fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Top digitálne projekty ceny ITAPA 2022. Víťazmi e-PNka a digitálna údržba ciest

Nová služba elektronickej práceneschopnosti už pacientom aj lekárom uľahčuje život. Vďaka tomu občania vybavia súvisiace administratívne záležitosti elektronicky.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.12.2022 (Webnoviny.sk) – Nová služba elektronickej práceneschopnosti už pacientom aj lekárom uľahčuje život. Vďaka tomu občania vybavia súvisiace administratívne záležitosti elektronicky. A za to si táto služba vyslúžila prvé miesto medzi tohtoročnými top digitálnymi projektami v súťaži CENA ITAPA 2022 v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti. V kategórii Najinovatívnejší projekt najvyššie ocenenie získal projekt ROWES – systém inteligentného riadenia zimnej údržby. Projekt, ktorý robí údržbu efektívnejšou a cesty bezpečnejšie. Najviac hlasov poslucháčov a Cenu Rádia Slovensko, získal projekt IPčko – duševné zdravie optikou technológií a digitalizácií. Týmto projektom sa psychológovia a psychologičky stávajú dostupnejšími na viacerých linkách pomoci cez chat, e-mail, video a taktiež prostredníctvom virtuálnej reality. CENA ITAPA je prestížna súťaž najlepších projektov z oblasti digitalizácie, ktorá bola tento rok tvorcom odovzdaná po dvadsiatyprvýkrát.

Cena ITAPA 2022: kategória NAJLEPŠÍ PROJEKT DIGITALIZÁCIE SPOLOČNOSTI

Služba elektronickej práceneschopnosti, ktorá proaktívne rieši častú životnú situáciu a zapája viaceré inštitúcie, postupne napĺňa víziu digitálnej transformácie verejnej správy.

A práve tento projekt získal prvé miesto v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti. Projekt elektronizoval proces potvrdzovania PN lekármi, automatizoval proces uplatňovania nároku na dávky pri PN poistencami, a nakoniec sprístupnil údaje o PN zamestnávateľom a poistencom Sociálnej poisťovne. Teda zjednodušil proces životnej situácie “Som chorý”. Nahradil papierové potvrdzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti a s ním súvisiace preposielanie papierových tlačív od lekára, cez poistenca, jeho zamestnávateľa až po Sociálnu poisťovňu. Pacient iba navštívi lekára, ktorý potvrdí údaje o pracovnej neschopnosti elektronicky a ďalej sa ide liečiť. Všetko ostatné sa z pohľadu občana ďalej vybaví automaticky. Po 4 mesiacoch od spustenia projektu je 22 % všetkých PN už potvrdzovaných elektronicky. To predstavuje takmer 83 000 ePN-iek.
Cenu za najlepší projekt digitalizácie spoločnosti si prevzali: za zadávateľa projektu Sociálnu poisťovňu jej generálny riaditeľ Michal Ilko, za Národné centrum zdravotníckych informácií generálny riaditeľ Peter Lukáč a za jedného z dodávateľov projektu spoločnosť Asseco Central Europe Erik Lukáč. “Elektronická PN významne zjednodušuje poistencovi postup v životnej situácii. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces za neho vykonávajú úrady,” potvrdil Michal Ilko.

Prečítajte si tiež:
Simply Red na Slovensku zahrajú už 3.12.2022. Hudobný večer otvorí predkapela Luke Andrews Band

Na druhom mieste sa umiestnil národný projekt “IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“. Do celkovej digitálnej transformácie škôl a zvýšenia najmä digitálnych zručností mladých ľudí sa zapojilo skoro 60 000 žiakov základných škôl, viac ako 14 tisíc študentov stredných a vyše 4 500 vysokých škôl. Vďaka projektu vzniklo viac ako tisíc moderných metodík, platforma pre výuku, skrátila sa potrebná doba na výuku a systém umožňuje aj rôzne motivácie žiakov i študentov. Cenu prevzal Ján Horecký, minister školstva, vedy, výskumu a športu a za dodávateľa prof. Dušan Šveda z Centra vedecko-technických informácií.

A tretia priečka patrí projektu Resitech. Cieľom projektu je digitalizovať procesy pri správe bytových domov a urýchlenie komunikácie s majiteľmi bytov. Výsledkom je digitálna platforma určená pre komunitný spôsob života v bytových domoch v mestách v jednotnom digitálnom prostredí aplikácie. Služba prepája správcu bytovky s jej obyvateľmi, vytvára komunitnú sieť, kde používatelia môžu medzi sebou komunikovať. Ako prvý na slovenskom trhu na základe zmeny zákona vytvoril elektronické hlasovanie. Projekt spoločnosti Resitech má už viac ako 4 000 používateľov. Ocenenie si prevzali konateľ Tomáš Paciga a spoluzakladateľ Pavol Hocko.

Cena ITAPA 2022: kategória NAJINOVATÍVNEJŠÍ PROJEKT

Inovatívne riešenia sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou dnešnej doby a vynikať v nich je lákavé. A pritom to môže byť aj v takej oblasti ako napríklad zimná údržba ciest. Internet vecí (IoT) dokáže urobiť údržbu efektívnejšou a cesty bezpečnejšie. Dokazuje to aj projekt ROWES – Systém inteligentného riadenia zimnej údržby ciest, ktorý bol ocenený ako najlepší v kategórii Najinovatívnejší projekt. Základné meteorologické parametre je potrebné merať špeciálnymi meteostanicami rozmiestnenými na kľúčových miestach cestnej siete a spracovať tieto merania v špeciálnom matematickom modeli pre zimnú údržbu. Projekt preto inštaluje finančne dostupné IoT meteostanice posielajúce dáta do centra, kde sa vyhodnocujú. Výsledkom je okrem iného pokles nehodovosti o 28 % na sledovaných úsekoch. Systém využíva Správa ciest BSK a Magistrát Bratislavy. Ocenenie za najinovatívnejší projekt si za zadávateľa projektu Správu ciest Bratislavského samosprávneho kraja prevzal Martin Samek, za realizátora generálny riaditeľ Peter Morávek zo spoločnosti Softec a generálny riaditeľ Martin Benko za Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý na projekte participoval.

Prečítajte si tiež:
Držíte kryptomeny? Staknite ich a získajte pasívny príjem

Druhým najinovatívnejším projektom je IPčko – duševné zdravie optikou technológií a digitalizácií. Psychológovia a psychologičky sú dostupní na linkách pomoci IPčko.sk (pre mladých ľudí), Dobrá linka (pre zdravotne znevýhodnených) a Krízová linka pomoci (pre všetkých). Ľuďom sú nablízku cez chat, e-mail, video, taktiež prostredníctvom virtuálnej reality v Psychologickom laboratóriu VR, ale aj vďaka herným konzolám, ktoré sú súčasťou inovatívneho konceptu pomoci. Podporu duševného zdravia a pomoc psychológov IPčko poskytuje aj prostredníctvom Twitchu, Discordu, TikToku a ďalších sociálnych sietí. V prvom polroku 2022 projekt poskytol vyše102 tisíc nápomocných a krízových komunikácií ľuďom všetkých vekových kategórií. Tento projekt ocenila aj verejnosť najvyšším počtom hlasov vyše 2 600 v Cene RÁDia SLOVENSKO. Za týmto projektom stojí Občianske združenie iPčko, v mene ktorého si cenu prevzal Marek Madro.

Tretie miesto patrí kyberbezpečnostnej hre. Hráčska platforma CyberGame predstavuje ojedinelý inovatívny nástroj na tréning profesionálov a simuláciu reálnych úloh, s ktorými sa bezpečnostní profesionáli stretávajú. Hra zároveň predstavuje nástroj na vyhľadávanie a podporu talentov v tejto oblasti. Aktivita prilákala 1256 registrovaných účastníkov a 581 aktívnych hráčov rôznych vekových kategórií a profesií. Autorom projektu je Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT a cenu prevzal Rastislav Janota.

ŠPECIÁLNE UZNANIE ITAPA získala aplikácia pre evidovanie služieb – Virtuálna registračná pokladnica 2. Za zlomok nákladov a v krátkom čase dokázala Finančná správa nahradiť problematickú Virtuálnu registračnú pokladnicu vlastnou. Cieľom bola úspora nákladov a zbavenie sa závislosti na dodávateľovi. Nová Virtuálna registračná pokladnica už nahradila starú a využíva ju 60 000 podnikateľov. Oproti starej VRP má nová pokladnica prehľadnejší a responzívny dizajn s jednoduchým a intuitívnym používaním.

Informačný servis

Viac k témam: Cena ITAPA, Cena ITAPA 2022, Digitalizácia, ITAPA
Zdroj: Webnoviny.sk – Top digitálne projekty ceny ITAPA 2022. Víťazmi e-PNka a digitálna údržba ciest © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií