fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trhlina má nábeh na rekordný úspech, Únos mi otvoril dvierka mimo javísk, hovorí Dávid Hartl

Máte tip? napíšte nám mailom

Režisér Čiary Peter Bebjak nakrútil mysteriózny triler Trhlina podľa bestselleru Jozefa Kariku. Uvedie ho TV JOJ v 3-dielnej minisérii na jeseň 2019, do kín sa však dostane už 24. januára a talentovaný Dávid Hartl očakáva, že film bude v kine mimoriadne úspešný.

Dočítate sa aj:

  • počas školy chodil rebelantsky na konkurzy do divadla, aj keď to bolo zakázané,
  • niektorí pedagógovia ho od skúšok na VŠMU odhovárali, vraj sa má naplno venovať javisku,
  • keď Jozef Karika prišiel na nakrúcanie, stŕpol, že neuvidí ryšavého mladíka z knihy.

 

Všade sa hovorí o očakávanej Trhline, rozhovor s tebou  však uskutočňujeme na Novej scéne, v deň premiéry adaptácie slávneho románu Jane Austenovej Rozum a cit. Tešíš sa?

Samozrejme! Ale je pravda, že v poslednom období sa to trochu nakopilo. Budúci týždeň ma čaká premiéra Trhliny a vo februári premiéra filmu Ostrým nožom. V divadle teraz finišujem spomínanú inscenáciu, čo je klasická romantická dráma, taktiež v Štúdiu L+S pripravujem Tajný denník Adriana Mola, čo je zase úplne iný žáner. Všetko je to rôznorodé, veľmi sa teším.

Očividne nemáš núdzu o predstavenia. Herci často prikladajú väčší význam samotnému divadlu ako filmu.

Ja sa radím k väčšine, ktorá divadlo miluje. Venujem mu najviac času, z čoho pramení aj láska k doskám. Je pravda, že sa mi film páči, ale v tomto prípade ide o sekundárnu záležitosť. A zrejme aj preto, lebo nenakrúcam tak často.

Angažmán na Novej scéne si dostal hneď po maturite. Také šťastie nemajú ani niektorí herci z VŠMU.

To áno, rebelantsky sme počas školy chodili na konkurzy do divadla, aj keď to bolo zakázané. Kvôli tomu som skoro prepadol z klavíra a náboženstva (smiech). Práve týmto spôsobom sme sa zakorenili ako konzervatoristi na Novej scéne. Po ukončení školy prišla ponuka od Juraja Ďurdiaka, vtedajšieho riaditeľa, formou ročnej skúšobnej doby. Angažmán trvá našťastie až doteraz.

Odporúčali mi nechodiť na žiadne skúšky a venovať sa naplno javisku. Zdroj: Divadlo Nová scéna/Rozum a Cit

Kvôli tomu si ani neskúsil VŠMU?

Mal som v pláne ísť ďalej študovať. Aj som si podal prihlášku, no v deň prijímačiek bolo predstavenie a dabing, ktorý som uprednostnil, keďže to už bola určitá forma zamestnania.

Nevyčítali ti to?

Prečítajte si tiež:
VTIP ROKA: Nevesta poslala namiesto seba na svadobné fotenie svojho brata. Ako to celé dopadlo?

Nie. Niektorí vysokoškolskí profesori ma dokonca od štúdia na vysokej škole odhovorili.

Prečo?

Vraveli, že ak som už raz dostal angažmán v divadle, odporúčajú mi nechodiť na žiadne skúšky a venovať sa naplno javisku.

Spomínal si viacero predstavení, na ktorých pracuješ, a tiež filmy, čo idú do kín. Dá sa popri nakrúcaniu v takých chvíľach naozaj zodpovedne venovať divadlu?

Už dvakrát sa mi stalo, že som dve noci po sebe nespal kvôli nočnému natáčaniu a cez deň som mal dve predstavenia a jednu skúšku. Je to dosť náročné, ale môj 25-ročný organizmus to zatiaľ vydržal a vydržala to aj moja priateľka, takže to bolo v pohode (smiech).

Prekvapilo by ma, keby bola na Trhline nízka účasť divákov. Zdroj: Tvojstory/Trhlina

Kvôli hre Equus si sa dokonca úplne vyzliekol. Fotografia nahého Daniela Radcliffea z rovnakej hry vtedy obletela svet. Nebál si sa podobnej reakcie?

Do poslednej chvíle som si myslel, že u nás to tak nebude, že sa vyzliekať nebudem. Režisér mi však vysvetľoval, že to tak musí byť. Každý divák, ktorý videl toto predstavenie, pochopí, že nahota na záver, aj keď nie je dlhá, je v predstavení veľmi dôležitá. Počas celého predstavenia ide o duševný striptíz 17-ročného chlapca. Je to skvelá hra, ktorá ma naučila doposiaľ najviac.

V ako zmysle?

Bola to jedna z mojich prvých veľkých dramatických výziev. Mal som v nej veľkú plochu, množstvo monológov a dialógov so skúsenými hercami. Človek sa v nej síce ocitol nahý, ale pochopil, že je to v hre skutočne dôležité.

ÚNOS a postava usmrteného Róberta Remiáša zrejme pomohli nakopnúť tvoju filmovú kariéru a predstaviť sa širokej verejnosti. Film videlo v kinách 278-tisíc divákov, čo je na tunajšie pomery fantastické číslo. Má Trhlina potenciál zasiahnuť tak široké divácke spektrum?

Únos mi naozaj otvoril dvierka mimo javísk, za čo som veľmi rád, pretože práca na filme bola fantastická. Čo sa týka Trhliny, myslím, že má nábeh na rekordný úspech. Trhlina si vzala ako predmet fenomén, ktorý sa deje u nás doma na pohorí Tribeč. Je najpredávanejšou knihou na Slovensku za posledné dva roky.

Takže jej skutočne veríš.

Prečítajte si tiež:
Top 20 vtipných hlášok a zážitkov so starými rodičmi, ktoré vás prinútia plakať od smiechu

Určite. Skôr by ma prekvapilo, keby účasť divákov bola nízka.

Nemám očakávania typu, že ma po premiére osloví päť režisérov, ktorí budú chcieť nadviazať spoluprácu. Skôr tajne dúfam, že režisér Peter Bebjak bude spokojný s mojou prácou aj s prácou mojich kolegov a dúfam, že sa budeme v kinosálach aj trochu báť.

Strhujúci príbeh sa nakrúcal na základe skutočných udalostí, podľa bestselleru Jozefa Kariku. V novej knižnej verzii, rozšírenej o snímky z nakrúcania, sa nachádzaš aj ty. Čo hovoríš na samotnú knihu?

Hneď ako mi zavolali producenti na kasting, som bežal do kníhkupectva! Na prečítanie som mal asi tri dni. Mne sa kniha veľmi páčila a hneď od prvého momentu som chcel hrať postavu záhadológa a konšpirátora Andreja Bežanského.

Aj keď nemám rád konšpirácie, je to veľmi zaujímavý charakter, ktorý mi bol od začiatku najbližší. Obaja radi čítame a nadchnú nás nové informácie.

Snímka sa nakrúcala na totožných miestach, na ktorých sa odohráva aj príbeh z knihy. Dokonca aj počas zimných mesiacov, kedy tam mizli ľudia. Neklesá v takých prípadoch, resp. ťažkých podmienkach, morálka na pľaci?

Ja som sa veľmi bál, dokonca som sa pýtal pána Bebjaka, či tam musíme ísť práve vtedy a či je to vôbec dobrý nápad (smiech). Napokon mi vysvetlili, že je to najmä kvôli autenticite.

Jozef Karika bol potešený, vraj vyzeráme ako vystrihnutí z jeho knižky. Zdroj: Pavel Bielik

Zhováral si sa s Jozefom Karikom o budovaní postavy?

Prvá príprava prebehla medzi režisérom a nami – hercami. Potom sme sa pripravovali na nakrúcanie. Vyhľadal som si tie knihy, ktoré moja postava spomína, a trochu ich preštudoval. Keď potom Jozef Karika prišiel na nakrúcanie, stŕpol som, že neuvidí ryšavého mladíka ani nič výzorovo podobné s Andrejom.

Ako to dopadlo?

Úplne v pohode. Nakoniec prišiel za nami a bol veľmi potešený, že vyzeráme ako vystrihnutí z jeho knižky. Ale vlastne je to dosť znepokojivé, keďže mám hrať ryšavého chlapa, ktorý má rozsiahly problém s akné (smiech)!

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií