fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trnava prichádza s novinkou, ktorá zlepší kvalitu životného prostredia pre súčasné i budúce generácie

Máte tip? napíšte nám mailom

V Trnave po dohode medzi primátorom a občianskym združením Zóny bez pesticídov vznikne dokopy sedem zón, ktoré budú udržiavané bez pesticídov.

Mesto Trnava na svojej internetovej stránke uvádza, že zmluvu s občianskym združením Zóny bez pesticídov podpísal primátor mesta Peter Bročka. „… následne osadili spoločne s predsedom tohto združenia Ivanom Iľkom prvý jedinečný piktogram označujúci zónu bez pesticídov v Sade Antona Bernoláka. Trnava, ktorá aj doteraz používala pesticídy len vo výnimočných prípadoch, ich úplne vylúči v siedmich oblastiach mesta s najväčšími plochami zelene,“ informuje web Trnava.sk.

Cieľom spomínaného OZ je iniciovať vznik zón (miest, školských areálov a lesov) udržiavaných bez použitia pesticídov. OZ tiež ponúka alternatívne praktické spôsoby takejto údržby zelene v duchu trvalo udržateľného rozvoja.

Zdroj: trnava.sk

Starať sa o dreviny a trávniky

V Trnave tak po dohode medzi primátorom a občianskym združením Zóny bez pesticídov vznikne dokopy sedem zón, ktoré budú udržiavané bez pesticídov.

„Na týchto plochách sa budeme v spolupráci s odborníkmi na ekológiu starať o dreviny, trávniky a ostatné rastliny podľa ekologických zásad a používať proti škodcom rôzne prírode blízke postupy. Situáciu budeme pozorne sledovať a po preskúmaní a vyhodnotení dôsledkov zvážime rozšírenie zón bez pesticídov aj na ostatné časti mesta,“ vyjadrila sa Ing. Veronika Srdošová z referátu správy zelene odboru dopravy a komunálnych služieb mestského úradu.

Prečítajte si tiež:
Pár sa rozhodol, že svoje svadobné video nechá natočiť psíkovi. Výsledok je skutočne krásny a stojí za zhliadnutie
Zdroj: trnava.sk

Mesto Trnava sa k tomuto rozhodnutiu odhodlalo vďaka motivácii zlepšovať kvalitu životného prostredia pre súčasné, no i budúce generácie. Pesticídy sú známe svojím množstvom negatívnych dôsledkov na užitočný hmyz, opeľovače, vtáctvo, ryby, no i mikroorganizmi.

„Všetky pesticídy sú istým spôsobom škodlivé, môžu kontaminovať pôdu, vodu alebo sa preniesť vzduchom. Napríklad glyfosát (pozn. redaktorky: obsahuje ho jeden z najpoužívanejších pesticídov na Slovensku) bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou a jej Inštitútom pre výskum rakoviny za potenciálny karcinogén. Málo sa hovorí o tom, že sa dostáva do potravinového reťazca. Glyfosát a jeho rezíduá boli detekované dokonca v pive či v ľudskom moči, povedal Ivan Iľko, zakladateľ OZ Zóny bez pesticídov a študent biológie a chémie na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií