fbpx
Tomu nebudete veriť, týchto 8 potravín je viac návykových ako drogy

Tomu nebudete veriť, týchto 8 potravín je viac návykových ako drogy

Vedeli ste o tom, že aj potraviny môžu byť návykové, pričom niektoré majú dokonca rovnaké chemické účinky na naše telo ako drogy? Dávajte si pozor, čo jete, lebo môžete byť závislí bez toho, aby ste si to uvedomili.

#1

Aj obyčajná pšenica môže byť návykovým jedlom. Jednou z jej vlastností je vysoký obsah gluténu, avšak konzumácia veľkého množstva pšenice je nezdravá, či už obsahuje lepok, alebo nie. Pri konzumácii sú tieto návykové proteíny rozdelené na polypeptidy, ktoré sa pripájajú k mozgovým receptorom. Polypeptidy sa tiež dostávajú do krvného obehu. V tomto bode sa nazývajú gluteomorfíny, čo je len názov odvodený od “lepku” a “morfínu”.

Zdroj: listverse.com

#2

Mäso je prirodzený a dobrý zdroj živočíšnych bielkovín. V dôsledku toho je ťažké rozlíšiť medzi človekom závislým od mäsa a niekým, kto potrebuje len obsah bielkovín. Mäso obsahuje hypoxantín, povzbudzujúci kofeín, ktorý nás núti cítiť sa spokojný. Hypoxantín má dokonca rovnaké vlastnosti ako kofeín. Staršie mäso obsahuje viac hypoxantínu, čo je dôvod, prečo niektorí ľudia vykazujú abstinenčné príznaky a vážnu túžbu po tomto druhu jedla, ak ho dlhšie nejedia.

Zdroj: listverse.com

#3

Zmrzlina vyvoláva rovnaké pocity do nášho mozgu ako drogy. Postupom času budeme musieť jesť viac zmrzliny, aby sme udržali toto vzrušenie. Keď to tak nie je, stávame sa depresívnejšími, rovnako ako drogovo závislí ľudia, ktorí nemajú svoju dávku.

Zdroj: listverse.com

#4

Syr je ďalšou návykovou potravinou. Nachádza sa v mnohých nezdravých potravinách vrátane pizze. Môže to byť aj dôvod, prečo sú niektorí z nás závislí od tohto jedla. Je to preto, že syr obsahuje molekuly opiátu kazeín a casomorfíny. Casomorfíny sú fragmenty kazeínu a majú rovnaký účinok ako morfín v tele. Pripájajú sa k receptorom mozgu a ten ako odpoveď uvoľňuje dopamín rovnako, ako keď niekto užíva drogy.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Prehovoril díler, ktorý priniesol Demi Lovato lieky, ktorými sa predávkovala
Zdroj: listverse.com

#5

Ako každé iné jedlo, cukor môže byť zdravý alebo nezdravý v závislosti od toho, ako často sa používa. Na rozdiel od všetkých ostatných potravín sa môže stať aj návykovým. Štúdia výskumníkov na Queenslandskej technickej univerzite zistila, že cukor má rovnaký účinok na telo ako kokaín. Oba uvoľňujú do tela dopamín.

Zdroj: listverse.com
Google+ Linkedin

Autor:

Moje meno je Rado a písanie ma baví už od detstva, už nech to znie akokoľvek klišé. Pôvodne som chcel ísť študovať žurnalistiku, ale nakoniec som vyštudoval kulturológiu na Univerzite Komenského. Napriek tomu, že veľa ľuďom tento odbor veľa nepovie, tak mňa štúdium veľmi bavilo a som rád, že sa teraz môžem venovať písaniu aj na témy, ktoré sme riešili v škole. Veď, čo môže byť viac ako robiť to, čo človeka teší a napĺňa."