fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tomu nebudete veriť, týchto 8 potravín je viac návykových ako drogy

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedeli ste o tom, že aj potraviny môžu byť návykové, pričom niektoré majú dokonca rovnaké chemické účinky na naše telo ako drogy? Dávajte si pozor, čo jete, lebo môžete byť závislí bez toho, aby ste si to uvedomili.

#1

Aj obyčajná pšenica môže byť návykovým jedlom. Jednou z jej vlastností je vysoký obsah gluténu, avšak konzumácia veľkého množstva pšenice je nezdravá, či už obsahuje lepok, alebo nie. Pri konzumácii sú tieto návykové proteíny rozdelené na polypeptidy, ktoré sa pripájajú k mozgovým receptorom. Polypeptidy sa tiež dostávajú do krvného obehu. V tomto bode sa nazývajú gluteomorfíny, čo je len názov odvodený od “lepku” a “morfínu”.

Zdroj: listverse.com

#2

Mäso je prirodzený a dobrý zdroj živočíšnych bielkovín. V dôsledku toho je ťažké rozlíšiť medzi človekom závislým od mäsa a niekým, kto potrebuje len obsah bielkovín. Mäso obsahuje hypoxantín, povzbudzujúci kofeín, ktorý nás núti cítiť sa spokojný. Hypoxantín má dokonca rovnaké vlastnosti ako kofeín. Staršie mäso obsahuje viac hypoxantínu, čo je dôvod, prečo niektorí ľudia vykazujú abstinenčné príznaky a vážnu túžbu po tomto druhu jedla, ak ho dlhšie nejedia.

Prečítajte si tiež:
Toto je 14 módnych kúskov, z ktorý vam bude priam nevoľno. Obliekli by ste si niektoré z nich?
Zdroj: listverse.com

#3

Zmrzlina vyvoláva rovnaké pocity do nášho mozgu ako drogy. Postupom času budeme musieť jesť viac zmrzliny, aby sme udržali toto vzrušenie. Keď to tak nie je, stávame sa depresívnejšími, rovnako ako drogovo závislí ľudia, ktorí nemajú svoju dávku.

Zdroj: listverse.com

#4

Syr je ďalšou návykovou potravinou. Nachádza sa v mnohých nezdravých potravinách vrátane pizze. Môže to byť aj dôvod, prečo sú niektorí z nás závislí od tohto jedla. Je to preto, že syr obsahuje molekuly opiátu kazeín a casomorfíny. Casomorfíny sú fragmenty kazeínu a majú rovnaký účinok ako morfín v tele. Pripájajú sa k receptorom mozgu a ten ako odpoveď uvoľňuje dopamín rovnako, ako keď niekto užíva drogy.

Zdroj: listverse.com

#5

Ako každé iné jedlo, cukor môže byť zdravý alebo nezdravý v závislosti od toho, ako často sa používa. Na rozdiel od všetkých ostatných potravín sa môže stať aj návykovým. Štúdia výskumníkov na Queenslandskej technickej univerzite zistila, že cukor má rovnaký účinok na telo ako kokaín. Oba uvoľňujú do tela dopamín.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľná nehoda v Nitre: Pri vodičovi stáli všetci anjeli strážni
Zdroj: listverse.com

#6

Priemerný Američan vypije tri šálky kávy denne, a to bez započítania ich príjmu z iných produktov, ako sú energetické nápoje a sóda. Prečo Američania pijú toľko kávy? Tento nápoj obsahuje kofeín, ktorý bol korunovaný “najviac návykovým a široko používaným liekom na svete.” Spúšťa uvoľňovanie dopamínu, ktorý vytvára dobrý pocit, rovnako ako drogy.

Zdroj: listverse.com

#7

Niektoré limonády, ako Pepsi či Coca-Cola, sú neodolateľné, pretože obsahujú kofeín, ktorý je super návykový. Istý výskum poukazuje na to, že až 80 percent Američanov každý deň konzumuje kofeín v rôznych podobách.

Zdroj: listverse.com

#8

Čokoláda sa môže zdať na prvý pohľad ako nevinné jedlo, no aj od nej môže byť človek závislý. Je to preto, že obsahuje cukor, tuky, teobromín, enkefalín či kofeín. Teobromín a enkefalín sú stimulátory. Je známe, že teobromín spúšťa expanziu našich krvných ciev a pokles srdcovej frekvencie a krvného tlaku, aby vytvoril relaxačný pocit, rovnako ako drogy.

Zdroj: listverse.com

Zdroj / Foto: http://listverse.com/2018/08/26/10-foods-that-are-more-addictive-or-as-addictive-as-drugs/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií