fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tínedžerom svitá nová nádej, vedci vyvíjajú očkovaciu látku proti akné!

Máte tip? napíšte nám mailom

Jedna vakcína ako dlhodobá pomoc

Nočná mora dospievajúcich sa možno čoskoro skončí! Akné, ktoré je pre mnohých nepríjemnou súčasťou puberty, by mohla vyriešiť jedna vakcína. Najčastejšie sa objavuje u ľudí vo veku 11-30 rokov a vedci dlho nemohli objaviť jeho príčinu, pretože spúšťačom akné môže byť okrem dospievania aj zlá starostlivosť o pleť, tráviace problémy, či rôzne choroby, no vyzerá to tak, že už onedlho počet ľudí trpiacich týmto nepríjemným kozmetickým problémom klesne.

Vedci z Kalifornie vedia, že jeho liečbu netreba podceňovať, a treba mu venovať dostatok pozornosti, a práve preto sa snažili vyvinúť riešenie, ktoré by ľuďom pomáhalo dlhodobo a bez ťažkostí.

vakcina
“Akné spôsobujú okrem iného tiež baktérie – Propionibacterium acnes, ktoré sú s nami celý život a my sme proti nim nemohli vytvoriť vakcínu, pretože v niektorých ohľadoch sú pre človeka prospešné, no objavili sme protilátky na toxickú bielkovinu, ktorú tieto baktérie vylučuje do kože, a tak vzniká zápal, ktorý prerastá do akné, hovorí Eric C. Huang, vedúci výskumu. Stručne povedané to znamená, že vakcína sa bude snažiť blokovať prejavy akné – bude ovplyvňovať zodpovedné baktérie, ale bez toho, aby ich zničila úplne.

Prečítajte si tiež:
Slováci dokážu na alkohol minúť za rok viac, no pijú menej. Ktoré krajiny mu holdujú najviac?

Zatiaľ, je celý tento nápad uschovaný v laboratóriách, kde ho čaká ešte dlhá cesta a najmä veľa testovania, vedci však dúfajú, že k testovaniu na ľuďoch by mohlo dojsť v najbližších rokoch, a ak bude vakcína úspešná, o pár rokov by sa mohla dostať na trh a pomáhať ľuďom.

Zdroj: independent.co.uk Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií