Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Taliani kvôli koronavírusu nestíhajú pochovávať svojich mŕtvych

„Zomrela celá generácia“: Rakvy sa hromadia a mŕtvoly musia byť zapečatené v domácnostiach, pretože talianske pohrebné spoločnosti nestíhajú.

Rakvy čakajúce na pohreb sú usporiadané v kostoloch a mŕtvoly tých, ktorí zomreli doma, sú celé dni držané v uzavretých izbách, kým sa pohrebné služby v talianskej provincii Bergamo snažia vyrovnať s náporom mŕtvych.

Covid-19 zabil v Taliansku už vyše 3 000 ľudí, ktorí boli pochovaní alebo spopolnení bez obradu. Ľudia, ktorí zomierajú v nemocnici, sú sami a ich veci ostávajú v batohoch vedľa rakiev, kým ich nepozbierajú pohrební pracovníci.

V Bergame, provincii s 1,2 milióna ľudí v lombardskom regióne, došlo k približne 2 000 úmrtiam z celkového počtu úmrtí v krajine. Iba v stredu sa vírusom nakazilo 4 305 ľudí. Počet obetí v provincii nie je jasný, ale situácia je taká vážna, že v stredu v noci bola armáda prinútená presunúť 65 rakiev z cintorína v meste Bergamo a odviezť ich do Modeny a Bologne v Emilia-Romagna.

armada presuva tela z hlavneho cintorina
Armáda presúva telá z hlavného cintorína v meste Bergamo.

Iba od 1. marca stihol najväčší pohrebný riaditeľ tejto oblasti – CFB vykonať takmer 600 pohrebov alebo kremácií.

,,Za normálny mesiac by sme vykonali asi 120 pohrebov,“ povedal Antonio Ricciardi, prezident CFB. ,,V priebehu dvoch týždňov už zomrela celá generácia. Nikdy sme nič také nevideli, ostáva nám už iba plakať.“

V Bergame je asi 80 pohrebných spoločností, z ktorých každá prijíma desiatky hovorov za hodinu. Pohreby brzdí aj nedostatok rakiev, pretože poskytovatelia sa síce snažia držať krok s dopytom, no nakazení vírusom sú aj pracovníci pohrebných spoločností.

Nemocnice prijali prísnejšie pravidlá týkajúce sa zaobchádzania s mŕtvymi, ktorí musia byť okamžite umiestnení do rakvy bez toho, aby boli oblečení kvôli riziku infekcie, ktorú predstavujú ich telá. ,,Rodiny nemôžu vidieť svojich blízkych, ani im dať riadny pohreb. Zo psychologického hľadiska to predstavuje vážny problém,“ uviedol Ricciardi. ,,Ale tiež preto, že veľa našich zamestnancov je chorých, nemáme toľko ľudí na prepravu a prípravu tiel.“

Pracovník cintorína zatvára brány Veľkého cintorína v Bergame
Zamestnanec pohrebnej služby zatvára brány Veľkého cintorína v Bergame.

Pre tých, ktorí zomierajú doma, je byrokratický proces zdĺhavejší, pretože úmrtia musia potvrdiť dvaja lekári. Druhým je odborník, ktorý by mal obvykle úmrtie potvrdiť najneskôr 30 hodín po úmrtí osoby. ,,Takže musíte počkať, kým prídu obaja lekári. A mnohí z nich sú tiež chorí,“ dodal Ricciardi.

Aj v iných mestách Talianska sa vyskytli prípady, keď pohrebné spoločnosti odmietli vziať telá, napríklad v Neapole, kde bolo telo Terézie Franzézovej (47) držané doma takmer dva dni pred tým, ako ho vyzdvihla pohrebná služba.

Všetky náboženské obrady vrátane pohrebov, omší a svadieb sú počas karantény zakázané. Obvinení z vykonávania pohrebov už sú dvaja kňazi, jeden pri Benátkach a ďalší v južnom regióne Kampánie.

[sc name=“covid_19_slovensko“ ]

Zdroj theguardian.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií