fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Táto Kysučanka je najmladšia spisovateľka na Slovensku. Má len 10 rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Mladá Kysučanka pracovala na knihe tri roky. V 10 rokoch jej vyšla kniha s vlastnými básničkami a ilustráciami. Stala sa tak držiteľkou dvoch slovenských rekordov.

 

Držiteľka dvoch slovenských rekordov

„Na talent našej dcérky nás upozornila vychovávateľka v škôlke. Ľubanka mala vtedy len tri roky. Neskôr aj riaditeľka základnej školy bola na jej kresby veľmi hrdá,“ hovorí na úvod mama talentovaného dievčatka Janka Holeštiaková.

Dnes 10-ročnej Ľubane učarovalo kreslenie a maľovanie, jej najobľúbenejším motívom sú draky. Nadané dievča z Kysúc pretavilo svoj výnimočný talent do pestrofarebnej knižky Dračie pestvá a iné čarodejstvá, ktorá uzrela svetlo sveta na Svetový deň knihy 23. apríla 2018.

Malá Čadčianka, ktorá mala v tom čase len 9 rokov, sa tak stala držiteľkou dvoch slovenských rekordov. Do histórie sa zapísala ako najmladšia knižná výtvarníčka a najmladšia autorka knihy.

V druhom prípade vylepšila rekord o dva roky. V druhom prípade vylepšila-zlomila rekord o 2 roky, lebo jeho držiteľom bol 11-ročný Trenčan.

Ľubana Holeštiaková dostala za svoju snahu aj certifikáty z Knihy slovenských rekordov.

Prečítajte si tiež:
Luxusné nehnuteľnosti na Slovensku a v Česku - 1.diel
Táto Kysučanka je najmladšia spisovateľka na Slovensku. Má len 10 rokov
Zdroj: myturiec.sme.sk

Najradšej maľuje draky

Autorka knihy sa narodila v Martine, mesiac pred Vianocami, 24. novembra 2008, spolu so svojou sestrou – dvojičkou Ninkou.

Meno Ľubana jej vybral otec podľa Staroslovenského kalendára. Farbičky sa stali jej najlepšími kamarátkami odmalička a zatienili aj najobľúbenejšie hračky.

O rok nato začala Ľubana chodiť na základnú umeleckú školu. „Maľovanie je môj svet. Zaujíma ma všetko tajuplné, nadprirodzené aj strašidelné,“ opisuje motívy svojej tvorby.

Okrem iných úspechov vystavovala Ľubana svoju knižku v rámci kolektívnych detských výstav v Žiline a v Bratislave.

„Pracuje najradšej sama. Odborné vedenie získava na výtvarnej ZUŠ-ke L. Árvaya v Žiline. Naša rodina celkovo inklinuje k umeniu. Manžel sa venuje tvorbe literatúry faktu, ja ľudovému spevu a Ľubankina dvojička Ninka divadlu a recitácii,“ hovorí Ľubanina mama.

Táto Kysučanka je najmladšia spisovateľka na Slovensku. Má len 10 rokov
Zdroj: myturiec.sme.sk

Radšej ako hovorí, maľuje

Samozrejme, okrem maľovania má Ľubana aj ďalšie koníčky.

„Venovala som sa šachu, no teraz už menej. Niektoré kresby z knižky vznikli v Gruzínsku, kde som hrala za Slovensko na majstrovstvách sveta v šachu v roku 2016. Chodím na informatiku a výtvarnú. Radšej ako hovorím, maľujem. Čítam aj knižky. Medzi najobľúbenejšie patrí Jurský park, kniha o Minecrafte a rozprávky. Mám rada komiksy a rozprávky o strašidlách,“ hovorí Ľubana.

Prečítajte si tiež:
Tieto slovenské kaštiele sú na predaj a sú lacnejšie ako vila Rezešovcov

Vo svojej tvorbe plánuje pokračovať aj naďalej. „Aj ďalšia knižka bude pravdepodobne o drakoch,“ dodáva na záver.

Zdroj:

mykysuce.sme.sk / Radoslav Blažek 

slovenskerekordy.sk 

litcentrum.sk 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií