fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štúdia odhalila príčiny migrény: Za neznesiteľnú bolesť hlavy môže káva!

Máte tip? napíšte nám mailom

Obľúbený nápoj miliónov ľudí pod dohľadom odborníkov z Harvardu. Najnovšia štúdia ukazuje, že konzumácia 3 a viac šálok kávy denne spôsobuje migrénu.

Trpíte migrénami? Pravdepodobne za to môže káva - klocher.sk
Zdroj: Unsplash

 

Vedci z Harvadskej univerzity uskutočnili štúdiu zameranú na konzumáciu kávy u ľudí trpiacich opakovanými migrénami. Ich cieľom bolo zistiť, či množstvo skonzumovanej kávy ovplyvňuje ich časté bolesti hlavy.

Ako je už známe, migrénu zvykne spúšťať aj konzumácia niektorých potravín – čokolády, lepku aj alkoholu. To, či do tejto kategórie spadá aj káva, sa podarilo odhaliť tímu odborníkov pod vedením Elisabeth Mostofsky, na Škole verejného zdravia na Harvarde T. H. Chan (Boston).

Trpíte migrénami? Pravdepodobne za to môže káva - klocher.sk
Zdroj: Unsplash

 

Priebeh štúdie

Štúdie sa podrobilo 98 účastníkov, ktorí zaznamenávali svoju dennú spotrebu kávy, vrátane nápojov obsahujúcich kofeín. Dobrovoľníci každé ráno a večer, počas 6 týždňov oznamovali tímu vedcov frekvenciu a intenzitu bolesti hlavy, vrátane množstva skonzumovanej kávy, čaju a energetických nápojov. Okrem toho tiež zaznamenávali konzumáciu alkoholu, drog, fyzickú aktivitu, stres, spánkové návyky, symptómy súvisiace s depresiou a u žien menštruačný cyklus.

Trpíte mirénami? Pravdepodobne za to môže káva - klocher.sk
Zdroj: Ali Yahya on Unsplash

Zvýšené riziko migrény pri pití kávy

Na základe týchto cenných informácií vedci individuálne porovnávali výskyt migrénových bolestí hlavy v dňoch, kedy účastníci pili kofeínové nápoje s tými, kedy ich nekonzumovali. Podľa výsledkov štúdie a ako informuje Elizabeth Mostofsky „Napriek tomu, že si niektorí pacienti s opakujúcimi sa migrénami myslia, že sa musia vyhnúť kofeínu, zistili sme, že konzumácia jednej alebo dvoch šálok kávy denne nebola spojená so zvýšeným rizikom bolesti hlavy. Na potvrdenie týchto výsledkov je potrebná ešte ďalšia štúdia. Je to však veľmi dôležitý prvý krok“

Prečítajte si tiež:
Nový módny trend islamských žien s japonským nádychom

Štúdia bola uverejnená Elizabeth Mostofsky v The American Journal of Medicine

Dobrou správou pre milovníkov kávy ale zostáva, že ak ste spokojní s jedným alebo dvoma šálkami denne, bolesť hlavy určite nebudete riskovať. Práve naopak.

 

Čo je to migréna

Migréna sú záchvatové bolesti hlavy, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní. Niekedy je sprevádzaná nevoľnosťou, neznášanlivosťou hluku alebo svetla. Migrénami trpí pravidelne viac ako miliarda ľudí na svete.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií