fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Top 6 neobvyklých miest: Objavte skryté poklady Slovenska

Slovensko je krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom, nádhernou prírodou a fascinujúcou históriou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Okrem známych turistických destinácií, ako sú Bratislava, Tatry či Banská Štiavnica, tu existuje aj množstvo neobvyklých a skrytých miest, ktoré stoja za to objaviť. Tu je zoznam 6 takýchto pokladov na cestách po Slovensku.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jednou z najdlhších a najkrajších jaskýň na Slovensku, nachádzajúca sa v blízkosti Tatranskej Lomnice. Jej výnimočnosť spočíva v krásnych vápencových tvárňoch, jazierkach, korálovo sfarbených stalaktitoch a stalagmitoch. Je to skutočný prírodný poklad, ktorý vás ohromí svojou krásou.

jaskyna belianska x
zdroj: tatry.sk

Gombasecká jaskyňa

Je jednou z najznámejších jaskýň na Slovensku a patrí medzi skryté poklady slovenskej krajiny. Nachádza sa v južnej časti Slovenského krasu, v blízkosti obce Gombasek v Banskobystrickom kraji.

Gombasecká jaskyňa je známa pre svoje jedinečné vápencové útvary, ktoré sú vytvorené tisícky rokov pôsobením vody a vápna. Jaskyňa je dlhá viac ako 1 km, no verejnosti je prístupných iba prvých 530 metrov. Celková dĺžka chodieb jaskyne je však oveľa väčšia, čo z nej robí jednu z najrozľahlejších jaskýň na Slovensku.

V Gombaseckej jaskyni môžete obdivovať rôznorodé vápencové útvary, ako sú stalaktity, stalagmity, drapáky, perly a iné speleotémy. Jaskyňa je jedinečná aj svojou farebnosťou, pretože vápencové formácie majú rôzne farby, od čistého bieleho cez odtiene sivej až po ružovú.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #4 Solčiansky kaštieľ

Vstup do Gombaseckej jaskyne je možný iba s miestnym sprievodcom, pretože jaskyňa je chráneným územím a jej ochrana je dôležitá pre udržanie jej prirodzeného charakteru. Pre návštevníkov je pripravený zážitkový okruh, ktorý ponúka možnosť spoznať krásy tejto jaskyne a dozvedieť sa viac o jej histórii a význame pre speleológiu.tur

IMG
zdroj: Martin Kyšták /GI

Haluzická tiesňava

Haluzická tiesňava je jedno z menej známych, no o to viac fascinujúcich miest na Slovensku.

V tiesňave sa nachádza aj zrúcanina haluzického kostolíka, ktorý pochádza z 14. storočia. Kostolík bol vytesaný do skaly a kedysi slúžil ako miesto modlitby pre miestnych obyvateľov. Dnes je to zaujímavá historická lokalita, ktorá pritahuje pozornosť svojou jedinečnou polohou a atmosférou.

Vodopád v Haluzickej tiesňave je ďalším impozantným prírodným úkazom, ktorým sa môžu návštevníci potešiť. Vodopád sa nachádza na konci tiesňavy a spadá z výšky viac ako 10 metrov. Jeho hukot a vodný opar dodávajú miestu zvláštnu atmosféru a robia z neho ideálne miesto na oddych a relaxáciu.

Haluzická tiesňava je ideálnou lokalitou pre milovníkov prírody, turistiku a dobrodružs

Muránska planina

Muránska planina je krásna a divoká oblasť nachádzajúca sa v strednom Slovensku, známa pre svoje pohoria, doliny a pralesy. Je to ideálne miesto pre turistiku, cykloturistiku či skialpinizmus, no stále si udržuje svoju divokú a neobjavenú atmosféru.

Prečítajte si tiež:
Martin Klus: Všetko, čo potrebujete na dovolenku do Chorvátska
muranska planina
zdroj:Tamás Kusza/GI

Pustý hrad

Pustý hrad je zrúcanina hradu nachádzajúca sa v pohorí Tribeč, známa pre svoje pôsobivé kamenné zrúcaniny a fascinujúcu históriu. Hrad bol postavený v 13. storočí a je jedným z najväčších hradov na Slovensku. Dnes je však pustý a zčasti zničený, čo mu dodáva tajomnú a tajuplnú atmosféru. Je to ideálne miesto pre romantickú prechádzku a objavovanie histórie.

hrad Gýmeš x
zdroj: www.ktpustyhrad.eu

Vlkolínec

Unikátna dedinka s drevenými domami v tradičnom slovenskom štýle, zapísaná na zozname UNESCO. Jedným z najväčších lákadiel Vlkolínca sú jeho drevené domy. Sú postavené z dreva a sú typickým príkladom tradičnej slovenskej vidieckej architektúry. Domčeky majú špecifické strmé šindľové strechy, farebné fasády a sú zdobené rôznymi ornamentmi. Mnohé z domov v Vlkolínci sú stále obývané, čo pridáva dedinke autenticitu a živosť.

Vlkolínec ponúka aj možnosti pre kultúrne a historické zážitky. Na dedinke sa nachádza múzeum s expozíciou o tradičnom živote v regióne, kde sa návštevníci môžu dozvedieť viac o histórii a kultúre Vlkolínca a okolitého regiónu.

Okrem toho je Vlkolínec výborným východiskovým bodom na turistiku v Liptovskej Malej Fatre. Môžete si vychutnať krásne túry a prechádzky po okolitých kopcoch, navštíviť iné dedinky a prírodné atrakcie v okolí, alebo sa jednoducho len stratiť v prírode a vychutnávať si pokoj a ticho tohto miesta.

Vlkolínec Slovakia
Zdroj: wikipedia
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií