fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 10 kuriozít o zmrzline! Viete, prečo a kde obľúbenú pochúťku pochovávajú?

Máte tip? napíšte nám mailom

Počuli ste už o zmrzline s ustricovou alebo chobotnicovou príchuťou? Prečítajte si týchto 10 zaujímavostí, ktoré ste o zmrzline možno nevedeli.

1. Prvú zmrzlinu jedli starí Egypťania. Jej základ tvoril sneh z Olympu, do ktorého si primiešavali med alebo víno. Neskôr, v 17. storočí, Francúzi začali ponúkať zmrzlinu aj na uliciach. Jedenie zmrzliny vonku bolo totiž dovtedy tabu.

2. V polovici 19. storočia vznikol prvý ručný výrobník zmrzliny. Neskôr talianski prisťahovalci v Londýne postavili prvú továreň na jej výrobu.

3. Zmrzlina sa vo svojich útlych začiatkoch podávala v miskách, ktoré sa podobajú dnešným téglikom. Keď sa však istému zmrzlinárovi v Amerike tieto misky minuli, neďaleký cukrár mu ponúkol svoje tortové oblátky. Tie zroloval a kornútky boli na svete.

zmrzline
Zdroj: unsplash.com

4. Najväčší jedáci zmrzliny sú Američania. Tí skonzumujú každý rok v priemere 22 litrov na jedného. V Európe sú na prvom mieste tejto tabuľky Švédi a Dáni.

5. V Japonsku ponúkajú zmrzliny s príchuťou rýb, ustríc, chobotníc či dokonca aj konského mäsa. Na Slovensku už nájdete aj zmrzlinu pre psov.

Prečítajte si tiež:
Zabudni na defekt! S týmito pneumatikami ho už nikdy nebudeš mať

6. Existujú ochutnávači zmrzliny. Napríklad, taký John Harrison ochutnáva zmrzlinu pre istú americkú firmu. Svoj jazyk má oficiálne poistený na 1 milión dolárov.

7. Počuli ste o cintoríne zmrzlín? V americkom štáte Vermont vlastní firma Ben & Jerry’s cintorín, ktorý je vyhradený pre druhy zmrzlín vo výslužbe. Pochovali už vyše 35 príchutí.

zmrzline
Zdroj: unsplash.com

8. Na to, aby ste zjedli jeden malý kopček zmrzliny, potrebujete približne 50 líznutí. V podstate ide o malý jazykový workout.

9. V Kanade vyrobili najväčšiu zmrzlinu. Vážila 24 ton.

10. Medzi najobľúbenejšie príchute na svete patrí jahodová, vanilková a čokoládová.

Neviete, kam na najlepšiu zmrzlinu na Slovensku? Prečítajte si o TOP 10 zmrzlinárňach, ktoré na Slovensku nájdete.

Zdroj: beabout.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií