fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOTO by si chcel zažiť aj ty! Najfarebnejší a najšťastnejší deň na svete, Holí, oslavuje aj Google

Máte tip? napíšte nám mailom

Veselí ľudia, hudba, radosť, šťastné tváre a veľa farieb. Aj takto by sme mohli opísať sviatok Holí, ktorý sa oslavuje v niektorých častiach sveta.

India a ďalšie krajiny vyznávajúce hinduizmus, dnes žiaria farbami. Sviatok Holí je práve ten deň, kedy ľudia zabúdajú na svoje starosti. Snažia sa zabaviť sa a vyjadriť medzi sebou radosť zo života, priateľov, rodiny… Počas tohto sviatku sa oslavuje príchod jari. S radosťou na tvári sa ľudia rôznych vekových a spoločenských kategórií ohadzujú farebnými balónmi naplnenými práškom alebo sa olievajú vodou alebo farbami.

Sviatku Holí predchádza ešte sviatok Holika Dahan, počas ktorého sa zapaľujú vatry a odháňa sa všetko zlé. Sviatok Holika Dahan sa koná vždy v predvečer sviatku Holí.

pitbull

Rozhodujúcim faktorom, kedy sa sviatok Holí slávi, je deň jarnej rovnodennosti.  V roku 2017 sa sviatok oslavuje 13. marca a spomenul si naň aj Google, ktorý k tomu pripravil aj takúto grafiku.

pitbullSviatok Holí je aj sviatkom blahobytu a prášok, ktorým sa ľudia ohadzujú, má dve zložky. Buď si ho domáci pripravujú sami doma, alebo sa dá niekoľko dní pred sviatkom kúpiť od pouličných predajcov. Prášok sa dokonca vyrába z liečivých bylín či korenín. Žltá farba sa dá dosiahnuť napr. pomocou kurkumy.

Prečítajte si tiež:
Tvoje vetry sú prevenciou v boji s rakovinou i inými ochoreniami!

Počas sviatku panuje dobrá nálada, hrá skvelá hudba a nezabúda sa ani na kulinárske špeciality. Kľudne sa môže stať, že to zamestnanec veľkej firmy hodí priamo do svojho šéfa. Počas tohto sviatku neplatí žiadna etiketa ani pravidlá.

pitbull

Tak čo, privítali by ste tento sviatok aj u nás na Slovensku?

pitbull

pitbull

pitbull

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií