Syndrómy turistov, ktoré môžu zničiť dovolenku: Ako sa prejavujú?
Na dovolenku sa každoročne tešia milióny ľudí. Niekedy sa ale stane, že namiesto vysnívaných pokojných chvíľ príde katastrofa. Poznáte syndrómy turistov, ktoré vedia zničiť dovolenku?
Syndrómy turistov – Parížsky syndróm
Parížsky syndróm je nepríjemná duševná porucha, ktorá môže postihnúť japonských turistov. Pri prvej návšteve Paríža bývajú veľmi sklamaní a utrpia šok. S čím tento syndróm súvisí, nikto presne nevie. Môže byť prepojený s popularizáciou a idealizáciou Paríža v japonskej kultúre. Po príchode do Paríža často zisťujú, že realita je iná, že romantické filmy ponúkajú na Paríž celkom iný pohľad.
Nie je to však iba problém Japoncov. Tento syndróm môže postihnúť akéhokoľvek turistu a niektorí dokonca skončia aj v nemocnici alebo rýchlo odcestujú domov. Dalo by sa to charakterizovať ako kultúrny šok, ktorý privedie ľudí až k tajuplnému ochoreniu. Človek prichádza o akési ilúzie, pretože vysnívané romantické mesto je plné bezdomovcov, zlodejov a tulákov. Niektorí Francúzi nemajú chuť hovoriť po anglicky, a tak frustrujú tých, ktorí nehovoria po francúzsky. Syndrómy turistov teda ovplyvňuje viacero faktorov.
Stendhalov syndróm
Ďalším zaujímavým syndrómom je ten Stendhalov. Označuje sa aj ako florentský syndróm a hyperkulturémia. Môže to znieť neuveriteľne, ale zle vám príde z pohľadu na umelecké diela. Môže sa to stať napríklad v talianskej Florencii, kde si turista obzerá všetky tie úžasné obrazy alebo sochy. Tento jav dokázal už v 19. storočí popísať spisovať Stendhal. Stalo sa mu to pri odchode z kostola Santa Croce a mal pocit, akoby z neho unikal život. Ľudia s týmto syndrómom pociťujú príznaky ako zvýšenú tepovú frekvenciu, zvieravé pocity v hrudníku, sucho v ústach, strach zo smrti, pocit, že idú zvracať alebo omdlieť.
Jeruzalemský syndróm
Tento syndróm si nevyberá na základe viery – môže postretnúť kresťana, moslima, žida aj neveriaceho. Odvíja sa od počtu navštívených posvätných miest v Jeruzaleme a v jeho okolí. Čím viac ich navštívite, tým skôr sa vám môže stať, že sa budete považovať za biblickú postavu. Postihnutí jedinci začnú vykrikovať proroctvá, citovať verše z Biblie alebo sa správajú škandalózne. Najhoršie je, že môžu ohroziť svoje zdravie i zdravie iných ľudí. K nepríjemným prejavom patrí aj túžba nosiť bielu tuniku a niekoľkokrát denne sa sprchovať, aby si zachovali čistotu. Vtedy pomôže len hospitalizácia a následný odchod z Jeruzalema.
Dromománia
Niektorí ľudia nedokážu obsedieť doma v pokoji a neustále ich niekam ženie túžba po dobrodružstve. Ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom, sa musia stále pohybovať a sťahujú sa z mesta do mesta. Nie je to ten príjemná a prirodzená zvedavosť, kedy chceme spoznávať nové krajiny. Je to porucha, pri ktorej sa človek nedokáže ovládať a nezaujíma ho, či má dostatok peňazí na cestu, jedlo a ubytovanie. Správanie je iracionálne a prináša problémy v práci, s priateľmi alebo rodinou.
Prečítajte si tiež:
TIPY na víkendovú turistiku na Slovensku: Poďte si užiť dokonalé jesenné výhľady
Stretli sa niekedy s niektorým z turistických syndrómov?
Zdroj: hnonline.sk emefka.sk korzar.sme.sk