fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Teenageri môžu ovplyvniť chod sveta. Týmto piatim sa to podarilo

Máte tip? napíšte nám mailom

Teenageri to majú ťažké – nie sú ani deti, ani dospelí a spoločnosť im nedôveruje. No existujú svetlé príklady, ktoré dokázali v ich pomerne mladom veku veľké veci.

 

Joe Schuster a Jerry Siegel

Títo dvaja stredoškoláci stoja za vznikom Supermana.

Zaujímavosťou je, že Jerry Siegel sa stal akýmsi predobrazom Batmana. Mal úspešného otca, ku ktorému vzhliadal, no bol záhadne zavraždený, ešte keď bol Jerry malým chlapcom. Chlapec však nemal milióny, ani mentálne problémy, preto nedokázal so zločinom bojovať v reálnom živote. Mal však papier a ceruzku a vďaka tomu vznikla legendárna postava – Superman.

Dvojici, ktorá za Supermanom stojí, trvalo tri roky, kým sa im podarilo nájsť nezávislého vydavateľa, ktorý by zaradil ich postavu (o ktorú vtedy nebol veľký záujem) do sveta komiksu. Nakoniec sa to podarilo a teraz sa prvé číslo komiksu predáva za milióny.

Sam Colt

I keď sú tvoje vedomosti o zbraniach mizerné, určite si sa už stretol s pojmom „Colt.“ Colty boli kedysi najrozšírenejšou zbraňou a dnes spoločnosť vyrába M16, pušky, ktoré používa americká armáda. Rovnako ako kopec iných zbraní, sa s Coltom môžeš stretnúť pri hraní hier. Toto celé ohľadom tejto kultovej zbrane vzniklo tak, že sa teenager Sam pohrával s dizajnom revolverov.

colt

Ako dôjde k tomu, že sa dospievajúci chlapec začne pohrávať s myšlienkou vytvoriť, čo najlepšiu zbraň? Sam býval na internáte, kde nepatril medzi populárnych. Nemal žiadnych priateľov a nešlo mu ani učenie. Keď mal pätnásť, vytvoril brutálny ohňostroj a tiež podpálil školu. Čím sa zrazu obľúbeným stal… minimálne medzi študentmi. Od tej chvíle ho začali zaujímať vybuchujúce veci a začal experimentovať so zbraňami s drevenou rukoväťou. Pri tvorbe tejto zbrane mu pár kúskov vybuchlo a ľudia mu nepredpovedali úspech. Jedného dňa však stretol chlapa, ktorý mu poradil isté úpravy a hneď si aj objednal tisíc kusov.

Prečítajte si tiež:
Jedinečné fotky myšky, ktoré musíte vidieť!

Robert Heft

Väčšina z nás žije v tom, že za americkou vlajkou stojí americká babička menom Betsy Ross. Lenže táto vlajka sa už dávno nepoužíva a Amerika požíva vlajku, ktorej dizajn navrhol teenager Robert Heft vrámci školského projektu.

vlajka Betsy Ross

Keď Spojené štáty k sebe pribrali Aljašku a Havaj, potrebovali zmeniť vlajku tak, aby v nej bolo 50 hviezdičiek. Preto vyhlásili celonárodnú súťaž, do ktorej mali ľudia posielať svoje návrhy na nový dizajn štátnej vlajky. 17-ročný Robert z Ohia sa prihlásiť neplánoval. Stalo sa to tak, že vrámci školského projektu dostal za svoj návrh vlajky známku B mínus, s čím nebol spokojný a šiel to konzultovať so svojím učiteľom. Ten mu zo srandy povedal, nech pošle svoj návrh do súťaže a ak vyhrá,dostane známku A.

vlajka

Vláda USA vyberala z 1 500 rôznych dizajnov, medzi ktorými bolo mnoho od uznávaných umelcov. No nakoniec vybrali práve návrh od Roberta. Jeho návrh dokonca vybral americký prezident Eisenhower.

Robert Heft sa neskôr stal starostom mesta Napoleon v Ohiu a cestoval po celom svete ako motivačný rečník.

Pokračovanie na ďalšej strane

Joseph Bombardier

Iba 15-ročný Kanaďan Joseph, ktorý sa narodil v roku 1907, sa stal vynálezcom snežného skútru.

Zimy boli a sú v Kanade kruté, no čase, keď Joseph žil, to bolo o to horšie, že celé zimné obdobie musel tráviť doma, obklopený kopou snehu. Keď mal pätnásť, povedal si, že stačilo a rozhodol sa prerobiť rodinou vyradený Ford Model T tak, aby sa s ním dalo jazdiť po snehu.

Prečítajte si tiež:
Na oblohe sa objaví vzácna „Vianočná hviezda“ prvýkrát za 800 rokov

Jeho otcovi sa však nepozdával fakt, že chce študovať mechanické inžinierstvo, a preto šiel Joseph do kňazského semináru. Nakoniec sa Bombardier vykašľal na prácu kňaza a vrátil sa k zostrojovaniu snežných skútrov. Založil si aj prvú skútrovú spoločnosť a svoje vynálezy stále zdokonaľoval.

Louis Braille

Keď mal Louis tri roky, poranil si oko otcovým náradím. Do tejto rany sa dostala infekcia, ktorá spôsobila to, že oslepol. Keďže sa to stalo v 19. storočí a medicína vtedy nemala možnosti ako dnes, musel sa zmieriť so svojou slepotou. Mal však to šťastie, že žil vo Francúzsku, kde v tom čase existovala jediná škola pre slepé deti na svete. V tejto škole sa učilo len na základe počúvania, s čím však Louis nebol úplne zmierený. Preto sa rozhodol vynájsť vlastný spôsob písma.

Inšpiroval sa francúzskym armádnym kapitánom – Charlesom Barbierom de la Serreom. Ten vymyslel pre svojich mužov písmo, ktoré dokázali prečítať po tme, či so zatvorenými očami. Jeho systém však nefungoval pre slepcov, no Braille sa ho rozhodol zdokonaliť a upraviť tak, aby aj slepci mohli čítať. Toto zdokonaľovanie mu zabralo 3 roky. Keď mal vytvorenú finálnu verziu tohto písma, mal 15 rokov.

Zdroj: jenpromuze.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií