Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tabak do roku 2030 zabije 8 miliónov ľudí: odborníci upozorňujú na najviac návykové látky na svete

Viete, aké sú najviac návykové látky na svete? Výsledky z posledných výskumov vás možno prekvapia. A možno aj nie. 

V roku 2007 David Nutt a jeho kolegovia požiadali odborníkov na závislosť, aby vykonali výskum zameraný na najviac návykové látky u ľudí. Toto je päť najviac nebezpečných drog pre človeka.

Heroín

Výskumníci zaradili heroín medzi najviac návykové látky. Dostal maximálny počet bodov, 3 z možných 3. Heroín je opiát, ktorý spôsobuje zvýšenie hladiny dopamínu v mozgu až o 200 % u pokusných zvierat. Okrem toho, že je pravdepodobne najviac návykový, heroín je tiež nebezpečný, pretože dávka, ktorá môže spôsobiť smrť, je len päťkrát vyššia ako normálna dávka.

Heroín bol tiež hodnotený ako druhý najnebezpečnejší liek, pokiaľ ide o poškodenie používateľov v spoločnosti. Trh s nezákonnými opiátmi vrátane heroínu sa v roku 2009 odhadoval na 68 miliárd dolárov na celom svete.

Kokaín

Pri pokusoch na zvieratách kokaín spôsobil, že hladiny dopamínu vzrástli viac ako trojnásobok normálnej hladiny. Odhaduje sa, že ho celosvetovo užíva od 14 do 20 miliónov ľudí a že v roku 2009 sa trh s kokaínom pohyboval okolo 75 miliárd dolárov.

Crack je odborníkmi považovaný za tretí najnebezpečnejší liek a práškový kokaín za piaty najviac škodlivý. Približne 21% ľudí, ktorí skúsia kokaín, sa na ňom stanú závislí. Kokaín je podobný iným návykovým látkam, ako je metamfetamín. Ten predstavuje pre spoločnosť veľkú hrozbu, pretože sa stáva čoraz viac dostupnejším.

Nikotín

Nikotín je hlavnou návykovou zložkou tabaku. Keď niekto fajčí cigaretu, nikotín sa rýchlo vstrebáva do pľúc a do mozgu. Výskumníci považujú nikotín (tabak) za tretiu najviac návykovú látku.

Viac ako dve tretiny Američanov, ktorí sa pokúšali o fajčenie, uviedli, že počas svojho života sa na ňom stali závislí. V roku 2002 Svetová zdravotnícka organizácia odhadovala, že je viac ako 1 miliarda fajčiarov a predpokladá sa, že tabak do roku 2030 zabije viac ako 8 miliónov ľudí.

Odborníci potvrdili, že toto sú najviac návykové látky na svete
Zdroj: pexels.com

Barbituráty

Barbituráty sú tiež známe ako modré guľky, gorily, nembies, barbičky a ružové dámy. Tieto lieky boli pôvodne používané na liečbu úzkosti a na vyvolanie spánku. Ovplyvňujú chemickú signalizáciu v mozgu, ktorej účinkom je vypnutie rôznych oblastí mozgu. Pri nízkych dávkach spôsobujú eufóriu, ale pri vyšších dávkach môžu byť smrteľné, pretože potláčajú dýchanie. Závislosť na barbituráte bola bežná, keď boli lieky ľahko dostupné na lekársky predpis, ale to dramaticky kleslo, pretože ich nahradili iné lieky.

Odborníci potvrdili, že toto sú najviac návykové látky na svete
Zdroj: pexels.com

Alkohol

Alkohol má veľa negatívnych účinkov na mozog. Preukázali to aj laboratórne pokusy na zvieratách. Vedci prišli na to, že čím viac zvieratá vypili, tým viac sa zvýšila hladina dopamínu. Približne u 22% ľudí, ktorí užili alkohol, sa po určitom čase rozvinie závislosť. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odhaduje, že v roku 2002 užívalo alkohol viac ako 2 miliardy ľudí a v roku 2012 zomrelo na jeho následky viac ako 3 milióny.

Zdroj: edition.cnn.com / Eric Browman

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií