„To si len prechladnutý…“: Doktori radia, kedy kvôli chrípke zostať doma
Keď sa objavíte v práci s chrípkou, váš šéf sa možno poteší, no kolegovia určite nie. S jedným chorým človekom prichádza celý rad baktérií, ktoré dokážu veľmi rýchlo nakaziť ľudí okolo. Štatistiky dokazujú, že neísť do práce kvôli chrípke je dnes luxus. Praktickí lekári preto radia, kedy je vhodné zostať doma a aký dlhý čas by ste mali zostať doma po chorobe.
Podľa Úradu národných štatistík Briti strávili 141 miliónov pracovných dní doma kvôli chrípke či nachladnutiu. Po roku 2000 bolo takýchto dní menej a menej. Dôvodom nie je lepší zdravotný stav zamestnancov, ale ich obava zo straty práce. Napriek tomu je niekedy ťažké odhadnúť, kedy zostať doma v posteli a kedy ešte bezpečne zavítať do práce.
Pozor na črevné vírusy
„Veľa závisí od druhu vašej práce. Ak pracujete s ľuďmi, deťmi alebo v zdravotníckych zariadeniach, mali by ste zostať doma,“ odporučil praktický lekár Amir Khan. V prípade zvracania alebo nevoľnosti je najlepšie neísť do práce. Črevné vírusy síce trvajú krátko, no sú vysoko nákazlivé. Mali by ste preto zostať doma aspoň 48 hodín po poslednom zvracaní.
Chrípka je špeciálnou záležitosťou
S chrípkou je to trochu komplikovanejšie. Praktická lekárka Ann Robinsonová tvrdí, že ak ste dostatočne v poriadku na to, aby ste vládali stáť a pracovať, nemusíte zostať doma. Napriek tomu treba dbať na preventívne opatrenia. „Pokiaľ máte horúčku, určite nechoďte do práce. Znamená to, že vaša choroba je nákazlivá,“ vysvetlil Khan.
Ak kašlete, alebo kýchate, prenášate chorobu ďalej. Vírus sa vo vašom organizme môže nachádzať ešte pred prepuknutím choroby. Chrípka môže byť nákazlivá niekoľko dní či týždňov po odznení prvých príznakov. Je však nereálne, aby ste zostali doma kvôli chrípke.
Prevencia proti chrípke je základ
Nielen v chrípkovom období je dobré myslieť na preventívne opatrenia. Nepite z cudzieho pohára, dokonca ani po členoch rodiny. Dbajte na to, aby ste si po použití toalety poctivo a správne umyli ruky. Pozor si treba dávať na nosné spreje. Veľa ľudí ich používa „preventívne“ s dobrým úmyslom. Je všeobecne známe, že baktérie sa do organizmu dostávajú práve cez nos.
„Ľudia si striekajú nosné spreje do nosa, aby tak zabránili nákaze. Nosné spreje sú vo svojej podstatne slané vody, ktoré zbytočne iritujú malé chĺpky v nose. Zohrávajú dôležitú úlohu pri obrane organizmu pred vírusmi,“ prezradila Robinsonová. Namiesto toho by ste mali zlepšiť svoj imunitný systém ako celok. Doprajte si kvalitný spánok, pravidelne cvičte a nezabúdajte na slnečné svetlo.
Keď je choroba okolo vás
Čo keď sú všetci okolo vás chorí? Podľa Khana je dobré používať antibakteriálne gély na ruky. „Gély môžete používať aj na objekty, ktoré nakazená osoba používala, alebo sa ich len dotkla,“ prezradil Khan. V žiadnom prípade by ste však nemali podceniť situáciu. Chrípkové vírusy dokážu na tvrdých povrchoch prežiť až štyri týždne.