fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tip na výlet: víkendový roadtrip na Neziderské jazero za málo peňazí

Minidovolenka len hodinu autom z Bratislavy

Máte tip? napíšte nám mailom

Dlhé slnečné dni, voľné víkendy a príliš horúci interiér? Nie každý výlet vás musí stáť kopu peňazí, na jednodenný roadtrip toho nepotrebujete veľa. Len nápad a dobrú náladu, ostatok si kúpite. My sme cez víkend zakotvili v Ruste, malebnom rakúskom mestečku blízko hraníc.

Keby ste si googlili informácie o Burgenlande, ako prívlastok by ste určite našli „slnečná strana Rakúska”. Z Bratislavy ste tam pritom približne do 45-tich minút autom. Povrch Burgenlandu je nejednotný a zasahuje do rozličných krajinných celkov. Na severovýchode, ktorý je hneď pod Bratislavou, sa rozprestiera stepné Neziderské jazero.

Loďkou do každého prístavu

tip na výlet

tip na výlet

tip na výlet

Toto jazero stojí za návštevu v každom ročnom období, zo všetkých strán ho obkolesujú milé a udržiavané rakúske dedinky a mestečká. Je rajom pre milovníkov športu, ale i oddychu. Ponúka veľké množstvo vodných aktivít aj takmer 1000-kilometrové cyklotrasy.

My sme sa v jeden slnečný deň vybrali na jazero požičať si elektrickú loď a prebrázdiť kanály. Jediná vec, ktorá nás nepríjemne prekvapila, bola otváracia doba areálu o desiatej hodine ráno. Ale pokiaľ prídete načas a nebudete znudene čakať hodinu a pol ako my, z dobrej nálady vám neubudne ani kúsok.

Prečítajte si tiež:
The Rock na ceste stretol svojho fanúšika, ktorý ho poprosil o spoločné selfie! Sleduj, ako herec reagoval

Zhruba hodinový výlet loďkou stojí pre štvorčlennú posádku dokopy 17 eur a môžete sa plaviť doslova všade, kam vám napadne. Loďou sa dá po kanáli zájsť aj do neďalekého Rustu, ak ale máte vyhradených pár hodín naviac a vyjdete na otvorené jazero, dokážete ho prebrázdiť po celej dĺžke.

Rust, mesto bocianov

rust

tip na výlet

rust

Keď sa dostatočne nabažíte všetkých krás Neziderského (čo je málo pravdepodobné), môžete to zvrtnúť do pár minút vzdialeného mestečka Rust, ktoré má prívlastok „mesto bocianov”. A nie bezdôvodne. Každoročne v meste vychová novú generáciu 15 bocianích párov. O ich dobrý pocit v meste je postarané – Združenie na záchranu bocianov v Ruste dbá o to, aby boli miesta s krmivom strážené a aby vtáky nikto nerušil. Obyvatelia im okrem toho pomáhajú pri stavbe hniezd.

V Ruste nájdete malebné reštaurácie a kaviarničky, ktoré sú to pravé orechové najmä počas letných mesiacov. Stane sa, že jedálny lístok nie je preložený do angličtiny, ale v tomto prípade vás nemusí mrzieť neznalosť nemčiny. Nás ešte žiadne jedlo nesklamalo.

Prečítajte si tiež:
Pite víno priamo z fľaše elegantne a bez hanby. Stačí nájsť správny vrchnák

Na oficiálnej stránke Burgenlandu nájdete všetky základné informácie, spolu s možnosťami ubytovania či rozličných aktivít.

Pokiaľ teda hľadáte tip na výlet, pri ktorom nestrávite celé hodiny v aute, Neziderské jazero vrelo odporúčame.

Zdroj fotiek: Viliam Ginga

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií