fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Telesný pach dokáže odhaliť mnohé o zdravotnom stave. Čo predvádza ten tvoj?

Máte tip? napíšte nám mailom

Čo prezrádza tvoj telesný pach?

Poznáš to, keď sa nachádzaš v MHD alebo niekde na verejnosti a zrazu ucítiš nepríjemný zápach človeka, ktorý je v tvojej blízkosti. Okamžite ti prebehne telom zhnusenie a myšlienka, žeby dotyčný by mal viac venovať osobnej hygiene. Niekedy však telesný pach nesúvisí len s nedostatočnou hygienou, ale aj rôzne ochorenia. Tento pach je totiž jedným zo špecifických indikátorov zdravia a človek by ho nemal zanedbávať.

Aké choroby indikuje jednotlivý telesný pach?

Čpavok

Zápach pripomínajúci čpavok svedčí o tom, že sa telo pokúša zbaviť nadbytku dusíka a človek ho najčastejšie vylučuje prostredníctvom moču, potu alebo vydychovaného vzduchu.

  1. Pokiaľ sa vylučuje dusík močom, zrejme trpíš cysticídou.
  2. Ak sa zápach čpavku objaví v dychu, pravdepodobne za to môže Helicobacter pylori.
  3. V prípade, že sa pach čpavku objaví vo forme potu, môže to svedčiť o tom, že pečeň alebo obličky nefungujú tak, ako by mali.

Ryba

Nepríjemný zápach pripomínajúci rybinu môže človek spozorovať v prípade, že sa v jeho tele hromadí trimetylanín. Najčastejšie sa objavuje v prípade genetických porúch a podobne ako v predchádzajúcom prípade – aj v tomto sa organizmus snaží zbaviť nahromadenej látky prostredníctvom moču, dychu a potu.

Prečítajte si tiež:
Čašník utratil tisíce eur, aby vyzeral ako Marilyn Monroe. Toto je výsledok

Tí, ktorí trpia trimetilaminúriou (syndrómom rybieho pachu), by mali zo svojho jedálnička vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú cholín, karnitín a lecitín. Tieto látky sa najčastejšie vyskytujú v červenom mäse, rybách, srvátke, vajíčkach, orechoch, semiačkach, pečeni a klíčkových obilninách.

V prípade, že sa takýto zápach objaví vo vaginálnom výtoku ženy, je vhodné sa nechať vyšetriť na vulvovaginitídu.

Kapusta

Pokiaľ z človeka cítiť zápach kyslej kapusty, pravdepodobne si jeho organizmus nevie poradiť so štiepením aminokyseliny tyrosinu. V dôsledku toho v tele dochádza k nahromadeniu týchto aminokyselín, čo môže viesť k ochoreniam pečene, obličiek a zmene kostného tkaniva.

Med

Bez ohľadu na to, že vôňa medu nie je nepríjemná, v prípade, že sa objaví v telesnom pachu, značí to infekciu, ktorú spôsobuje baktéria Pseudomonas aeruginosa. Ide o baktériu, ktorá sa zvyčajne prenáša priamym kontaktom a môže spôsobiť meningitídu, zápal stredného ucha a rôzne formy hnisania.

Acetón

Zápach acetónu často súvisí s nedostatkom sacharidov o organizme. Pokiaľ telu chýba glukóza, začne organizmus čerpať energiu z tukov a v dôsledku tejto reakcie sa uvoľňuje acetón. V takom prípade je však množstvo tejto látky stále malé na to, aby telesnému pachu dodal zápach. Preto k nemu dochádza hlavne vtedy, ak človek drží hladovku alebo pri počiatočnej fáze cukrovky.

Prečítajte si tiež:
Zrúbal strom a následne z neho vychádzali čudesné zvuky. To, čo z neho vyliezlo je naozaj desivé

Syr

Nepríjemný zápach spotených nôh trápi mnoho ľudí. Zvyčajne je jeho príčinou dedičná choroba, ktorá je vyznačuje deficitom špeciálneho enzýmu – izovaleryl-CoA-dehydrogenáznu. Absencia tohto enzýmu spôsobuje, že sa v organizme hromadí látka zvaná izovalerát, ktorá sa následne vylučuje močom a potom spôsobuje tento typický zápach.

 

Zdroj: Pro Svět

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií