Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tarabove výroky sú neprípustným zastrašovaním sudcov, reaguje sudcovská iniciatíva 

Šutaj Eštok sa vyjadril, že na vydanie rozhodnutia vo veci 1. viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša sudca nemal kompetenciu.

11.11.2023 (SITA.sk) – Zastrašovanie sudcov a zasahovanie do ich nezávislosti je neprípustné. Uviedla to sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) v reakcii na spochybňovanie rozhodnutia sudcu Mestského súdu Bratislava IV Michala Kubiša ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD).

Disciplinárne konanie

Ten sa vyjadril, že na vydanie rozhodnutia vo veci 1. viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša sudca nemal kompetenciu a mohol sa dopustiť aj trestného činu ohýbania práva.

Minister vnútra je súčasne presvedčený, že šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zváži disciplinárne stíhanie sudcu a spochybnil aj nezaujatosť sudcu z dôvodu, že kedysi bol spolužiakom advokáta Petra Kubinu, zastupujúceho v konaní Kišša.

Sudcovská iniciatíva v tejto súvislosti spomenula aj výroky podpredsedu vlády Tomáša Tarabu (SNS), ktorý na sociálnej sieti uviedol, že Kubinov spolužiak rozhodol ako sudca o sťažnosti Kubinových klientov vo veci, ktorá mu ani vecne na súd neprislúcha.

Znevažujúci spôsob verejnej kritiky

„Chcem poďakovať týmto aktivistom, ako nám uľahčujú urobiť systémové zmeny v holubníku nazvanom justícia,“ napísal Taraba.

Iniciatíva ZOJ vyhlásila, že takýto znevažujúci spôsob verejnej kritiky súdneho rozhodnutia sudcu je neprípustným zastrašovaním a zasahovaním do nezávislosti sudcov, čo vysokou mierou oslabuje rešpekt a dôveru verejnosti v súdne rozhodnutia.

„Dôrazne proti tomu protestujeme a žiadame vládu, aby jej predstavitelia dodržiavali základné princípy právneho štátu, rešpektovali výkon súdnej moci a správali sa k jej predstaviteľom s patričnou mierou úcty a slušnosti,“ uzavrela sudcovská iniciatíva.

Viac k témam: Disciplinárne konanie, Minister spravodlivosti SR, Minister vnútra SR, policajný viceprezident, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Tarabove výroky sú neprípustným zastrašovaním sudcov, reaguje sudcovská iniciatíva  © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií