fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Toto je prvý recyklačný obchod na svete, do ktorého prinesiete staré veci a odnesiete nové

Máte tip? napíšte nám mailom

Recyklačný obchod ReTuna sa stal vo Švédsku obľúbeným miestom, kde nakupovať. Všetko sa recykluje, opätovne používa a udržateľne vyrába.

https://www.instagram.com/p/Bqhs1yMHhmq/

Ochrana životného prostredia je pre Švédov veľmi dôležitá, a preto recyklujú až 99 percent bežného domáceho odpadu. Niet sa potom čomu čudovať, že secondhand ReTunasa stal obľúbeným miestom na nakupovanie. Prvý recyklačný obchod na svete prináša revolúciu v nakupovaní, ktoré bude šetrné pre životné prostredie. Staré veci dostávajú nový život prostredníctvom opravy alebo upcyklácie.

Všetko, čo sa predáva, je recyklované alebo opätovne použité, alebo bolo vyrobené z trvalo udržateľného hľadiska.

Ako sa recykluje v ReTuna?

Obchodný dom otvoril svoje dvere v auguste 2015 v švédskom meste Eskilstune. Už tri roky sa môžu návštevníci ReTuna tešiť recyklovanému nakupovaniu. Ako sa teda recyklovaný tovar dostane do obchodu? Ak máte nejaké nepotrebné veci, donesiete ich do budovy „Returen“, potom zamestnanci zhodnotia, či sa dá vec opäť použiť, ak áno, posunú ju ďalej. Potom sa oblečenie distribuuje do recyklačného obchodu. Ešte pred tým, ako „staronové“ oblečenie vystavia na pult, zamestnanci vykonajú záverečnú kontrolu (či nie je treba niečo opraviť, premeniť, zdokonaliť). Takýmto spôsobom dávajú Švédi šancu na nový život nielen oblečeniu, ale aj dekoratívnym predmetom a elektronickým zariadeniam.

Viac ako len secondhand

Obchodný dom ReTuna je viac než len priestor, kde sa predáva recyklovaný tovar. Ich posolstvo tkvie v myšlienke „byť verejným pedagógom”. ReTuna organizuje podujatia, workshopy, prednášky a ďalšie akcie – všetko so zameraním na udržateľnosť. Obchodný dom si obľúbila aj Ľudová stredná škola Eskilstuna Folkhögskola, ktorá tu vedie hodiny pre svojich študentov. K dispozícii sú aj konferenčné miestnosti, kde si hostia môžu usporiadať schôdzky. Ak dostanete chuť na kávu, koláčik alebo zdravé obedy, navštívte Café Returama, ktorá je tiež jeho súčasťou.

Príležitosť pre prisťahovalcov

ReTuna zohráva aj veľkú úlohu pri vytváraní pracovných príležitostí pre prisťahovalcov, ktorí hľadajú prácu na švédskom trhu. Mnoho obchodov, vrátane ReTuna, využíva národný program, ktorý dotuje platy novoprisťahovaných obyvateľov až na dva roky. Ponúka tiež kurzy vzdelávania pre dospelých zamerané na recykláciu„Šetríme životné prostredie, vytvárame pracovné príležitosti a ponúkame produkty tým, ktorí majú nízky alebo stredný príjem. Mám pocit, že je to situácia, ktorá prináša víťazstvá,” hovorí 34-ročný Amjad Al Chamaa, ktorý predáva v obchode obnovenú elektroniku a ponúka opravárske služby.

Posolstvom prvého recyklačného obchodu je, aby spotrebitelia necítili potrebu kupovať vždy všetko nové. Naopak, vyzýva ich k minimalizácií a podporuje k tomu, aby sa veci nebáli darovať a zároveň kupovať darované.

Zdroj: huffpost.com / Maddy Savage 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií