fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Taraba chce zvýšiť vydávanie tvorby u Matici slovenskej, pevná suma 200-tisíc eur zabezpečí rozvíjanie vlastenectva

Podľa Tomáša Tarabu (Život-NS) je potrebné, aby Matica slovenská v mladých ľuďoch budovala vzťah k slovenskej kultúre a dejinám.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.4.2023 (SITA.sk) – Poslanci Národnej rady SR budú na májovej schôdzi rokovať o novele zákona o Matici slovenskej, ktorej predkladateľom je opozičný nezaradený poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Cieľom je zvýšenie podpory vydávania pôvodnej slovenskej tvorby a vzťahu k slovenskej kultúre a dejinám.

Trvalé financovanie

„Určuje finančný mechanizmus trvalého zabezpečenia financovania vydávania pôvodnej slovenskej tvorby prostredníctvom Matice slovenskej. Stanovením pevnej sumy 200-tisíc eur sa zabezpečí trvalé financovanie tak, aby bol plne využitý potenciál Matice slovenskej za účelom rozvíjania vlastenectva medzi slovenskými občanmi,” uviedol Taraba v návrhu.

Vzťah k slovenskej kultúre

Účelovú dotáciu na vykonávanie jej činnosti by mal podľa poslanca poskytnúť rezort kultúry zo svojej rozpočtovej kapitoly v rámci schváleného limitu výdavkov na príslušný rozpočtový rok.

Podľa Tarabu je potrebné, aby Matica slovenská v mladých ľuďoch budovala vzťah k slovenskej kultúre a dejinám.

Nakoľko dotácia na činnosť vo výške 1 500 000 eur v zmysle predmetného zákona pokrýva prioritne režijné náklady, je potrebné samostatne vyčleniť finančné prostriedky na podporu vydávania pôvodnej slovenskej tvorby,” vysvetlil poslanec.

Prečítajte si tiež:
Slovensko neplánuje Ukrajine „pustiť“ Leopardy. Ministerstvo vyzýva k opatrnosti vyjadrení, môžu spôsobiť chaos

Viac k témam: dejiny, Finančné prostriedky, Kultúra, Novela zákona, Opozícia
Zdroj: SITA.sk – Taraba chce zvýšiť vydávanie tvorby u Matici slovenskej, pevná suma 200-tisíc eur zabezpečí rozvíjanie vlastenectva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií