fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Takto bude prebiehať plošné testovanie: Výsledok bude oznámený hneď po teste

Celé testovanie bude pod záštitou ozbrojených síl Slovenskej republiky, informoval predseda vlády Igor Matovič.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slovensku sa už o štyri dni uskutoční pilotné plošné testovanie na koronavírus. Takto bude prebiehať:

Prvé testovanie

Prvé testovanie sa uskutoční od 24. – 25. októbra v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov. Hlavným dôvodom je, že v týchto okresoch sú najväčšie ohniská.

Podľa neho iba armáda môže logisticky zabezpečiť plošné testovanie. Ide o najväčšiu a najzložitejšiu logistickú operáciu, akú Slovensko zažilo.

Hlavné testovanie

Hlavné testovanie sa uskutoční v dňoch od 30. októbra do 1. novembra 2020 (na Dušičky) a v dňoch od 6. až 8. novembra 2020 (druhý víkend) na približne 5 000 odberných miestach. Testovať bude zdravotnícky personál, nie vojaci.

Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že je k dispozícii 13 miliónov testov a do testovania bude zapojených 50 tisíc ľudí.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky budú tejto výzve plne čeliť a toto pretestovanie realizovať. Do akcie plánujú nasadiť disponibilných všetkých vojakov, hasičov, policajtov, zdravotnícky personál a samosprávu.

Priebeh testovania

Po príchode na testovacie miesto sa preukážete občianskym preukazom a následne sa urobí administratíva. Testovať sa bude dať na najbližšom mieste, nie je potrebné chodiť do miesta bydliska.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na vlasoch? Ako často si počas epidémie umývate hlavu?

Následne prebehne odobratie vzorky a teda výter z nosohltana. Po odobratí vzoriek sa občania presunú do priestoru (ktorý ešte nie je stanovený), kde počkajú na výsledok, ktorý bude k dispozícii do 30 minút.

Ak bude osoba pozitívna na ochorenie COVID-19, bude o výsledku informovaná na mieste. Tiež ju oboznámia s ďalším postupom.

Povinnosť testovania

Zatiaľ nie je jasné, či bude testovanie povinné. Prezidentka Zuzana Čaputová je proti povinnému testovaniu. ,,Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií,“ informovala prezidentka na sociálnej sieti.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií