Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Topiaci sa ľad v Grónsku zdvihol hladinu oceánov o 2 mm za dva mesiace

Minuloročné leto bolo v Grónsku natoľko teplé, že sa v oblasti roztopilo viac ako 600 miliárd ton ľadu. Takéto obrovské množstvo zdvihlo hladinu svetových oceánov v priemere o 2,2 milimetra. Vyplýva to z najnovšej štúdie publikovanej v časopise Geophysical Research Letters.

Satelitné merania z programu GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) poukázali na enormnú stratu ľadu, či už oceánskeho alebo pevninského. Dôvodom boli mimoriadne vysoké teploty, ktoré sužovali arktickú oblasť počas celého roku 2019.

Počas letných mesiacov sa podľa vedcov roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo v prepočte na vodu predstavuje asi 2800-násobok ročnej spotreby vody celého Slovenska, alebo 78-násobok ročnej spotreby vody celého Talianska.

Vedci vedeli, že nadpriemerne vysoké teploty spôsobujú nadnormálové topenie ľadu v Grónsku, nepredpokladali však až takto vysoké čísla.

V Grónsku sa každoročne v priemere roztopí až 256 miliárd ton ľadu. Dôvodom sú klimatické zmeny vo výraznej miere podporované ľudskou činnosťou. Následkom vyšších teplôt sa roztápa aj arktický a sibírsky permafrost, čo vedie k enormnému navýšeniu uhlíkových emisií.

Len z perfmafrostov sa do ovzdušia dostalo v minulý rok odhadom 0,6 až 0,8 miliardy ton uhlíkových plynov. Na Slovensku sa pre porovnanie v roku 2017 vyprodukovalo niečo viac ako 35 miliónov ton (0,035 miliardy). V USA to bolo ale už 5,2 miliardy a v Číne takmer 10 miliárd.

[sc name=“imeteo_zdroj“ ]

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií