Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Transparentné solárne panely sa stali skutočnosťou. Elektrinu budeme môcť získať z vlastných okien

Skvelý vynález! Priehľadné solárne panely majú mnoho využití.

Tím výskumníkov z Michiganskej štátnej univerzity dokázal vyvinúť plne transparentné solárne panely. Ide o prielom, ktorý by mohol viesť k nespočetným aplikáciám v architektúre, ako aj v iných oblastiach, ako je mobilná elektronika alebo automobilový priemysel. V minulosti vykonali pokusy o vytvorenie takejto veci, výsledky však nikdy neboli dostatočné. Vedci sa potĺkali s nízkou účinnosťou a ešte nižšou kvalitou materiálu.

Transparentný solárny panel. Zdroj: arch2o.com

Tím vedcov tentoraz zdôraznil faktor priehľadnosti. Vyvinuli transparentný luminiscenčný solárny koncentrátor (TLSC), ktorý môže byť umiestnený nad oknom alebo iným čistým povrchom. Koncentrátor bude získavať solárnu energiu bez ovplyvnenia priepustnosti svetlaTechnológia využíva organické molekuly absorbujúce vlnové dĺžky svetla, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné, ako je infračervené a ultrafialové svetlo.

Z vynálezu budúcnosti vynález prítomnosti

„Solárne panely budeme môcť použiť na vysokých budovách s mnohými oknami alebo na akomkoľvek druhu mobilného zariadenia, ktoré vyžaduje vysokú estetickú kvalitu, ako telefón alebo e-reader. Naším cieľom je vytvoriť takú solárnu zberovú plochu, o ktorej ani nebudete vedieť, že je tam,” predstavil v tlačovej správe víziu výskumného tímu jeho vedúci Richard Lunt, odborný asistent na Michiganskej štátnej univerzite.

Solárne panely môžu byť použité na vysokých budovách s mnohými oknami. Zdroj: pixabay.com

Zber energie transparentnými solárnymi panelmi by sa tak stal efektívnejším a estetickejším, bez zmeny architektonického riešenia. Okrem toho by sa táto technológia mohla ľahko integrovať do starých budov. Uvidíme, kedy sa tento brilantný nápad pretaví do reálu. 

Viac o transparentných solárnych paneloch hovorí priamo Richard Lunt vo videu:

Zdroj: arch2o.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií