je to však iba problém Japoncov. Tento syndróm môže postihnúť akéhokoľvek turistu a niektorí dokonca skončia aj v nemocnici alebo rýchlo odcestujú domov. Dalo by sa to charakterizovať ako kultúrny šok, ktorý privedie ľudí až k tajuplnému ochoreniu. Človek prichádza o akési ilúzie, pretože vysnívané romantické mesto je plné bezdomovcov, zlodejov a tulákov. Niektorí Francúzi nemajú chuť hovoriť po anglicky, a tak frustrujú tých, ktorí nehovoria po francúzsky. Syndrómy turistov teda ovplyvňuje viacero faktorov.

Stendhalov syndróm

Ďalším zaujímavým syndrómom je ten Stendhalov. Označuje sa aj ako florentský syndróm a hyperkulturémia. Môže to znieť neuveriteľne, ale zle vám príde z pohľadu na umelecké diela. Môže sa to stať napríklad v talianskej Florencii, kde si turista obzerá všetky tie úžasné obrazy alebo sochy. Tento jav dokázal už v 19. storočí popísať spisovať Stendhal. Stalo sa mu to pri odchode z kostola Santa Croce a mal pocit, akoby z neho unikal život. Ľudia s týmto syndrómom pociťujú príznaky ako zvýšenú tepovú frekvenciu, zvieravé pocity v hrudníku, sucho v ústach, strach zo smrti, pocit, že idú zvracať alebo omdlieť.

Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku! Ako sa prejavujú?
Pixabay.com

Jeruzalemský syndróm

Tento syndróm si nevyberá na základe viery – môže postretnúť kresťana, moslima, žida aj neveriaceho. Odvíja sa od počtu navštívených posvätných miest v Jeruzaleme a v jeho okolí. Čím viac ich navštívite, tým skôr sa vám môže stať, že sa budete považovať za biblickú postavu. Postihnutí jedinci začnú vykrikovať proroctvá, citovať verše z Biblie alebo sa správajú škandalózne. Najhoršie je, že môžu ohroziť svoje zdravie i zdravie iných ľudí. K nepríjemným prejavom patrí aj túžba nosiť bielu tuniku a niekoľkokrát denne sa sprchovať, aby si zachovali čistotu. Vtedy pomôže len hospitalizácia a následný odchod z Jeruzalema.

Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku! Ako sa prejavujú?
Pixabay.com

Dromománia

Niektorí ľudia nedokážu obsedieť doma v pokoji a neustále ich niekam ženie túžba po dobrodružstve. Ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom, sa musia stále pohybovať a sťahujú sa z mesta do mesta. Nie je to ten príjemná a prirodzená zvedavosť, kedy chceme spoznávať nové krajiny. Je to porucha, pri ktorej sa človek nedokáže ovládať a nezaujíma ho, či má dostatok peňazí na cestu, jedlo a ubytovanie. Správanie je iracionálne a prináša problémy v práci, s priateľmi alebo rodinou.

Season 1 Netflix GIF by Gilmore Girls  - Find & Share on GIPHY

Prečítajte si tiež:

TIPY na víkendovú turistiku na Slovensku: Poďte si užiť dokonalé jesenné výhľady

 

Stretli sa niekedy s niektorým z turistických syndrómov?

Zdroj: hnonline.sk  emefka.sk  korzar.sme.sk

 

 

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií