fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecko nepodporí Švédsku vstup do NATO, kým nechá voľne „pobehovať“ teroristické skupiny

Turecký prezident reagoval na protiturecké protesty v Štokholme.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.1.2023 (Webnoviny.sk) – Švédsko by nemalo očakávať podporu Turecka pre jeho členstvo v NATO, vyhlásil turecký prezident v reakcii na víkendové protesty v Štokholme.

Teroristická organizácia

Dánsky protiislamský aktivtista Rasmus Paludan v sobotu pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme spálil Korán a v meste sa tiež konali prokurdské demonštrácie, kde účastníci mávali vlajkami rôznych kurdských skupín vrátane Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, Európska únia a USA považujú za teroristickú organizáciu.

Recep Tayyip Erdogan skritizoval Paludanovu demonštráciu ako urážku všetkých a obzvlášť moslimov. V tejto súvislosti zároveň skritizoval švédske úrady, že umožnili, aby sa uskutočnila pred tureckou ambasádou.

Dôkaz rešpektu

„Takže necháte teroristické organizácie voľne behať a potom očakávate našu podporu pri vstupe do NATO. To sa nestane,“ vyhlásil Erdogan odkazujúc na snahu Švédska a Fínska o členstvo vo vojenskej aliancii. Ak Švédsko nepreukáže rešpekt k Turecku alebo moslimom, potom „neuvidia od nás žiadnu podporu v otázke NATO“.

Ankara dosiaľ neratifikovala členstvo Švédska a Fínska v NATO, pretože čaká kým severské krajiny splnia jej bezpečnostné požiadavky.

Viac k témam: členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko nepodporí Švédsku vstup do NATO, kým nechá voľne „pobehovať“ teroristické skupiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Česko plánuje predĺžiť kontroly na hraniciach, dôvodom je neutíchajúci prílev migrantov do krajiny
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií