fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Situácia je kritická! Na Slovensku treba vysadiť desiatky miliónov stromov

Máte tip? napíšte nám mailom

Občianske združenie chce do roku 2022 vysadiť až 22 miliónov stromov. Pomôcť môže každý!

Výrub stromov sa v súčasnosti stáva už pomerne veľkým problémom. Nie je to len preto, že sa oberáme o kus krásnej prírody, komplikujeme si hlavne šancu na zdravie.

To, že stromy produkujú kyslík, všetci vieme. Na stránke www.arnika.org sa uvádza, že dospelý strom môže zásobovať kyslíkom až 10 ľudí. Jeden hektár priemerného listnatého lesa v podmienkach mierneho pásma vyprodukuje za rok asi 10 ton kyslíka. Toto množstvo za rovnakú dobu „nasýti pľúca“ zhruba 38 ľudí.

Okrem produkcie kyslíka na seba strom dokáže naviazať prach a spotrebúva oxid uhličitý z ovzdušia. Jeden hektár lesa ho za rok naviaže a vymaže z ovzdušia až 15 ton. Na porovnanie – podľa článku na portáli neviditelnypes.lidovky.cz človek s hmotnosťou 70 kg vyprodukuje 240 kg oxidu uhličitého za rok, ale keď pridáme autá, domy, fabriky, dostaneme sa až na 2,3 tony oxidu uhličitého za rok.

Viac berieme ako dávame

Rozdiel medzi tým, koľko oxidu uhličitého vyprodukuje ľudské telo a koľko vyprodukuje človek v nepriamom dôsledku svojej životnej úrovne, je teda naozaj veľký. Nemalo by teda platiť to, že by sme s rastúcim technickým a ekonomickým pokrokom mali vysádzať aj viac stromov? Bohužiaľ, dnes je situácia úplne opačná. S rastúcim pokrokom vytíname viac a viac lesov, aby sme pokryli naše ďalšie potreby.

Prečítajte si tiež:
V Guatemale chcú zachrániť miestne jazero plné plastov, preto ich úplne stopli! Potraviny balia do listov z banánovníka

https://www.facebook.com/wocawa/photos/a.155892484450450/2563388670367474/?type=3&theater&ifg=1

Výrub stromov má za následok aj globálne otepľovanie, úhyn zvierat a mnoho iného. Aspoň trošku zlepšiť tento stav sa rozhodlo Občianske združenie Stromy zdravia. Podľa ich slov chcú na Slovensku vysadiť do roku 2022 až 22 miliónov stromov. Dobrá myšlienka sa tu však ešte nekončí. Vysádzať ich budú dobrovoľníci, ktorých o to niektorá z organizácií požiada a finančne ich podporí. Príspevok, ktorý dostanú, bude putovať v plnej výške na transparentný účet OZ Stromy zdravia. Odtiaľ bude vždy použitý na účely pomoci ľudom s ťažkým zdravotným postihnutím, nákup zdravotných pomôcok a rehabilitácie, ktoré štát dnes úplne nehradí.

Chcete sa tiež pridať? Viac sa dočítate vo facebookovej skupine. 

Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz  krasnesady.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií