fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Traja Austrálčania, medzi ktorými je aj známa blogerka, boli zadržaní v Iráne. Dôvod ich väzby zatiaľ nie je známy

Máte tip? napíšte nám mailom

Austrálska vláda informuje, že v Iráne boli zadržaní traja ľudia, ktorým hrozí väzenie. Ide o jeden pár blogerov, ktorý bol na dovolenke a ženu, ktorá prednášala na univerzite.

,,Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu poskytuje konzulárnu pomoc rodinám troch Austrálčanov zadržiavaných v Iráne. Vzhľadom na naše povinnosti týkajúce sa ochrany osobných údajov to nebudeme ďalej komentovať.” povedal hovorca AFP.

Ženu, ktorá mala prednášať na austrálskej univerzite zadržali v Iráne a odsúdili ju na 10-ročné iránske väzenie. Ešte sa presne nevie, za čo bola odsúdená, no The Times uvádza, že v Iráne majú takýto trest vo zvyku dávať za špionáž.

Údajne sú ženy väznené v teheránskej väznici Evin, v ktorej je za údajný pokus o zvrhnutie iránskeho režimu uväznená aj humanitárna pracovníčka Nazazin Zaghari-Ratcliff, ktorá však obvinenia dlhodobo odmieta. Mimochodom, tiež má dvojité občianstvo, konkrétne britsko-iránske.

iránske väzenie
Zdroj: wikipedia.org

Britské médiá píšu, že v prípade dvojice zadržaných žien ide zrejme o prvé držiteľky britského pasu nemajúce zároveň aj iránske občianstvo, aké v Iráne v ostatných rokoch zadržali.

V Iráne vládne tvrdý režim. V roku 2007 popravili obesením viac ako 250 ľudí, vrátane dvoch členov najsilnejšej politickej formácie iránskych Kurdov, Demokratickej strany iránskeho Kurdistanu (PDKI). Trest smrti obesením môžu justičné úrady v tejto krajine popri vražde vyrubiť aj za ozbrojený prepad, obchodovanie s viac ako piatimi kilogramami narkotík, znásilnenie, zneužívanie detí a rúhanie sa Bohu.

Prečítajte si tiež:
Malý chlapček sa stal hitom internetu. Takto zabával svoju umrnčanú sestru
uväznené v Iráne
Zdroj: flick.com

Irán prednedávnom porušil aj celosvetový zákaz trestu smrti pre neplnoleté osoby, keď popravil dvoch 17-ročných mladíkov v iránskom väzení. V piatok to vyhlásila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Napísala o tom tlačová agentúra DPA. „Som zdesená,“ vyhlásila vysoká komisárka na margo popravy dvoch tínedžerov a dodala, že zákaz popráv neplnoletých delikventov je absolútny. Popravení mladíci boli odsúdení za lúpež a znásilnenie, pričom zadržaní boli ešte ako 15-roční. Jeden z nich navštevoval špeciálnu školu.

Popravu neplnoletých sme spomenuli preto, lebo vek zadržaných blogerov, ktorým hrozí iránske väzenie ešte nie je známy.

Iránska polícia zatkla 30 ľudí počas cvičenia jógy

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií