Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tornáda môžu byť v Maďarsku bežné, podľa meteorológa to súvisí s nárastom frekvencie silných búrok

„V budúcnosti možno tiež očakávať, že na portugalskom a španielskom pobreží sa budú vyskytovať hurikány,“ tvrdí Ákos Horváth.

16.6.2024 (SITA.sk) – Tornáda na maďarskom území budú v budúcnosti pravdepodobne bežné. Ako referuje web index.hu, tvrdí to Ákos Horváth, vedúci observatória varovania pred búrkami v rámci Národnej meteorologickej služby v Siófoku.

Dva úkazy v tomto roku

V nedeľu popoludní sa vyskytlo tornádo nad maďarským mestom Szombathely, asi sto kilometrov od slovenskej hranice. Bol to už tento rok druhý takýto úkaz v Maďarsku. Minulý mesiac bolo tornádo medzi mestami Rákóczifalva a Rákócziújfalu v centrálnej časti krajiny.

Takmer každé leto sa v regióne niekoľkokrát vytvorí búrkové pásmo, čo znamená kolísavý nestabilný vzdušný priestor pred ostrým studeným frontom. Ak sa táto zóna vyvinie o niečo južnejšie od nás, tak Balkán spustošia búrky s krúpami a niekedy aj tornáda, ale ak sa posunie ďalej na sever, budeme trpieť. Tento rok sme toho boli svedkami,“ vyhlásil Horváth.

Hurikány na portugalskom pobreží

Meteorológ vysvetlil, že teplejší vzduch pojme viac vodnej pary. Búrky získavajú energiu z kondenzácie vodnej pary, takže búrka, ktorá vzniká v teplejšej vzduchovej hmote, a obsahuje viac vodnej pary, je zvyčajne intenzívnejšia a môže spôsobiť silnejšie veterné smršte. Celkové otepľovanie tak so sebou prináša intenzívnejšie búrky.

S nárastom frekvencie silných búrok sa u nás zvýši aj frekvencia tornád a búrok s krúpami,“ skonštatoval Horváth a dodal: „V budúcnosti možno tiež očakávať, že na portugalskom a španielskom pobreží sa budú vyskytovať hurikány.“

Viac k témam: Extrémne počasie, Hurikán, Tornádo
Zdroj: SITA.sk – Tornáda môžu byť v Maďarsku bežné, podľa meteorológa to súvisí s nárastom frekvencie silných búrok © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií