Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zbavte sa energetických upírov: 5 typov ľudí, ktorých v živote nepotrebujete

Nie všetci ľudia vo vašom živote vám budú osožní, niektorí na vás pôsobia presne opačne. Chcete vedieť, ktoré typy ľudí to sú?

V každom životnom okamihu môžeme byť vystavení toxickým priateľom, rodinným príslušníkom, či kolegom, ktorí vedome alebo nevedome ničia naše šťastie a rozvoj. Pri alebo po stretnutí s nimi sa cítite emočne vyžmýkane a unaveno. Akoby z vás vycucali všetku energiu.

Ak sa chcete vyhnúť kope zbytočných problémov a znechuteniu, je dôležité, aby ste ich vedeli rozoznávať, vyhnúť sa im, alebo s nimi ukončiť vzťah. Hovorí sa, že ste priemerom 5 ľudí, s ktorými trávite najviac času. Od toxických ľudí je teda najlepšie utekať kade ľahšie.

Spoznajte ich! Toto je 5 typov

toxickí ľudia
S toxickými ľuďmi sa môžete stretnúť vo vzťahu, i v práci. Dôležité je ich rozoznať. Zdroj: pexels.com

Ohovárač/klebetnica

Najväčšou zábavou pre niektorých ľudí je klebetiť o životoch iných. Najradšej o ich neúspechoch, prešľapoch a zakopnutiach. Niekedy sa to môže zdať zábavné. Po čase však zistíte, že je to únavné a ubližujete tým nielen iným, ale aj sebe.

Obklopte sa ľuďmi, s ktorými možno debatovať o inšpiratívnych myšlienkach, či názoroch. Držte sa čo najďalej od ohovárania celého okolia.

Manipulátor

S takýmito typmi osobností sa môžete stretnúť nielen v partnerskom vzťahu, ale aj v práci. Manipulátori bývajú tvrdším orieškom, pretože sa často tvária ako najlepší priatelia, ktorí vám chcú naozaj len dobre.

Ich konanie však máva skryté motívy a často sa vás len snažia dostať tam, kam chcú. Ak sa im s niečím zveríte, skôr či neskôr to použijú proti vám. Ak si budete myslieť, že by to s vami predsa len mohli myslieť dobre, zadržte. Priateľstvo nie je len o tom, že dávate, dávate, dávate a nič nedostávate naspäť.

Obeť

Toxicita sa vyžíva byť obetným baránkom. Toxickí ľudia vyhľadávajú spôsoby, aby sa mohli cítiť utláčane, zosmiešnene alebo na okraji spoločnosti. Napríklad sa sústavne ospravedlňujú, vyhovárajú, alebo obviňujú.

V konečnom dôsledku takýto človek nemá záujem veci vyriešiť. Chce byť ľutovaný a chce, aby ste mu dali za pravdu, že je chudák a  všetko v jeho živote je zlé.

Chronický klamár

Nájdu spôsoby ako mať pravdu, i keď ju nemajú. Len zriedka (ak vôbec) priznajú, že niečo spackali, vypočítali alebo sa nesprávne vyjadrili. Radšej zaklamú. A budú klamať naďalej. Dôvera je však maximálne dôležitá, preto by ste sa mali obklopovať len tými ľuďmi, za ktorých by ste dali ruku do ohňa.

Arogant

Na každého sa dívajú zvrchu a majú sklon ľudí zosmiešňovať. Arogancia je len falošná zásterka veľmi nízkeho sebavedomia. Takýto človek berie všetko ako osobnú výzvu. Títo ľudia bývajú neskutočne zakomplexovaní a svoje nedocenenie schovávajú za nafúkanú aroganciu.

toxickí ľudia
Chronickí klamári sa málokedy zmenia. Nečakajte to od nich. Zdroj: pixabay.com

Ako sa toxických ľudí zbaviť? Tu je pár rád

  • Nemajte pocit, že im dlhujete ospravedlnenie: každé ospravedlnenie, ktoré vyslovíte, znamená viac pre vás ako pre nich. Ak uprednostňujete jednoduchší spôsob, povedzte im milo a pokojne, že ich už nechcete vo svojom živote a nechajte to tak. Každý vzťah si vyžaduje rozdielny prístup.
  • Zablokujte si ich na sociálnych sieťach: na sociálnych sieťach je oveľa väčší problém dodržiavať požadovanú vzdialenosť, takže nenechajte žiadne okno otvorené, aby vás nemohli tyranizovať alebo lichotiť vám. Máte dané hranice. Trvajte na nich. To znamená predchádzať tomu, aby vás mohli akokoľvek kontaktovať cez sociálne média. Nasledovať by malo odstavenie e-mailov a ďalších komunikačných spôsobov.

  • Nehádajte sa, iba preformulujte svoje hranice: pre toxických ľudí je hádanie a bojovanie lákavé, to je presne to, čo radi robia. Pevne zopakujte svoje hranice a potom ukončite debatu. Nemyslite si, že vás daný človek len tak nechá, ale viete to pre nich urobiť menej zaujímavým a oni vás prestanú otravovať.
  • Pouvažujte nad vytvorením odstupu namiesto úplného odlúčenia: nemusíte tieto osoby odstrihnúť úplne. Potrebujete si len vytvoriť odstup tým, že budete tráviť viac času s ostatnými priateľmi. A v mnohých prípadoch možno nebudete musieť robiť vôbec nič. Pamätajte: nikomu nedlhujete ospravedlnenie. Môžete pomaly miznúť z ich života, až kým na vás toxicita neprestane vplývať.

Zdroj: pravymuz.sk, feminity.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií