Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Extrémne horúčavy trhajú rekordy. Takéto teploty na Lomničáku ešte nenamerali!

Vysoké teploty, ktoré sužujú Slovensko aj celú Európu, sú rekordné. Na Lomnickom štíte 1. júla namerali najvyššiu teplotu od čias, ako je v prevádzke tamojšia meteorologická stanica.

Máme za sebou historicky najteplejší jún v histórii meteorologických meraní, čo potvrdzujú nielen hodnoty priemernej mesačnej teploty vzduchu, ale na mnohých meteorologických staniciach aj extrémne vysoké počty letných a tropických dní.

Kde bolo najteplejšie?

Slovenský hydrometeorologický ústav približuje, že počas júna sme zažili dve vlny horúčav (prvá od 10. do 16. júna, druhá od 24. do 27. júna). Na mnohých územiach mala nadpolovičná väčšina dní minimálnu teplotu vzduchu 30 °C, no vyšplhalo sa to aj na viac. Napríklad v Žihárci bolo takýchto dní 19, v Podhájskej 18.

Dokonca niektoré stanice oznámili, že mali počas tohtoročného júna všetky dni letné (nad 25 °C)! Bolo to v Hurbanove, Sliači, Topoľčanoch a Žihárci.

Extrémne teploty aj na horách

Nezvyčajne teplo bolo aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Zatiaľ čo na Lomnickom štíte 26. júna namerali 17,5 stupňa (čo je rekord aspoň od roku 1951), 1. júla namerali až 19,5 °C, čo je rekord nielen pre prvý júlový deň, ale vôbec najvyššia hodnota v histórii meraní, akú na tomto mieste zaznamenali. Uvádza to klimatológ Pavol Faško zo SHMÚ pre TASR.

https://www.instagram.com/p/BzX7OqVglhb/

„Takto teplo na Lomnickom štíte ešte nebolo, odkedy je v prevádzke tamojšia meteorologická stanica, teda od roku 1940,“ povedal. Dodáva, že doteraz bol najteplejším prvým júlom rok 1987, kedy namerali 17,3 stupňa. Najvyššia celková teplota, 19,3 °C, bola nameraná v auguste 1998.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií