Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Diabetici, zbystrite pozornosť! Toto špeciálne tetovanie vás upozorní na zmenu hladiny cukru v krvi

Cukrovka je chronické, doposiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt vo svete aj na Slovensku neustále narastá. V súčasnosti sa počet diabetikov vo svete odhaduje na 140 miliónov a hrozí, že o 25 rokov sa ich počet zvýši na 300 miliónov. 

Cukrovka, diabetes mellitus, je ochorenie rozmanitého pôvodu, pre ktoré je príznačné dlhodobé zvýšenie glukózy v krvi (hyperglykémia) s poruchou látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Je spôsobené poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo oboch porúch súčasne.

Výskyt cukrovky na Slovensku i vo svete neustále narastá. Zdroj: pixabay.com

Rozoznávame dva základné typy cukrovky:

  • cukrovka 1. typu: je ochorenie, pri ktorom zanikli B-bunky zodpovedné za tvorbu inzulínu v pankrease. Telo si vytvára protilátky proti vlastným bunkám, čím ich ničí. Tento typ cukrovky sa prejavuje výraznými príznakmi: veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním. Pacienti s týmto typom cukrovky sú životne závislí od dodania hotového inzulínu do organizmu v podobe injekcie. Vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí.
  • cukrovka 2. typu: tento typ ochorenia predstavuje viac ako 90 % všetkých  prípadov cukrovky. Vzniká v dospelosti, ale v súčasnosti postihuje aj mladších ľudí. Trpia ňou osoby najmä s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných. Jej príznaky nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Veľmi často sa prejaví až závažnými komplikáciami.

Pokožka ako interaktívny displej

Tím výskumníkov z MIT a Harvardu prišiel na vskutku bizarný a zaujímavý spôsob merania hladiny cukru v krvi, ktorý môžete mať doslova neustále k dispozícii. Pomocou špeciálneho atramentu vyvinuli biosnímacie tetovanie, ktoré mení farbu v závislosti od hladiny cukru v krvi. 

Atrament nazvaný DermalAbbys obsahuje chemikálie, ktoré reagujú na hladinu cukru v krvi. Ak množstvo cukru v krvi stúpne, modrá farba sa zmení na hnedú. Ak stúpne hladina solí, atrament citlivý na sodík bude pod UV svetlom svietiť žiarivo zelenou farbou. A ak sa vychýli hladina pH krvi, fialová farba sa zmení na ružovú. Pokožka tela sa vplyvom atramentu premení na interaktívny displej.

Technológia sa stále testuje na koži ošípaných, ktorá je veľmi podobná ľudskej. Je preto potrebné pokračovať v štúdiách, aby sa zistilo, ako dlho atrament na ľudskej pokožke vydrží a či nevyvoláva alergie. Výskumníci však potvrdili, že na tvare a veľkosti tetovania nebude záležať, preto môže byť každá osoba jedinečná.

Bude trvať nejaký čas, kým technológia dorazí na trh, ale laboratóriá už dostávajú maily od diabetikov, ktorí by si tetovanie radi vyskúšali.

Zdroj: iflscience.com, diabetik.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií