fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trumpa by mali pre utajené dokumenty uznať vinným z pohŕdania súdom, žiada ministerstvo spravodlivosti

Ak by bývalého prezidenta uznali vinným z pohŕdania súdom, mohol by čeliť pokutám.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.12.2022 (Webnoviny.sk) – Americké ministerstvo spravodlivosti žiada federálnu sudkyňu, aby začala konanie voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi pre pohŕdanie súdom v súvislosti s predvolaním o odovzdaní klasifikovaných dokumentov. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou.

Prehliadky neboli dostatočné

Ministerstvo sa obránilo na sudkyňu Beryl Howell na okresnom súde Federálneho dištriktu Kolumbia po tom, čo Trumpov právny tím oznámil, že v novembri vykonal prehliadky na štyroch miestach a našiel dva dokumenty označené ako klasifikované.

Tieto dokumenty právnici odovzdali Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) a oznámili na federálnom súde vo Washingtone, že sa domnievajú, že Trump teraz splnil 6 mesiacov staré predvolanie. S tým však ministerstvo nesúhlasí a prehliadky podľa neho nie sú dostatočné.

Konfiškácia dokumentov v Mar-a-Lago

V januári a júni Trumpov tím odovzdal krabice a obálku s federálnymi dokumentmi, pričom niektoré boli označené ako klasifikované. Federálne úrady sa usilovali o ich návrat niekoľko mesiacov, v máji ministerstvo spravodlivosti vydalo predvolanie žiadajúce dokumenty.
Potom ešte vyšetrovatelia prehľadali Trumpovo floridské sídlo Mar-a-Lago a skonfiškovali ďalších 33 krabíc s viac ako 100 utajenými dokumentmi. Vyšetrovatelia pritom ešte stále trvajú na tom, že niektoré citlivé vládne dokumenty, ktoré mal Trump po odchode z prezidentského úradu vrátiť, chýbajú.

Prečítajte si tiež:
Arktická búrka spôsobila v USA a Kanade výpadky elektriny pre viac ako milión ľudí

Na piatok je stanovené pojednávanie, na ktorom Howell posúdi, či bude riešiť pohŕdanie súdom zo strany Trumpa a jeho úradu po odchode z Bieleho domu. Ak by ho uznali z pohŕdania súdom, mohol by čeliť pokutám.

Viac k témam: Rezort Mar-a-Lago, utajované dokumenty, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Trumpa by mali pre utajené dokumenty uznať vinným z pohŕdania súdom, žiada ministerstvo spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií