fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 10 najkratšie trvajúcich vojen v histórii

Máte tip? napíšte nám mailom

10 vojen, ktoré skončili skôr než začali.

Vojny mali veľa obdôb a taktiež rôznou dobu trvania. Niektoré trvali roky a desaťročia, ale boli aj také, ktoré trvali len niekoľko dní alebo dokonca len pár minút.

 • Vojna o Falkandie  (42 dní)

  Píše sa rok 1913 – Vojna o Falklandie bol  konflikt, v ktorom sa proti sebe postavila Argentína a Veľká Británia. Bojovalo sa o súostrovie Falklandy/Malvíny, Južnej Georgie a Južných Sandwichových ostrovov. Tejto vojne predchádzali historicky dlhé spory o nadvládu nad týmito územiami. 4. apríla vojnu odštartovala okupácia Južnej Georgie a následne aj  Falklandy Argentínou. Ani jednou stranou nebola vojna oficiálne vyhlásená, v Argentíne bola považovaná za znovu obsadenie vlastného území a vo Veľkej Británii za narušenie nezávislosti britského územia. Konflikt skončil 14. júna, keď sa Argentína vzdala.

British_and_Argentine_Photographs_Collected_by_3_Commando_Brigade_Royal_Marines_Intelligence_Section_during_the_Falklands_War,_1982_FKD2978

Rok: 1913
Medzi: Argentína vs. Veľká Británia
Miesto: Falklandy, Južné Georgie a Južné Sandwichovy ostrovy

 • Litavsko-Poľská vojna (37 dní)

Táto vojna bola vojenským stretnutím medzi Poľskom a Litvou. Vypukla v auguste roku 1920, krátko po tom, čo obe tieto zemi vyhlásili nezávislosť. V Litavsko-Poľskej vojne sa bojovalo o oblasť Suvalek a Vilensko. Toto stretnutie skončilo v októbri 1920, uzavrením zmluvy o dočasnej demarkčnej čiare, ktorou sa Suvalky priznávali Poľsku a Vilnius Litve.

Polish-soviet_war_1920_Polish_defences_near_Milosna,_August

Rok: 1920
Medzi: Poľsko vs. Litva
Miesto: Vilensko a Suvalky

 • DRUHÁ BALKÁNSKA VOJNA (32 dní)

  Druhá balkánska vojna bola zapríčinená neustálymi spormi medzi Gréckom a Srbskom na jednej strane a Bulharskom na strane druhej. 29. júna 1913 odštartovalo vojnu nariadenie bulharského cára Ferdinanda, aby bulharské armády vytlačili srbské a grécke jednotky z Macedónska. Avšak bulharské vojsko, ktorého jednotky boli umiestnené prevažne na východe, nemohlo gréckym a srbským jednotkám vzdorovať a nakoniec bolo 31. júla 1913 podpísané prímerie.

Serbian_soldiers_in_Kratovo,_7_June_1913

Rok: 1913
Medzi: Bulharsko vs. Srbsko Grécko
Miesto: Balkánsky poloostrov

Prečítajte si tiež:
Ariana Grande aj Alisha Marie: výročný Rewind zverejnil najsledovanejších umelcov a youtuberov

VIAC nájdeš na druhej strane

 

 •  GRÉCKO-TURECKÁ VOJNA (30 dní)

  Grécko-turecká vojna, čiže tridsať dňová vojna, ako je často nazývaná, bola vojnou medzi Gréckom a Osmanskou ríšou. Hlavnou príčinou bol grécky záujem o situácii na Kréte, kde bola grécka populácia stále pod kontrolou Osmanskej ríše. 21. januára 1897 sa vylodila grécka armáda na Kréte, aby tento ostrov zjednotila so zvyškom Grécka. Gréci boli nakoniec vojensky porazení armádou Osmanskej ríše.

Bulgarian_soldiers_with_dead_Turkish_civilians_(Edirne)

Rok: 1897
Medzi: Grécko vs. Osmanská ríša
Miesto: Grécko (pevnina)

 • ČÍNSKO-VIETNAMSKÁ VOJNA (27 dní)

  Čínsko-vietnamská vojna bola vojenským stretnutím Čínskej ľudovej republiky a Vietnamu v roku 1979. Číňania 17. februára napadli severný Vietnam a obsadili niekoľko tamojších miest. Po 29 dňoch obe strany vyhlásili dosiahnutie víťazstva a čínske vojská sa z Vietnamu stiahli.

173d_Airborne_Brigade-_Vietnam_War-Hill_823

Rok: 1979
Medzi: Čína vs. Vietnam
Miesto: hranice medzi Vietnamom a ČĽR

 • GRUZÍNSKO-ARMÉNSKÁ VOJNA (24 dní)

  Gruzínsko-arménska vojna bola hraničná vojna v roku 1918 medzi Gruzínskom a Arménskom. Vojská sa prvýkrát stretli 7. decembra a boje pokračovali do 31. decembra, kedy bolo podpísané Britské prímerie, ktoré spájalo spornú časť oblasti Borchalo pod Gruzínsko-arménsku správu.

image009

Rok: 1918
Medzi: Gruzínsko vs. Arménsko
Miesto: hranica –  Gruzínsko, Arménsko

VIAC nájdeš na druhej strane

 

 • SRBSKO-BULHARSKÁ VOJNA (14 dní)

  Toto stretnutie, v ktorom sa proti sebe postavili Srbsko a Bulharsko, vypuklo 14. novembra, kedy srbské jednotky prekročili bulharskú hranicu.Po bitke pri Slivnicaiktorá sa odohrala v priebehu 17. až 19. novembra, bol srbský postup zastavený a 28. novembra vojna definitívne skončila.

WWI Bulgarian Infantry

Rok: 1885
Medzi: Srbsko vs. Bulharsko
Miesto: Srbsko, Bulharsko

 • INDICKO-PAKISTANSKÁ VOJNA (13 dní)

  V tomto vojenskom konflikte, ktorý sa odohral v roku 1971, sa proti sebe postavili India a Pakistan. Konflikt bol zapríčinený presunutím miliónov utečencov z východného Pakistanu (dnešný Bangladéš) do Indie. Útočisko tu hľadali hlavne preto, že bol východný Pakistan pod kontrolou vládnych ozbrojených síl. Pakistanu sa nepáčilo, že India mala otvorené hranice pre utečencov a tak 3. decembra letecky napadol Indiu. Útok bol však odrazený a 16. decembra sa pakistanské jednotky vzdali, čo znamenalo koniec vojny.

5839360_orig

Rok: 1971
Medzi: India vs Pakistan
Miesto: východnej Pakistan, indicko-pakistanská hranica

 • ŠESŤDŇOVÁ VOJNA (6 dní)

  Už podľa názvu je zrejmé, že tento konflikt trval iba 6 dní, a to konkrétne medzi 5. až 10. júnom roku 1967. Postavili sa tu proti sebe armády Izraela na jednej strane a koalície Egypta, Sýrie a Jordánska na strane druhej. Izrael sprv zaútočil na Egyptské letectvo, nasledovala pozemná ofenzíva a po iba 6 dňoch bol tento konflikt, z ktorého vyšiel ako víťaz Izrael, ukončený.

99921-004-D0EDFD59

Rok: 1967
Medzi: Izrael vs. koalície Egypta, Sýrie a Jordánska
Miesto: Blízky východ

 • ANGLO-ZANZIBARSKÉ VOJNA (45 minút)

  Toto ozbrojené stretnutie sa odohralo medzi Veľkou Britániou a Zanzibarom a trvalo iba 45 minút. Jedná sa teda o najkratšiu vojnu v dejinách ľudstva vôbec. Vojna vypukla 27. septembra 1896 po smrti sultána Hamada bin Thuwaina, kedy sa moci ujal jeho synovec Khalid bin Bargash. Británia, do ktorej koloniálnej ríše Zanzibar patril, chcela iného kandidáta, a preto nariadila Khalid, aby abdikoval. Keď toto Khalid odmietol a britská požiadavka sa tak neuskutočnila, začalo britskej vojsko bombardovať sultánov palác. Sultán Khalid utiekol takmer okamžite a po pár minútach mohla Británia vyhlásiť víťazstvo.

AngloZanzibarWar

Rok: 1896
Medzi: Veľká Británia vs. Zanzibar
Miesto: Zanzibar (dnes súčasť Tanzánia)

Prečítajte si tiež:
Muž chcel 99 smartfónmi spôsobiť dopravnú zápchu na Google Maps

 

„Tak dlho, ako tu bude ľudstvo, tu budú aj vojny.“
– Albert Einstein

Zdroj: https://www.wikipedia.org
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií