fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tento nemecký ovčiak zo Slovenska je súčasťou špeciálnej jednotky psov na vyhľadávanie teroristov

Máte tip? napíšte nám mailom

Polícia v New Yorku zostavila protiteroristickú jednotku v podobe štvornohých strážcov. Je medzi nimi aj nemecký ovčiak zo Slovenska.

Špeciálnu jednotku tvoria zatiaľ štyri psy – Franky, Rob, Rowland a Eddie.

Vďaka psom väčšia bezpečnosť

Úlohou psov je vyčuchať bombu vzdialenú desiatky až niekoľko sto metrov. Ďalej musia vedieť aj vystopovať osobu, ktorá má bombu, a zabrániť tak teroristickému útoku na masových podujatiach, akými sú koncerty, sprievody a športové podujatia.

„Dáva nám to viac času na reakciu a takisto aj väčší perimeter bezpečnosti,“ povedal pre The New York Times šéf protiteroristickej divízie James R. Waters.

Polícia v New Yorku sa rozhodla pre takto vycvičených psov po útokoch v Paríži v roku 2015, Bruseli v roku 2016 a v Manchestri v roku 2017. Vyšetrovatelia si pri analýze útokov všimli, že teroristi vyčkávali pri mieste útoku na vhodnú chvíľu. A práve počas toho, ako útočník čaká, má pes dostatok času na jeho vystopovanie.

Výcvik psov na misiu navrhlo uznávané výcvikové centrum na Floride. Doposiaľ vycvičilo 60 psov, pričom každý stál približne 50-tisíc dolárov.

Ide im len o odmenu

Výcvik psov prebieha nasledovne. Najprv absolvujú šesťmesačný základný výcvik poslušnosti a schopnosti rozoznať výbušniny, následne 16-týždňový výcvik so svojím psovodom.

Psovodi im dávajú pokyny v holandčine, češtine a slovenčine – berúc ohľad na ich pôvod. Psy pochádzajú z Holandska, Českej republiky a Slovenska,“ napísal The New York Times.

Šéf protiteroristickej divízie dodal, že kým psovodom ide o predídenie útoku, psy majú na mysli iba jediné – odmenu, či už ide o mäso, alebo hračku.

„Nevedia, že majú vyňuchať pušný prach, TNT či dusičnan amónny. Vedia len, že toto je ten pach, na ktorý sme ich vycvičili a keď ho nájdu, dostanú odmenu,“ vysvetlil Waters.

Policajné psy pôvodom zo Slovenska sú v Spojených štátoch veľmi bežné. Majú ich policajné jednotky po celej krajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií