Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tektonická doska Atlantiku sa od seba oddeľuje! Takto veda vysvetľuje čudné veci, ktoré sa dejú na pobreží Portugalska

Vedci sú presvedčení, že pod Atlantickým oceánom sa oddeľuje tektonická doska. Následkom by mohlo byť zmenšenie oceánu. 

V roku 1969 bol morský geológ João Duarte svedkom masívneho zemetrasenia na pobreží Portugalska, ktoré vyvolalo tsunami. Celé roky netušil, čo mohlo zemetrasenie spôsobiť. Teraz, po 50-tich rokoch, dostáva konečne odpoveď na svoju otázku.

Tektonické platne. Zdroj: wikipedia.sk

Zdá sa, že tektonické dosky pod Atlantikom sú v pohybe. Pomocou počítačových simulácií a technológií zistil, že tektonická doska sa odlupuje od svojho vrcholu a začína sa trieť s druhou platňou. Informáciu oznámil v apríli na stretnutí Európskej únie geovied.

Ak sa jeho predpoklady potvrdia, prvýkrát vo vyspelej ľudskej spoločnosti by sme boli svedkami trenia tektonických dosiek, ktoré možno označiť za počiatočné štádium zmenšovania Atlantického oceánu. Simulácie tiež naznačujú, že Európa by sa posunula ku Kanade.

Tektonická paráda

Tektonické dosky Zeme sú neustále vo veľmi pomalom pohybe, pričom niektoré ich hrany sa rozpadajú, iné zas kolidujú. Najmenej trikrát v histórii našej planéty meniace sa zemské masy vytvorili obrovské superkontinenty, po čase sa ale rozpadli a rozdelili. Dnes možno pozorovať tento pohyb pomocou zemetrasení. Podľa vedcov až za 90 % z nich môžu práve pohyby platní.

V okolí Pyrenejského polostrova sa v strede oceánu dosky od seba oddeľujú a tvoria nové okraje väčšiny okolitých pevninských plôch. Spomínané zemetrasenie spred 50-tich rokov, ktoré podnietilo výskum, bolo prvým sporným okamihom. Epicentrum bolo na mieste veľkého hladkého oceánskeho dna, bez podmorských hôr. Neskôr už vedci mohli využiť modernú technológiu seizmických vĺn, ktoré objavili neidentifikovateľnú hustú hmotu priamo pod miestom dávneho zemetrasenia.

Stále však dumali nad dôvodom, až dokiaľ v roku 2018 neprišla do oblasti výskumníčka Chiara Civiero. Zistila, že dno oceánu sa mierne chvie, a to môže znamenať len jediné — pohyb dosiek, ktoré určujú tvar Zeme.

Pravdepodobne sa teda stávame súčasťou počiatočnej zmeny rozloženia svetadielov.

Zdroj: nationalgeographic.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií