fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Toto je 5 záhadných ochorení, ktorých symptómy vás poriadne prekvapia a možno aj vydesia

Máte tip? napíšte nám mailom

Na našej planéte nájdeme naozaj rozmanité zákutia. Dnes sme pre vás vybrali päť miest, kde sa hromadne rozšírili nezvyčajné a zriedkavé ochorenia. Ich symptómy vás poriadne prekvapia a možno aj vydesia. Dávajte si na vašich potulkách po svete určite veľký pozor.

Dievčatá meniace sa na chlapcov

Zdroj: bbc.com

Mestečko Las Salinas sa nachádza v provincii Barahona v Dominikánskej republike. Je známe vďaka kurióznemu fenoménu. Tunajšie dievčatá sa technicky povedané “premieňajú” na chlapcov.

Bolo tu zaznamenaných množstvo prípadov, kedy deti v tomto mestečku mali vo svojom genetickom materiáli poruchu enzýmu 5-alfa reduktázy. Tento enzým premieňa v ľudskom tele mužský pohlavný hormón testosterón na jeho aktívnejšiu formu dihydrotestosterón. Dievčatká v ranom veku v tomto mestečku vďaka tejto poruche vyzerajú skutočne ako dievčatá, hoci od narodenia majú chromozóm Y a nezostúpené mužské pohlavné orgány.

Vo veku 15 rokov, teda v čase najväčšej puberty, spôsobí nástup mužských pohlavných hormónov “premenu” dievčatiek na chlapcov a odhalí ich skutočné pohlavie. Miestni nazývajú tento fenomén guevedoce, čo v preklade znamená penis v dvanástich. Vedci vďaka tejto dedinke a poruche objavili liečivo finasterid, ktorý potláča účinok enzýmu 5-alfa reduktázy a využíva sa proti plešateniu a pri liečbe zväčšenej prostaty.

Šialenstvo u domorodcov

Zdroj: listverse.com

V oblasti Mayangna v Nikaragui postihuje pôvodné obyvateľstvo tajuplný syndróm tzv. Grisi siknis, čiže niečo ako bláznivá choroba. Ochorenie zasahuje od 18. storočia predovšetkým mladé ženy. Vyvoláva u postihnutých prejavy bizarnej reči, neovládateľnej mánie a prudkého násilia. Podľa zaznamenaných prípadov povraždili takto postihnutí ľudia v návaloch neovládateľnej krutosti a afektu iných obyvateľov mačetami. Boli zaznamenané aj prípady, kedy obete zvracali pavúkov, vlasy či mince.

Prečítajte si tiež:
Stratený plyšový medveď si užíva predĺžený pobyt v luxusnom hoteli

Miestni obyvatelia si tieto príznaky tradične vysvetľujú ako posadnutie diablom a diablovo sexuálne násilie na nevinných obetiach, čo sa vysvetlilo tým, že postihnutí majú vidiny démonov a prízrakov. Ochorenie je vysoko prenosné telesným kontaktom. Aj keď sa toto ochorenie svojím prejavom zrejme správa ako vírusové, žiadne konečné zaradenie dodnes nebolo stanovené.

Ospalá dedina

Zdroj: uralskweek.kz

Ochorenie známe ako Sleep hollow spôsobuje, že ľudia upadnú do hlbokého spánku na niekoľko dní či dokonca týždňov. Toto ochorenie bolo dôkladne vyšetrované v dedine Kalachi v Kazachstane. Prvýkrát sa objavilo v marci 2013 a postihlo 152 ľudí, pričom zasiahlo všetky vekové kategórie. Príznaky okrem hlbokého spánku zahŕňajú halucinácie, nevoľnosť, zvracanie a dezorientovanosť. Chorí ľudia zaspali pri bežnej práci a aj počas bdenia boli veľmi unavení.

Vedci z Polytechnickej univerzity v Tomsku zistili súvislosť ochorenia s uránovými baňami v oblasti, odkiaľ dlhodobo unikal oxid uhličitý.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…

Na našej planéte nájdeme naozaj rozmanité zákutia. Dnes sme pre vás vybrali päť miest, kde sa hromadne rozšírili nezvyčajné a zriedkavé ochorenia. Ich symptómy vás poriadne prekvapia a možno aj vydesia. Dávajte si na vašich potulkách po svete určite veľký pozor.

Prečítajte si tiež:
Neviete, ako bojovať s hnevom? Poradíme vám

Osada trpaslíkov

Zdroj: currentnewsarticle.com

V maličkej, pred svetom uzavretej osade Yangsi v provincii S’-čchuan v Číne žije len cez 80 obyvateľov. Z toho viac než polovica ľudí je postihnutá trpasličím vzrastom. Mutačná porucha postihla len starú generáciu miestneho obyvateľstva, mladí osadníci touto poruchou vôbec netrpia.

Podľa miestnej povery ľudí postihla kliatba starej korytnačky po tom, čo ju zjedli. Výskumy naznačili, že za poruchou môže byť zvýšený obsah ortuti v miestnej pôde. Trpasličí vzrast za bežných okolností postihuje jedného človeka zo 40-tisíc.

Zdroj: http://handofjesseehorror.blogspot.com/

Kuru je takzvané priónové ochorenie. Prióny sú chybné bielkoviny a ich zmeny v štruktúre sú spôsobené mutáciami. Sú vlastne nefunkčnými aminokyselinami, ktoré sú za normálnych okolností základným stavebným prvkom bielkovín a zodpovedajú za zásadné stavebné procesy v ľudskom organizme.

Kuru sa vyskytuje o príslušníkov kmeňa Fore na Papua Novej Gunei a je výsledkom kanibalizmu a konzumovania postihnutého mozgového tkaniva. Prejavuje sa svalovým trasom a nekontrolovateľnými záchvatmi smiechu pred smrťou. Inkubačná doba je zhruba 15 rokov. Ochorenie končí smrťou do 5 až 8 mesiacov od prepuknutia príznakov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií