fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zážitky nezbierajte iba pri mori: TOTO sú tipy, ako si užiť doma leto na maximum

Máte tip? napíšte nám mailom

Leto nie je iba o dovolenke pri mori. Ak sa tento rok na žiadnu nechystáte, inšpirujete sa týmito tipmi, ktoré vás presvedčia o tom, že super dovolenka sa dá prežiť aj na Slovensku (napríklad aj v tieni mesta) a za málo peňazí. 

Vyrazte na kúpalisko

Milovali sme ho ako deti a dnes ním nepohrdne nejeden dospelák. V slanej morskej vode môžete síce pozorovať koraly, ryby či rôzne morské príšerky, no kúpalisko sa nedá nijako inak zahanbiť. Užijete si na ňom veľa zábavy. Vo veľkých mestách nájdete kúpalísk niekoľko, menšie okresné mestá majú minimálne jedno. Nájsť v lete také kúpalisko, ktoré nepraská vo švíkoch, je snáď nemožné. Aby ste sa tomu vyhli, vyrazte skoro ráno, obsadíte si tak nejaké to top miestočko pod stromom, na ktoré bude dopadať minimálne polovicu dňa tieň.

View this post on Instagram

#leto #summer #kupalisko #banskabystrica

A post shared by Michal Botka (@michalbotka) on

V ponuke sú aj prírodné kúpaliská, ktoré ponúkajú oveľa viac súkromia. Stačí zaloviť v googli a možno zistíte, že aj vo vašom okolí sú veľmi pekné priehrady, jazerá či zatopené lomy.

Ak by vám predsa len nechcelo hľadať, skúste si pozrieť náš redakčný výber kúpalísk na Slovensku, ktoré by ste mali určite navštíviť. Nezabudnite si pribaliť deku, okuliare a opaľovací krém. 

Romantický piknik v parku

K letu neodmysliteľne patrí i piknik. Stačí si zobrať kamošov, štvornohého parťáka a nabaliť košík plný dobrôt. Ako na to, sme písali len nedávno

https://www.instagram.com/p/B0Ng3q-JtIR/

Keďže piknik by nebol piknikom, keby ste ste nesedeli pod šírym nebom, nezabudnite aj na opaľovací krém a dostatok tekutín. Ideálne je vypiť 2-3 litre, najlepšie čistej vody izbovej teploty.

Iba sedieť a jesť vás určite nebude dlho baviť, spríjemníte si čas spoločenskými hrami a aktivitami. Viac v tomto článku. 

Letné kino alebo divadlo pod šírym nebom

Pozrieť si dobrý film nemusíte iba v piatok. Môžete si ho počas letných mesiacov naplno vychutnať v prírode, parkoch, na námestiach, kúpaliskách, hradoch či nádvoriach. Okrem toho, že si film vychutnáte na čerstvom vzduchu, vám k nemu ako bonus načapujú aj pivo, limonádu alebo akýkoľvek iný nápoj podľa ponuky. Aj tu platí podobný režim ako na kúpaliskách: kto prv príde, ten prv melie. Keď prídete medzi prvými, ujde sa vám aj pohodlné lehátko, či nejaké to top miesto. 

https://www.instagram.com/p/BZRBzWGHHtP/

Asi pred dvoma mesiacmi sme mali možnosť vidieť posledné divadelné predstavenia. Hoci herci si momentálne užívajú horúce leto a divadelné dosky sú až do septembra zatvorené, nemusíte zúfať. Niektoré z nich organizujú vonkajšie predstavenia i v lete. Pozrite si webové stránky divadiel v najbližšom meste a zistite, či náhodou nevystupujú na nádvorí alebo v parku. 

Vyrazte za jedlom a hudbou

A čo tak vybehnúť von iba šatách a balerínkach a poriadne sa odviazať? Leto a pouličné festivaly k sebe neskutočne pasujú. V uliciach nájdete slávnosti jedla tradičnej i cudzojazyčnej kuchyne, kde vám priamo pred vašimi očami pripravia veľa dobrôt. Stačí, ak budete sledovať stránky turistického informačného centra vo vašom najbližšom meste.

Jedlo a… hodila by sa aj nejaká tá dobrá hudba, čo poviete? Na námestiach, v parkoch a na terasách kaviarní a krčiem majitelia usporadúvajú koncerty, na ktorých si nielen príjemne posedíte s pohárom vínka alebo nejakým chladeným drinkom, ale rovno i skvele zatancujete. Nezáleží na to, či obľubujete rock, country alebo hip-hop – letné dni lákajú do ulíc milovníkov všetkých žánrov. Pridáte sa?

Zdroj: pexels.com

Zatancujte si pod hviezdami

Okrem koncertov plnia mestá počas leta tiež večerné tančiarne pod šírym nebom. Tanečné školy a súbory ich organizujú na nádvoriach, v parkoch alebo na záhradkách reštaurácií. S polovičkou si zatancujete napríklad klasické tance, swing alebo moderné tance. Navyše väčšina z nich prebieha aj za sprievodu živej hudby a romantického osvetlenia. Miestami sa budete cítiť ako v rozprávke. 

https://www.instagram.com/p/ByVHTHYCFqQ/

Vrhnite sa do letných športov

Mestá ani v lete nezaháľajú, čo sa športovcov týka. Vyskúšajte napríklad:

https://www.instagram.com/p/B0A6Jw5izqC/

Choďte opekať, no myslite na to, že zakladanie ohňa má svoje pravidlá

Nie za všetky radovánky musíte vysoliť kopec peňazí a cestovať za nimi niekoľko kilometrov. Vezmite kamošov, špekáčiky, slaninku, gitaru a užite si neopakovateľnú atmosféru, ktorú opekačka ponúka. Niektoré mestá dokonca ponúkajú i verejné grily, kde si môžete sami opiecť to, na čo máte práve chuť, pokojne aj steak.

https://www.instagram.com/p/B0MEfLOC062/

Vo väčších mestách sú samozrejmosťou verejné ohniská, kde je zapaľovanie ohňa legálne, v opačnom prípade hrozí pokuta. Za porušenie zákazu rozkladania otvoreného ohňa hrozí pokuta až do výšky 331 €. 

Portál financie.sk ďalej upresňuje: Platí, že oheň nesmiete rozoberať bližšie než 50 metrov od okraja lesa, v dostatočnej vzdialenosti od všetkého, čo by sa mohlo vznietiť. Teda ani vo vysokej tráve alebo na suchom strnisku. V lese si môžete oheň rozrobiť vo výnimočných prípadoch len na miestach na to určených, niekedy preto bývajú v lese pripravené ohniská.”

https://www.instagram.com/p/BwpYgddF4y6/

Pokiaľ hrozia požiare zo sucha, bývajú tieto lokality označované letákmi alebo vyhlásené všeobecne záväznou vyhláškou. Ale k tej sa nemusíte, ak idete v kanoe alebo na bicykli, vôbec dostať. V každom prípade sa spoliehajte na váš zdravý úsudok. Ak sami cítite, že je okolo všetko vyprahnuté, tak snáď ani nie je nutné chodiť čítať na radnicu obecnú vyhlášku a namiesto ohrievanej konzervy je vhodnejšie zvoliť iný spôsob stravovania. Účet za opekanie bude určite rádovo nižší ako platba za výjazd požiarnej techniky k lesu.

Zastavte sa na jedno

Nič nepadne po práci alebo namáhavom dni na slnku lepšie ako poriadne studené pivo. Nemusíte usporadúvať veľké akcie, kde miniete stovky eur, stačí celú partiu pozvať na malé posedenie na terasu vašej obľúbenej krčmičky, kaviarne alebo reštaurácie. V horúcich teplotách lepšiu mestskú idylku nenájdete. Pivo má aj množstvo pozitívnych účinkov.

https://www.instagram.com/p/B0I-WKfC0lv/

Zdroj: blog.mall.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií