Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 10 najkratšie trvajúcich vojen v histórii

 

Pokračovanie pod reklamou
 • SRBSKO-BULHARSKÁ VOJNA (14 dní)

  Toto stretnutie, v ktorom sa proti sebe postavili Srbsko a Bulharsko, vypuklo 14. novembra, kedy srbské jednotky prekročili bulharskú hranicu.Po bitke pri Slivnicaiktorá sa odohrala v priebehu 17. až 19. novembra, bol srbský postup zastavený a 28. novembra vojna definitívne skončila.

WWI Bulgarian Infantry

Rok: 1885
Medzi: Srbsko vs. Bulharsko
Miesto: Srbsko, Bulharsko

 • INDICKO-PAKISTANSKÁ VOJNA (13 dní)

  V tomto vojenskom konflikte, ktorý sa odohral v roku 1971, sa proti sebe postavili India a Pakistan. Konflikt bol zapríčinený presunutím miliónov utečencov z východného Pakistanu (dnešný Bangladéš) do Indie. Útočisko tu hľadali hlavne preto, že bol východný Pakistan pod kontrolou vládnych ozbrojených síl. Pakistanu sa nepáčilo, že India mala otvorené hranice pre utečencov a tak 3. decembra letecky napadol Indiu. Útok bol však odrazený a 16. decembra sa pakistanské jednotky vzdali, čo znamenalo koniec vojny.

5839360_orig

Rok: 1971
Medzi: India vs Pakistan
Miesto: východnej Pakistan, indicko-pakistanská hranica

 • ŠESŤDŇOVÁ VOJNA (6 dní)

  Už podľa názvu je zrejmé, že tento konflikt trval iba 6 dní, a to konkrétne medzi 5. až 10. júnom roku 1967. Postavili sa tu proti sebe armády Izraela na jednej strane a koalície Egypta, Sýrie a Jordánska na strane druhej. Izrael sprv zaútočil na Egyptské letectvo, nasledovala pozemná ofenzíva a po iba 6 dňoch bol tento konflikt, z ktorého vyšiel ako víťaz Izrael, ukončený.

99921-004-D0EDFD59

Pokračovanie pod reklamou

Rok: 1967
Medzi: Izrael vs. koalície Egypta, Sýrie a Jordánska
Miesto: Blízky východ

 • ANGLO-ZANZIBARSKÉ VOJNA (45 minút)

  Toto ozbrojené stretnutie sa odohralo medzi Veľkou Britániou a Zanzibarom a trvalo iba 45 minút. Jedná sa teda o najkratšiu vojnu v dejinách ľudstva vôbec. Vojna vypukla 27. septembra 1896 po smrti sultána Hamada bin Thuwaina, kedy sa moci ujal jeho synovec Khalid bin Bargash. Británia, do ktorej koloniálnej ríše Zanzibar patril, chcela iného kandidáta, a preto nariadila Khalid, aby abdikoval. Keď toto Khalid odmietol a britská požiadavka sa tak neuskutočnila, začalo britskej vojsko bombardovať sultánov palác. Sultán Khalid utiekol takmer okamžite a po pár minútach mohla Británia vyhlásiť víťazstvo.

AngloZanzibarWar

Rok: 1896
Medzi: Veľká Británia vs. Zanzibar
Miesto: Zanzibar (dnes súčasť Tanzánia)

Prečítajte si tiež:
Mladý chlapček sa každý deň prikrádal k susedkinej garáži. Dôvod na videu ťa prekvapí!

 

„Tak dlho, ako tu bude ľudstvo, tu budú aj vojny.“
– Albert Einstein

Zdroj: https://www.wikipedia.org
reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií