Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tigre na pokraji vyhynutia: Pytliaci a pašeráci sa nezákonného obchodu neštítia!

Tigre sú stále obľúbeným tovarom pytliakov a pašerákov. Napriek obrovským snahám o ich záchranu, sú na pokraji vyhynutia. 

Od roku 2000 zadržali úrady na celom svete viac ako 2 300 tigrov, ktoré boli obeťami medzinárodného obchodovania so zvieratami. To predstavuje v priemere dva tigre týždenne, varuje Traffic, mimovládna organizácia monitorujúca obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami.

https://twitter.com/AFP/status/1163983192514154496

V roku 1900 žilo vo voľnej prírode 100 000 divých tigrov. V roku 2010 ich počet na celom svete klesol na takmer 3 200, pričom tri poddruhy úplne zanikli. V tom istom roku sa India a 12 ďalších krajín zaviazalo zdvojnásobiť populáciu tigrov do roku 2022. Napriek tomu, že došlo k miernemu zvýšeniu populácie tejto mačkovitej šelmy, čísla sú stále alarmujúce.

Obchod a záujem o tigre neklesá

Zvieratá sa však naďalej lovia vo veľkom rozsahu. Podľa mimovládnych organizácií je v súčasnosti vo voľnej prírode takmer 3 900 tigrov. Stávajú sa však obeťami medzinárodného obchodovania, nakoľko ich kožušina, ale aj rôzne časti tela, stále stúpajú na cene. Nezákonné zabíjanie a obchodovanie s tigrami prebieha hlavne kvôli vysokému záujmu na čínskom trhu, kde sa časti tiel tigra používajú v tradičnej čínskej medicíne a sú nesmierne vzácne.

„Slová musia nahradiť činy, ktoré zabránia miznutiu nových tigrov,“ – Kanitha Krishnasamy, riaditeľka pre kontrolu nezákonného obchodovanie s tigrami v juhovýchodnej Ázii.

Predaj chovných tigrov je zakázaný

India, ktorá je domovom najväčšej populácie voľne žijúcich tigrov na svete, zostáva krajinou s najvyšším celkovým počtom zachytených tigrov, ktoré sa nelegálne predávajú. Zachytených je však len 26,5%, zvyšných takmer 75% predávaných tigrov končí na čiernom trhu, kde zomierajú.

Spoločnosť Wednesday Traffic tiež v svojej štúdii hovorí, že 58% tigrov zhabaných v Thajsku a 30% odchytených tigrov vo Vietname, pochádzalo z fariem na chov a rozmnožovanie divých zvierat, ktoré boli zakázané.

Pozitívne však v tomto prípade je, že od roku 2015 narástol počet odhalených nezákonných obchodovaní s tigrami štvornásobne. No stále je to málo.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií