fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Talianske čítanie: Ktoré knihy odporúča event manager Martinusu?

Máte tip? napíšte nám mailom

Nielen populárna Elena Ferrante, ale aj mnoho iných talianskych autorov má čo ponúknuť.

Jana Šlinská, a.k.a. Džejna, event manager Martinusu, ročne prečíta okolo 100 kníh. (nielen o nich) Na Instagrame píše, zdieľa a dáva tipy. V najnovšom videu na YouTube si pre nás pripravila kolekciu štyroch kníh od talianskych autorov, pretože Taliansko, to je láska.

Knihomoli, ak nemáte čo čítať, inšpirujte sa:

1. Sofia vždy chodí v čiernom (Paolo Cognetti)

talianske čítanie
Zdroj: martinus.sk

O čo ide:

Pre Sofiu, „dievča s problémami“, je život bojom už od narodenia. Bojuje proti svojej rodine, blízkym, celému svetu. Nervózna, excentrická Sofia chodí vždy v čiernom a čierna je často aj jej nálada. Napriek tomu však fascinuje všetkých, ktorí sa s ňou majú možnosť stretnúť: sestrička sklonená nad jej postieľkou, kamarát z detstva, s ktorým sa hrá na pirátov, teta Marta žijúca v parížskom exile, rodičia uväznení v každodennosti.
Sofia vždy chodí v čiernom je originálnym románom-mozaikou, ktorý v desiatich samostatných, ale vzájomne prepojených poviedkach odhaľuje príbeh Sofiinho detstva a dospievania. Román o hľadaní vlastnej životnej cesty strohým štýlom a atmosférou pripomína poviedky Raymonda Carvera či J. D. Salingera.

2. Tá, čo sa vracia (Donatella di Pietrantonio)

talianske čítanie
Zdroj: martinus.sk

O čo ide:

Román o Arminute – tej, čo sa vracia, nás do svojej hĺbky vtiahne už na prvých stránkach, vo chvíli, keď rozprávačka zazvoní pred neznámymi dverami v jednej ruke s kufrom a s taškou plnou topánok v tej druhej. Otvoriť prichádza jej sestra Adriana s rozstrapatenými vrkočmi: nikdy predtým sa nevideli. Začína sa strhujúci a okúzľujúci príbeh o dievčati, ktoré zo dňa na deň príde o všetko: o pohodlný domov, najdrahšie kamarátky, bezpodmienečnú lásku rodičov. Trinásťročné dievča objavuje úplne nový a odlišný život. Dom je malý, tmavý, všade naokolo je plno súrodencov a na stole málo jedla. Je tam však Adriana, s ktorou spolu spávajú na jednej posteli. A je tu aj Vincenzo, ktorý sa na ňu pozerá ako na ženu, a v jeho samopašnom, ostrieľanom pohľade sa vie aj stratiť, aby sa opäť mohla nájsť.
Aby dokázala prijať fakt, že sa jej dvakrát zriekli, musí sa vrátiť k svojej podstate. Donatella di Pietrantonio dokáže tento príbeh o vzťahoch matiek a dcér, zodpovednosti a starostlivosti vyrozprávať veľmi originálnym a expresívne silným spôsobom.

Prečítajte si tiež:
Výber toho najlepšieho z Medzinárodného filmového festivalu Bratislava

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

3.Daj mi tvoje meno (André Aciman)

talianske čítanie
Zdroj: martinus.sk

O čo ide:

Môže vás pártýždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť – prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby. Úprimná, nesentimentálna pocta ľudskej vášni od oceňovaného autora Andrého Acimana sa stala predlohou pre rovnomenný film, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár a bol nominovaný na Zlatý Glóbus vo viacerých kategóriách vrátane ocenenia za najlepší film roku 2017.

4. Vrkoč (Laetitia Colombani)

talianske čítanie
Zdroj: martinus.sk

O čo ide:

Tri ženy z troch kontinentov. Nepoznajú sa, napriek tomu ich spája mocné puto, ktorým je túžba po slobode, rovnosti a dôstojnom živote.

Indka Smitá sa vzbúri proti krutej kastovníckej nespravodlivosti, ktorá bráni jej dcére chodiť do školy. Talianka Giulia sa vzoprie patriarchálnemu spôsobu života v mene svojej lásky k sikhskému utečencovi, ktorá jej ponúkne nové obzory. Úspešná emancipovaná kanadská advokátka Sarah ochorie na rakovinu a na vlastnej koži zažije diskrimináciu kruhov mocných, v ktorých niet miesta pre slabých a chorých.
Román plný energie sa tak stáva dejiskom zápasu proti zlému osudu a výzvou na solidaritu. Vo všetkých troch príbehoch hrajú významnú úlohu ženské vlasy symbolizujúce dôstojnosť, ktoré sa napokon spoja do nádherného vrkoča ľudského porozumenia a nádeje.

Prečítajte si tiež:
Černobyľ má pre turistov novinku: Otvorili neslávne známy štvrtý blok

Nám sa výber plný talianskej povahy a temperamentu veľmi páči! Ako ste na tom vy?

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=9JQHPIBnUhMhttps://www.martinus.sk/?uItem=306102https://www.martinus.sk/?uItem=302692&utm_source=youtube&utm_campaign=talianskeknihy&utm_medium=video#descriptionhttps://www.martinus.sk/?uItem=300465&utm_source=youtube&utm_campaign=talianskeknihy&utm_medium=video#descriptionhttps://www.martinus.sk/?uItem=302583&utm_source=youtube&utm_campaign=talianskeknihy&utm_medium=video#description

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=9JQHPIBnUhM (screenshot)

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií