fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Triezva žena močila čistý alkohol: Lekári objavili nový syndróm

Lekári sú z tohto pensylvánskeho medicínskeho prípadu vykoľajení. 61-ročná pacientka čakala na transplantáciu pečene, ktorú jej ale prekazil alkohol v moči. Lekári sa domnievali, že žena má problém s alkoholizmom. O to väčšie bolo ich prekvapenie, keď zistili, že pacientka je úplne triezva, a napriek tomu močí alkohol.

Máte tip? napíšte nám mailom

61-ročná žena bola na čakacej listine kvôli transplantácii pečene. Keď ju lekári testovali, v jej moči našli alkohol. Podozrievali ju preto, že pred vyšetrením pila. Žena trpela cirhózou pečene a cukrovkou, teda ochoreniami často spájanými s alkoholizmom alebo nadmerným požívaním alkoholu. Čudné však bolo, že pacientka neustále popierala, že by vypila nejaký alkohol.

Žena údajne nepila

Lekári museli problém preskúmať hlbšie. Vzorky moču preto testovali na prítomnosť látok, ktoré vznikajú rozkladom etanolu, teda alkoholu. Ukázalo sa, že v ženinom moči žiadne takéto látky nie sú. To znamenalo, že alkohol nie je ani v krvnom obehu. Lekári v tomto bode zostali v šoku. Ako je možné, aby žena nevypila nijaký alkohol, a aj tak ho vylučovala z tela von?

syndróm
zdroj: health-street.com

Za alkohol v moči mohli kvasinky

Záhadným záškodníkom bol kmeň kvasiniek, ktorý kolonizoval ženin mechúr. Ide o huby, ktoré majú veľa spoločného s pivnými kvasinkami. Odobrali preto vzorku kvasiniek a pozorovali ich. Na ich obrovské prekvapenie, kvasinky produkovali alkohol. Zdá sa, že ženin mechúr bol jedným obrovským producentom alkoholu.

Prečítajte si tiež:
Chceš byť mládežníckym delegátom OSN za Slovensko? Ministerstvo školstva ti teraz ponúka jedinečnú možnosť reprezentovať krajinu

Na výrobu alkoholu či už likéru, piva alebo niečoho tvrdšieho, potrebujete vodu, cukor a droždie, pričom do procesu nemôže zasiahnuť kyslík. Tieto bezkyslíkové podmienky spôsobujú, že kvasinky fermentujú cukor na etanol a oxid uhličitý. Obzvlášť ohrození sú preto ľudia s cukrovkou, ktorých moč obsahuje výrazne viacej cukru než u zdravých ľudí.

Lekári objavili nový syndróm

Autor štúdie Kenichi Tamama uviedol, že hlavnou príčinou „alkoholického moču“ je pacientkina neliečená cukrovka. „Je tiež známe, že cukrovka spôsobuje oslabenie imunity, ktorá by mohla zastaviť kolonizáciu močového mechúra kvasinkami,“ vysvetlil Tamama. Lekári napokon žene diagnostikovali úplne nový syndróm, takzvaný syndróm fermentácie močového mechúra.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj iflscience

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií