fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tlačidlá, ktoré nefungujú. Prečo vládne svetom táto ilúzia kontroly?

Máte tip? napíšte nám mailom

Máte podozrenie, že tlačidlá na priechode pre chodcov nefungujú? Váš pocit je oprávnený, po svete nefunguje totiž veľa tlačidiel a má to svoje dôvody.

Svet je plný tlačidiel, ktoré v skutočnosti nič nerobia.  Niekedy sa označujú ako tlačidlá s placebom. Môžeme ich mechanicky stlačiť, môžu vydávať zvuk, ale neposkytujú žiadnu predpokladanú funkčnosť. „Fungujú na rovnakom princípe ako placebo pilulky,” tvrdí Ellen Langer, psychologička z Harvardu, ktorá je známa konceptom o “ilúzi kontroly”.

„Majú psychologický účinok. Ľudia totiž cítia pocit kontroly nad situáciou. Robiť niečo je lepšie ako nič, a tak stlačia tlačidlo.” 

Tlačidlá, ktoré nefungujú. Prečo vládne svetom táto ilúzia kontroly?
Zdroj: pexels.com

Tlačidlá na priechode pre chodcov

V New Yorku skutočne funguje len asi 100 z 1000 tlačidiel pre chodcov, potvrdil hovorca z ministerstva dopravy. Ostatné mestá, ako napríklad Boston, Dallas a Seattle, sú na tom s placebo tlačidlami pre chodcov podobne.

Situáciu v Londýne opisuje v telefonickom rozhovore Glyn Barton, riaditeľ riadenia siete Transport for London: „Máme niekoľko priechodov, kde sa zelené svetlo rozsvieti automaticky, ale stále žiadame ľudí, aby stlačili tlačidlo, pretože to umožňuje prístupné funkcie.”

Tieto funkcie, ako napríklad hmatová dlažba a zvukové dopravné signály, pomáhajú ľuďom so zrakovým postihnutím prekročiť cestu a aktivujú sa len pri stlačení tlačidla. Pokiaľ ide o svetelné zdroje, ich počet je teraz integrovaný do elektronického systému, ktorý detekuje prevádzku a prispôsobuje intervaly, čo znamená, že stlačenie tlačidla nemá žiadny vplyv.

Tlačidlá, ktoré nefungujú. Prečo vládne svetom táto ilúzia kontroly?
Zdroj: pexels.com

Rýchlejší príchod výťahu

Obyvatelia USA takmer nikdy neovplyvnia rýchlosť príchodu výťahu, hoci výťahová služba poskytuje na to tlačidlá. Potvrdil to aj Kevin Brinkman z Národnej výťahovej služby: „Verejnosť nebude schopná zatvárať dvere rýchlejšie pomocou tlačidiel na to určených.”

Existuje však dobrý dôvod. Američania majú zákon, ktorý hovorí, že dvere výťahu musia byť otvorené dostatočne dlho, aby sa ktokoľvek so zdravotným postihnutím dostal do kabíny výťahu bezpečne, vysvetľuje Brinkman.

Väčšia šanca, že bude tlačidlo skoršieho príchodu výťahu fungovať, je mimo USA. Robin Fiala z Otisu, najväčšieho výrobcu výťahov, však upozorňuje ešte na jednu vec: „Funkčnosť tlačidla závisí aj od kódu budovy alebo zákazníka.”

Tlačidlá, ktoré nefungujú. Prečo vládne svetom táto ilúzia kontroly?
Zdroj: pexels.com

Klamlivé termostaty

Termostaty v hotelových izbách sú známe tým, že obmedzujú teplotný rozsah dostupný pre užívateľov, čím znižujú náklady na energiu. Roberta Beana z Americkej spoločnosti pre vykurovanie a klimatizáciu ďalej vysvetľuje: „Pri absencii kontroly ostatných metrík sa teplota vzduchu často stáva slabou náhradou za tepelný komfort.”

Ani pri termostatoch výrobcovia nezabudli na placebo tlačidlo. „Niekedy však môžu byť termostaty konštruktívne klamlivé. Niektoré modely dokonca obsahujú možnosť ‘funkcie placebo’,” dodáva na záver Bean.

Tlačidlá, ktoré nefungujú. Prečo vládne svetom táto ilúzia kontroly?
Zdroj: pexels.com

Efektívné placebo

Podľa Langerovej majú tlačidlá s placebom pozitívny vplyv na náš život, pretože nám dávajú ilúziu kontroly. Hoci naša akcia nemá žiaden vplyv na situáciu, je dobré, že sme už vopred zaujali postoj. V konečnom dôsledku je to stále lepšie ako nečinne a bez rozmýšľania postávať napríklad na spomínanom priechode pre chodcov.

Zdroj: Jacopo Prisco / edition.cnn.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií