fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tisíce Poliakov vyšli v reakcii na dokument do ulíc vyjadriť podporu Jánovi Pavlovi II. (foto)

Mnohí Poliaci to vnímajú ako útok na dedičstvo muža, ktorého považujú za jednu z najvýznamnejších osobností v histórii krajiny.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.4.2023 (SITA.sk) – Tisícky Poliakov v nedeľu vyšli do ulíc na podporu zosnulého pápeža Jána Pavla II. Pochody vo Varšave a iných mestách sa uskutočnili po odvysielaní televízneho dokumentu, ktorý tvrdí, že vedel o sexuálnom zneužívaní detí kňazmi v rámci svojej arcidiecézy a snažil sa to utajiť, keď bol arcibiskupom v Poľsku.

Zúčastnili sa aj poprední predstavitelia

Pochody, ktoré sa uskutočnili pri príležitosti 18. výročia úmrtia svätého Jána Pavla II., zorganizovala skupina proti interrupciám pod sloganom „Prebudili ste nás, budeme vás brániť“. Podľa vysielateľa Polsat News sa na pochodoch zúčastnilo niekoľko popredných predstaviteľov krajiny vrátane ministra obrany a predsedníčky ústavného súdu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
POĽSKO: Pochod na podporu pápeža Jána Pavla II.

Investigatívny dokument odvysielala vo februári nezávislá televízia TVN, ktorá je často kritická voči poľskej konzervatívnej vláde. V tom čase vyšla aj kniha holandského novinára Ekkeho Overbeeka Maxima Culpa, ktorá tiež tvrdí, že Ján Pavol II. pomáhal zakrývať prípady zneužívania zo strany duchovných predtým, ako sa stal pápežom.

Prečítajte si tiež:
Blízko Melitopola bolo počuť viacero výbuchov, ruskí vojaci vraj na letisku zhromažďovali techniku

Mnohí Poliaci to vnímajú ako útok na dedičstvo muža, ktorého považujú za jednu z najvýznamnejších osobností v histórii krajiny.

Vláda v tom vidí útok na národnú identitu

Vláda označila dokument za útok liberálnej politickej opozície na národnú identitu a ideály. Je to názor, ktorý rezonuje u mnohých Poliakov a ktorý podľa všetkého dodal vládnej strane Právo a spravodlivosť pridanú silu v kampani pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, uvádza agentúra AP.

Medzičasom v noci na nedeľu niekto v meste Lodž zvandalizoval sochu pápeža a žltou a červenou farbou na ňu napísal Maxima Culpa. Minister zahraničia Zbigniew Rau, ktorý sochu navštívil v nedeľu ráno, označil vandalizmus za „opovrhnutiahodný čin“ a dobre organizovaný prvok hybridnej vojny.

Viac k témam: Pápež, Pochod, Sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: SITA.sk – Tisíce Poliakov vyšli v reakcii na dokument do ulíc vyjadriť podporu Jánovi Pavlovi II. (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií