Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 10 najkratšie trvajúcich vojen v histórii

10 vojen, ktoré skončili skôr než začali.

Vojny mali veľa obdôb a taktiež rôznou dobu trvania. Niektoré trvali roky a desaťročia, ale boli aj také, ktoré trvali len niekoľko dní alebo dokonca len pár minút.

Pokračovanie pod reklamou
  • Vojna o Falkandie  (42 dní)

    Píše sa rok 1913 – Vojna o Falklandie bol  konflikt, v ktorom sa proti sebe postavila Argentína a Veľká Británia. Bojovalo sa o súostrovie Falklandy/Malvíny, Južnej Georgie a Južných Sandwichových ostrovov. Tejto vojne predchádzali historicky dlhé spory o nadvládu nad týmito územiami. 4. apríla vojnu odštartovala okupácia Južnej Georgie a následne aj  Falklandy Argentínou. Ani jednou stranou nebola vojna oficiálne vyhlásená, v Argentíne bola považovaná za znovu obsadenie vlastného území a vo Veľkej Británii za narušenie nezávislosti britského územia. Konflikt skončil 14. júna, keď sa Argentína vzdala.

British_and_Argentine_Photographs_Collected_by_3_Commando_Brigade_Royal_Marines_Intelligence_Section_during_the_Falklands_War,_1982_FKD2978

Rok: 1913
Medzi: Argentína vs. Veľká Británia
Miesto: Falklandy, Južné Georgie a Južné Sandwichovy ostrovy

  • Litavsko-Poľská vojna (37 dní)

Táto vojna bola vojenským stretnutím medzi Poľskom a Litvou. Vypukla v auguste roku 1920, krátko po tom, čo obe tieto zemi vyhlásili nezávislosť. V Litavsko-Poľskej vojne sa bojovalo o oblasť Suvalek a Vilensko. Toto stretnutie skončilo v októbri 1920, uzavrením zmluvy o dočasnej demarkčnej čiare, ktorou sa Suvalky priznávali Poľsku a Vilnius Litve.

Polish-soviet_war_1920_Polish_defences_near_Milosna,_August

Pokračovanie pod reklamou

Rok: 1920
Medzi: Poľsko vs. Litva
Miesto: Vilensko a Suvalky

  • DRUHÁ BALKÁNSKA VOJNA (32 dní)

    Druhá balkánska vojna bola zapríčinená neustálymi spormi medzi Gréckom a Srbskom na jednej strane a Bulharskom na strane druhej. 29. júna 1913 odštartovalo vojnu nariadenie bulharského cára Ferdinanda, aby bulharské armády vytlačili srbské a grécke jednotky z Macedónska. Avšak bulharské vojsko, ktorého jednotky boli umiestnené prevažne na východe, nemohlo gréckym a srbským jednotkám vzdorovať a nakoniec bolo 31. júla 1913 podpísané prímerie.

Serbian_soldiers_in_Kratovo,_7_June_1913

Rok: 1913
Medzi: Bulharsko vs. Srbsko Grécko
Miesto: Balkánsky poloostrov

VIAC nájdeš na druhej strane

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií