Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tak to snáď nie! Pozrite sa, akými bizarnými spôsobmi v minulosti ženy zisťovali, či nie sú tehotné!

Pokračovanie pod reklamou

šíriť teórie, že graviditu  možno určiť pozorovaním špecifických kryštálov ženského moču. Lekári rovnako odporúčali ženám sledovať vlastné subjektívne symptómy – najmä rannú nevoľnosť a zvýšenú únavu.

pixabay.com

Vedecký prelom (prelom 19. a 20. storočia)

Testovanie sa pomaly presunulo do laboratórií. Vedci v tejto dobe objavovali chemikálie, ktoré upravovali rôzne funkcie v ľudskom tele, vrátane reprodukcie. Slovo “hormón” sa prvýkrát použilo v roku 1905. Začiatkom 20. storočia sa identifikoval hormón hCG, ktorý je u tehotných žien prítomný vo vysokej koncentrácii. Odtiaľ to bol už len krôčik k spoľahlivému určeniu gravidity.

pixabay.com

Testovanie na zvieratách

Nemeckí vedci Selmar Aschheim a Bernhard Zondek popísali tzv. test A-Z, ktorý presne identifikoval prítomnosť hormónu hCG. Ženský moč bol vstrekovaný do myší. Ak sa zviera náhle stalo sexuálne aktívnym, znamenalo to prítomnosť spomínaného hormónu. Podobne sa pri testovaní používali žaby, u ktorých vstreknutie moču spustilo okamžité kladenie vajíčok. Zodpovedný bol za to hormón gonadotropin, ktorý bol objavený v roku 1958.

pixabay.com

Prelomové 70 – te roky a pokrokový Západ

V roku 1969 získala spoločnosť Organon International patent na úplne prvý domáci tehotenský test. Produkt bol následne od roku 1971 dostupný v Kanade a neskôr aj v USA. Špeciálne balenie obsahovalo šikmé zrkadielko, fľaštičku čistej vody, skúmavku a vzorku červených krviniek z ovcí. Ženin moč sa zmiešal s vodou a ovčou krvou a nechala sa dve hodiny chladiť. Výsledok sa dal odvodiť podľa typu vyzrážania.

Pokračovanie pod reklamou
pixabay.com

Invázia tehotenských testov

Vďaka vymysleniu enzýmových štítkov sa stalo používanie domácich tehotenských testov veľmi jednoduché a spoľahlivé. Dve čiarky znamenali test pozitívny, jedna negatívny. V roku 2003 povýšil test Clear Blue určovanie tehotenstva ešte na vyšší level – nedočkavej žene sa totiž už po pár sekundách objaví nápis tehotná / nie ste tehotná. Otázkou zostáva, kam bude tento pokrok a vývoj ešte postupovať.

pixabay.com

 

Zdroj: kafe.cz

Foto: pixabay.com

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií